Trzaskalski wie, dlaczego faceci są trochę inni

Kadr z filmu "Mój rower"Materiały dystrybutora

W 10 rocznicę głośnego debiutu „Edi” Piotr Trzaskalski powraca obrazem „Mój rower”. To „film-przewodnik po męskim świecie” a ów świat jak przekonuje reżyser, bywa nader skomplikowany. Oprócz tragikomicznej fabuły, reżyser nęci nazwiskami odtwórców głównych ról - Artura Żmijewskiego – ulubieńca widzów i Michała Urbaniaka - legendy polskiego jazzu, tym razem w roli aktora.

Choć powszechnie wiadomo, że to kobiety są nieprzeniknione i zrozumieć ich nie sposób - zwłaszcza będąc mężczyzną - Piotr Trzaskalski pokazuje, że sami panowie między sobą, też nie najlepiej się dogadują. Mieliśmy niedawno film Koterskiego, o tym, że „Baby, są jakieś inne”, za to Trzaskalski postanowił nam wyjaśnić, dlaczego „Faceci są inni”.

- Zawsze staram się robić filmy o rzeczach, które znam, które są gdzieś wokół mnie, o zdarzeniach które widziałem lub o których opowiedzieli bliscy mi ludzie" - mówi reżyser - Miałem niezwykłego ojca, mam syna i pewnie kiedyś będę dziadkiem. W tym kontekście jest to film osobisty, wynikający ze mnie - dodaje Trzaskalski.

"Dramaturgiczny koktajl"

Do prywatnych doświadczeń reżysera (i zarazem współscenarzysty wraz z Wojciechem Lepianką) swoje własne przeżycia „wcisnął” też grający rolę ojca, genialny muzyk (i gawędziarz) Michał Urbaniak. Jego syna gra Artur Żmijewski jeden z najbardziej lubianych rodzimych aktorów. Nie mogło zabraknąć również wnuka. I tak trzech samców z różnych pokoleń, bawi nas i wzrusza, uprzykrzając sobie nawzajem życie przez 90 minut.

Reżyser filmu Piotr Trzaskalski przyznaje, że wykorzystał w filmie także opowieści przyjaciół. W tym kontekście „Mój rower” to jak sam mówi „dramaturgiczny koktajl” rodzinnych historii wielu ludzi i wydarzeń.

Film zdobył już Nagrodę Specjalną Jury za najlepszy scenariusz na tegorocznym festiwalu w Gdyni, w tym tygodniu zaś pokazywany jest na Busan International Film Festival. W polskich kinach będziemy mogli go oglądać od połowy listopada.

Instrukcja obsługi panów

„Mój rower” jest nietypowym przewodnikiem po męskim świecie, po który ze szczególną uwagą powinny sięgnąć kobiety. Tak, jak Koterski kręcił swoją komedię przede wszystkim jako „poradnik” dla panów, tak Piotr Trzaskalski chciałby, by jego film zobaczyły także kobiety. Zapewnia zresztą, że choć obraz opowiada „o męskiej linii rodziny” jest także kobiecy - mówi bowiem o tak ważnych dla mam, babć czy córek, relacjach rodzinnych. Zresztą „Mój rower” to coś znacznie więcej, niż tylko film o mężczyznach. „To także opowieść o godności i jej obronie przez… żart” - uzupełnia reżyser.

Relacje ojciec - syn

Fabuła „Mojego roweru” skupia się głównie na relacjach między ojcem i synem, początkowo - trudnych, pełnych pretensji i oskarżeń. Grany przez Urbaniaka dziadek, pełni głównie rolę „katalizatora” emocji - ma za zadanie albo bawić, albo - w zależności od sytuacji - rozczulać publiczność.

A, że wybitny muzyk jest osobowością rozsadzającą wszelkie ramy, nie trudno zgadnąć, że i jako aktor oferuje znacznie więcej, niż miał za zadanie. Ma w sobie coś z… dobrego łotra, tak jak cały film, sporo z opowieści łotrzykowskiej. Gdy niespodziewanie „zaginie” zmęczona jego humorami żona, syn Paweł (Artur Żmijewski) - światowej sławy pianista, przybywa na ratunek z zagranicy. Wnuk pobierający nauki w Londynie, pojawia się by im przypomnieć, że konflikt pokoleń to rzecz święta i nie omija nikogo.

Świat osobny Piotra Trzaskalskiego

"Miałem taki rower jak bohaterowie mojego filmu. Kiedy skończyłem 6 lat dostałem go od ojca i był moją przepustką do dorosłego świata. Był jak pierwszy krok do wolności, niczym pasowanie na rycerza” - wyjaśnia etymologię tytułu reżyser.

I od razu wiemy, że mamy do czynienia z twórcą nietuzinkowym, którego trudno podejrzewać np. o robienie kina „pod publiczkę”. Piotr Trzaskalski opowiada bowiem wyłącznie o tym, co dotyka i porusza jego samego. Nie bacząc na całą resztę. Dawno temu o twórcach, wbrew wszystkim i wszystkiemu, zawsze wiernym sobie, Miron Białoszewski, napisał, że mają własny, „świat osobny ”. Piotr Trzaskalski ma go z cała pewnością.

Głośny debiut...

Jego pełnometrażowy debiut „Edi” (2002) był nie lada wydarzeniem. Bardzo prosty, gdy mowa o fabule i formie, niezwykły - jeśli wziąć pod uwagę obowiązujące mody i trendy. Wzbudził zachwyty krytyków i publiczności i przyniósł twórcy worek nagród. Okazał się też najczęściej nagradzanym wówczas filmem polskim w kraju i za granicą - zdobył w sumie ponad 30 nagród, w tym Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni, za rolę drugoplanową dla Jacka Braciaka, za zdjęcia i wiele innych.

Zdobył też Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego i Złotą Żabę - nagrodę główną festiwalu Camerimage.

Historia zbieracza złomu o złotym sercu, zachwyciła tym co charakterystyczne, dla całej twórczości Trzaskalskiego - obrazem współczesności, łamiącym przyjęte powszechnie stereotypy. „Gorsza Polska” , w głównej mierze z marginesu, rzadko portretowana przez naszych filmowców, pokazała nieznane oblicze - prostych ludzi, z hierarchią wartości budzącą szacunek i uznanie.

"Mistrz" przyjęty chłodno

Kolejny film fabularny Trzaskalskiego „Mistrz” (2005) - znów o życiowych rozbitkach - w kraju przyjęto dość chłodno. Obraz choć nie był objawieniem na miarę „Ediego” doceniono jednak za granicą, gdzie zdobył m.in. Nagrodę Publiczności na MFF w Trieście oraz nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Miami.

Czy przyjęty entuzjastycznie przez krytyków i publiczność festiwalu w Gdyni „Mój rower” zdobędzie uznanie szerokiej widowni, dowiemy się już za miesiąc. Jedno wiemy jednak na pewno - Piotr Trzaskalski ma swoje własne miejsce we współczesnym polskim kinie - osobne i wyjątkowe.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że 24 lutego 2025 roku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - dyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chodzi o apartamenty, z których korzystał między innymi Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, wcześniej szef Muzeum IIWŚ.

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

27 lutego w prokuraturze ma się odbyć przesłuchanie byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wyborów kopertowych - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24.

TVN24 nieoficjalnie: w czwartek przesłuchanie Morawieckiego

TVN24 nieoficjalnie: w czwartek przesłuchanie Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Interwencje Waszyngtonu w wybory do Bundestagu były "nie mniej dramatyczne, drastyczne i wreszcie oburzające niż interwencje, które widzieliśmy z Moskwy" - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie kanclerzem Niemiec. Lider CDU mówił o "ogromnej presji z dwóch stron".

"Dramatyczne, drastyczne, oburzające". Merz o "interwencjach" w wybory w Niemczech

"Dramatyczne, drastyczne, oburzające". Merz o "interwencjach" w wybory w Niemczech

Źródło:
CNN, TVN24
Dzieci siwe ze stresu

Dzieci siwe ze stresu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie skończyło się na 10 minutach i nie miało być to godzinne spotkanie - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w USA. Dodał, że "było to bardzo dobre spotkanie, na którym prezydent omówił wszystkie najważniejsze sprawy".

"Nie skończyło się na 10 minutach". Mastalerek o kulisach spotkania Duda-Trump

"Nie skończyło się na 10 minutach". Mastalerek o kulisach spotkania Duda-Trump

Źródło:
Radio Zet, PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (bez uwzględnienia inflacji) w styczniu 2025 była wyższa niż przed rokiem o 4,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 1,5 procent.

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Przez tydzień trwały poszukiwania 26-latki z gminy Kłodzko. W niedzielę policjanci znaleźli ciało zaginionej Katarzyny B. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa. On też wskazał miejsce, gdzie znajdowały się zwłoki. Do zabójstwa się jednak nie przyznaje. - Przedstawione przez niego wyjaśnienia są absurdalne - powiedział Mariusz Pindera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Znaleziono ciało zaginionej 26-latki. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa

Znaleziono ciało zaginionej 26-latki. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa

Źródło:
TVN24

Według najnowszych informacji, przekazanych w poniedziałek, papież "miał dobrą noc, przespał ją i odpoczywa". Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, jego stan jest określany jako krytyczny.

Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Komunikat

Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Komunikat

Źródło:
Reuters

Pomimo interwencji rządowej masło nadal drożeje. W styczniu jego cena była niemal o 30 procent wyższa niż rok wcześniej. A to jeszcze nie koniec - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Były spore utrudnienia.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Zarzuty znieważenia, stosowania gróźb karalnych i uszkodzenia ciała usłyszała kobieta, która miała pobić i poniżać osobę z niepełnosprawnością. O sprawie zrobiło się głośno, gdy do sieci trafiły nagrania z całego zdarzenia.

Biła, poniżała i oddała mocz na osobę z niepełnosprawnością. Usłyszała zarzuty

Biła, poniżała i oddała mocz na osobę z niepełnosprawnością. Usłyszała zarzuty

Źródło:
tvn24.pl

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek.

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregulowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

Bohaterowi tego materiału od 12 lat zanikają płuca. Oddycha dzięki butlom z tlenem, ale ich wynajęcie kosztuje, tak jak i prąd, bez którego nie będą działać. Renta już od dawna na to nie wystarcza, więc pożycz, i ma długi. Ogromne. Ratunkiem byłby przeszczep, ale wciąż nie ma na to szans.

Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta

Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta

Źródło:
Fakty TVN

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl