Brytyjska naukowczyni Sarah Gilbert, współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19 produkowanej przez koncern AstraZeneca, została uhonorowana lalką Barbie stworzoną na swoje podobieństwo. - Liczę, że dzieci, które zobaczą moją Barbie, uświadomią sobie, jak ważna jest kariera naukowa, aby pomóc światu wokół nas - powiedziała profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Amerykańska firma Mattel w swojej serii Barbie Role Models wypuściła na rynek sześć lalek wzorowanych na kobietach zasłużonych w walce z pandemią COVID-19. Oprócz Sarah Gilbert są to Amy O'Sullivan, pielęgniarka z izby przyjęć w szpitalu na Brooklynie w Nowym Jorku, która leczyła pierwszego amerykańskiego pacjenta z COVID-19, Kirby Whitby, australijska lekarka, współtwórczyni fartuchów medycznych wielokrotnego użytku, Jacqueline Goes de Jesus, która kierowała sekwencjonowaniem genomu brazylijskiego wariantu koronawirusa, Audrey Cruz - lekarka z Las Vegas, która wraz z innymi azjatycko-amerykańskimi lekarzami walczyła z uprzedzeniami rasowymi i Chika Stacy Oriuwa z wydziału psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie, która wskazywała na "systemowy rasizm" w służbie zdrowia.
Gilbert: liczę, że moja lalka Barbie uświadomi dzieciom, jak ważna jest kariera naukowa
Gilbert, która w grudniu 2020 roku została uhonorowana przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego i tytułem szlacheckim, przyznała, że początkowo czuła się nieco dziwnie z powodu lalki, ale ma nadzieję, że pomoże ona zachęcać dziewczynki do zajęcia się naukami ścisłymi.
- Liczę, że dzieci, które zobaczą moją Barbie, uświadomią sobie, jak ważna jest kariera naukowa, aby pomóc światu wokół nas. Chciałabym, aby moja lalka pokazała dzieciom kariery, o których mogą nie wiedzieć, jak na przykład wakcynolog - powiedziała.
Seria Barbie Role Models to jedna z kilku podjętych w ostatnich latach przez firmę Mattel inicjatyw w odpowiedzi na zarzuty, że lalki Barbie przedstawiały nierealistyczne wzorce kobiecości.
Źródło: PAP