Prezydent Barack Obama po raz ostatni wręczył Medale Wolności - najważniejsze cywilne odznaczenie USA. Przed wtorkową ceremonią niektórzy spośród 21 odznaczonych wzięli udział w #MannequinChallenge.
Amerykańskie media określają nagranie zamieszczone na instagramowym koncie aktorki Tracee Ellis Ross (prywatnie córki Diany Ross), jako to, które może przejść do historii.
"Zobaczcie, do czego namówiłam wszystkich. Jestem w różowej sukience razem z Ritą (Ritą Wilson - żoną Toma Hanksa). To jest #MannequinChallenge, edycja Prezydencki Medal Wolności w Białym Domu.
Występują: Robert De Niro, Rita Wilson, Ellen De Generes, Kareem Abdul-Jabbar, Tom Hanks, Bill Gates, Michael Jordan, Frank Gehry, moja mama Diana Ross i wielu więcej" - napisała Ross, aktorka, która w minionym roku podbiła serca widzów rolą w serialu "Czarno to widzę".
44-letnia córka diwy disco i funky Diany Ross towarzyszyła matce, która była jedną z tegorocznych odznaczonych przez prezydenta Obamę.
Hollywoodzkie gwiazdy wśród uhonorowanych
- Zawsze uwielbiałem wręczać te medale, ale dzisiejsza ceremonia jest szczególna. Mamy innowatorów, artystów, atletów. To nadzwyczajni Amerykanie - mówił Barack Obama podczas uroczystości w Białym Domu. Jak dodał, każdy z wtorkowych laureatów Medalu Wolności w jakiś sposób zainspirował lub odcisnął piętno na jego życiu, czy to filmem, piosenką, grą, czy pomnikiem.
- Są esencją tego, co czyni nas największym narodem na świecie. Nie z powodu różnic, ale dlatego, że w naszych różnicach znajdujemy to, co nas łączy - dodał.
Amerykańskie media podkreślają, że tegoroczna lista odznaczonych wypełniona jest gwiazdami przemysłu rozrywkowego. Wśród nich są trzy aktorskie sławy: Robert Redford, Tom Hanks i Robert De Niro.
Do bardzo wzruszającego momentu doszło, gdy Obama wyraził wielki szacunek do Ellen DeGeneres za jej odwagę i wkład w walkę o równe prawa dla środowisk homoseksualnych. Prezydent Obama powiedział, że bardzo łatwo można zapomnieć, jak bardzo DeGeneres zaryzykowała, ujawniając swoją orientację seksualną w 1997 roku. Odchodzący prezydent ocenił, że jej waleczność pomogła "ruszyć nasz kraj w kierunku sprawiedliwości".
- Łatwo można o tym zapomnieć, gdy jesteśmy już tak daleko... tylko na jak wielką odwagę musiała się zdobyć Ellen, żeby ujawnić swoją orientację publicznie już prawie 20 lat temu - mówił poruszony Obama.
Najwyższe odznaczenie USA dla cywilów
Prezydencki Medal Wolności ustanowiony został w 1963 roku przez prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, zastąpił Medal Wolności ustanowiony przez prezydenta Harry’ego Trumana w 1945 roku, nadawany za służbę i zasługi cywilne podczas II wojny światowej.
Jest nadawany co roku obywatelom amerykańskim oraz cudzoziemcom za szczególnie wybitny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa lub narodowych interesów Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury, jak również innych znaczących dokonań w sferze publicznej lub prywatnej.
Prezydenckie Medale Wolności otrzymało dotychczas kilkaset osób, w tym także Polacy: Jan Karski, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański, Jan Paweł II i Lech Wałęsa.
Wszyscy uhonorowani w 2016 roku:
Kareem Abdu-Jabbar, Elouise Cobell, Ellen DeGeneres, Grace Hopper, Michael Jordan, Maya Lin, Lorne Michaels, Newt Minow, Robert De Niro, Richard Garwin, Bill i Melinda Gatesowie, Frank Gehry, Margaret H. Hamilton, Tom Hanks, Eduardo Pardon, Robert Redford, Diana Ross, Vin Scully, Bruce Springsteen, Cicely Tyson.
Autor: tmw/kk / Źródło: tvn24.pl, PAP, CBS News
Źródło zdjęcia głównego: twitter/ @TraceeEllisRoss