Sukienki jak rolls-royce'y. Największa wystawa na świecie

Suknia Christiana Diora z 1952 roku oraz projekt Madeleine Vionnet z 1931 rokuMusée Galliera

To najbardziej kosztowne i czasochłonne kreacje na świecie - szyte są ręcznie nawet przez tysiąc godzin, a każda tylko w jednym egzemplarzu. Cena? Nawet 100 tysięcy dolarów. 100 kreacji, które nosiły księżne, arystokratki i gwiazdy, można zobaczyć na wystawie "Paris Haute Couture", która dokumentuje około 150 lat historii krawiectwa stworzonego przez najsłynniejsze domy mody Francji. To największa ekspozycja w historii, do tego - za darmo.

- Co się dzieje ze słynnymi kreacjami, gdy umiera kobieta, która je nosiła? - aktorka Tilda Swinton zapytała zeszłej jesieni Oliviera Saillarda, dyrektora Muzeum Galliera w Paryżu. I w ten sposób zainspirowała go do zrobienia wystawy "Paris Haute Couture", która widzi modę jako konwersację teraźniejszości z przeszłością.

Saillard, który jest zakochany w ręcznie szytych strojach wielkich mistrzów, postanowił nie tylko wyjaśnić ludziom, którzy ubierają się w sieciówkach, czym jest Haute Couture, ale pokazać także życie pracowni, gdzie nad jednym projektem pracowano nawet od 150 do tysiąca godzin.

Na wystawie "Paris Haute Couture" można zobaczyć m.in. projekty Cristobala Balenciagi, Johna Galliano dla Diora, Elsy Schiaparelli i Yvesa Saint LaurentaMusée Galliera

Wielu kreacji nigdy wcześniej nie pokazywano

To zamknięty świat bogatych klientek i pracujących dla nich hafciarek, krawcowych, krojczych, plisowaczy, koronczarek i plumassiers odpowiadających za przyszywanie piór, bez których "Wysokie Krawiectwo" nie istnieje. Ich żmudna praca (np. na jedną z sukien Chanel hafciarka poświęciła 1280 godzin, czyli ponad 53 dni) to powód, dlaczego te kreacje osiągają bajońskie ceny. I dlaczego liczba paryskich domów couture spadła z ponad 100 do 10, a z dwudziestu tysięcy klientek pozostało dziś zaledwie dwieście.

Wystawa w paryskim Hôtel de Ville jest tak wyjątkowa, bo Haute Couture umiera i z każdym rokiem powstaje coraz mniej tych niesamowitych strojów. Saillard postarał się w jednym miejscu zgromadzić prawdziwe arcydzieła - ze zbiorów Musée Galliera (gdzie przechowywanych jest 40 tys. projektów, w tym 10 tys. Haute Couture, i 50 tys. akcesoriów) wybrał zaledwie 100, ale tych najpiękniejszych. Plus te pochodzące z prywatnych kolekcji Chanel, Diora, Gaultiera. Wielu z nich nigdy wcześniej nie pokazywano.

...a także Madeleine Vionnet, Gustava Beera, Carven i Jacquesa HeimaMusée Galliera

- Wybór nie był łatwy. To 150 lat krawiectwa największych nazwisk w modzie, których nie zestawialiśmy chronologicznie, ale na zasadzie lustra. Jedną suknię pokazaliśmy obok drugiej, powstałej dziesiątki lat później, ale nigdy nie skopiowanej. Skakaliśmy z jednej epoki do drugiej. Od Wortha - założyciela pierwszego domu mody Haute Couture - po współczesnych twórców, którzy go cytują. Od Chanel z 1923 roku po młodą projektantkę Bouchra Jarrar z 2012 roku. Od Johna Galliano i Diora z 1998 po Poireta z 1923. To tylko pokazuje, że Haute Couture jest ponadczasowe - mówi twórca wystawy.

Peleryna z 1898 roku projektu Charlesa Fredericka WorthaMusée Galliera

Nie tylko kreacje, ale i proces ich powstawania

W szklanych gablotach można zobaczyć to, czym zachwycali m.in. Worth, Dior, Chanel, Lanvin, Poiret, Fath, Vionnet, Balenciaga, Schiaparelli, Courrèges, Cardin, Givenchy aż po współczesnych: Lacroix, Gaultier, Alaïa i Maison Martin Margiela. Każda kreacja to synonim elegancji, kunsztu i bogactwa.

Ale ekspozycja nie tylko pokazuje piękno projektów nazywanych "rolls-royce'ami krawiectwa", również proces ich powstawania. Obok ręcznie malowanych rysunków, które robiono dla klientek, są też fotografie pracowni, fragmenty tkanin, cytaty sławnych kreatorów.

- Moja praca nie polega na uszyciu czyjegoś pragnienia, ale na wymyśleniu go - mawiał Charles Frederick Worth, który założył swoją markę w 1858 roku. To on jako pierwszy szył ubrania na indywidualne zamówienie bogatych dam z towarzystwa. Zrewolucjonizował spojrzenie na projektowanie ubrań, które zaczęło być postrzegane jako sztuka, a krawiec jako projektant mody. Miał taką władzę, że usunął w cień nawet krawcową królowej Francji Marie-Antoinette - Rose Bertin, którą z powodu jej władzy nazywano "ministrem mody". Wystawa "Paris Haute Couture" jest bezpłatna. Potrwa do 6 lipca w Hôtel de Ville w Paryżu.

Autor: am/ja / Źródło: Wall Street Jounal, New York Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Musée Galliera

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w zabytkowy kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w zabytkowy kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę pożegnano dziesięcioro dzieci, zabitych w sobotnim ataku Hezbollahu na miasteczko Madżdal Szams na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. W pogrzebie wzięły udział tysiące ludzi.

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Źródło:
PAP

Plan pokojowy będzie gotowy do końca listopada. Zostanie poprzedzony serią rozmów z krajami trzecimi na temat integralności terytorialnej naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Źródło:
PAP

Ostatni weekend lipca we Włoszech jest najgorętszy z dotychczasowych w tym roku. Temperatura dochodzi do około 40 stopni Celsjusza. Przed skutkami upałów ostrzega polskich turystów ambasada RP we Włoszech.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Bydgoszczy 25-latek poruszał się na hulajnodze z prędkością 55 km/h. Zmierzyli mu ją videorejestratorem policjanci, którzy akurat przemieszczali się ulicą Glinki. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Jechał hulajnogą 55 km/h, dostał mandat. Nagranie

Jechał hulajnogą 55 km/h, dostał mandat. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do wczesnych godzin porannych trwało dogaszanie pożaru budynku w stylu świdermajer w Otwocku. To już kolejny pożar pustostanu przy ulicy Reymonta.

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Źródło:
PAP

W Piastowie kierująca autem osobowym zjechała z jezdni, a jej auto dachowało. Kobieta nie przeżyła wypadku.

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - mówił w TVN24 Tomasz Trela (Lewica), komentując sprawę subwencji wyborczej dla PiS. - Mamy podejrzenia, że w tym zakresie PKW może działać politycznie - stwierdził Krzysztof Szczucki (PiS). O sprawię dyskutowali goście "Kawy na ławę".

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

Źródło:
TVN24

W jednej ze szkół średnich w Kapsztadzie w RPA biali uczniowie zamknęli w klatkach swoich czarnych kolegów z klasy i "sprzedawali" ich jako niewolników - donoszą miejscowe media. Rasistowskie zabawy nagrali i rozpowszechnili w mediach społecznościowych.

"Aukcja niewolników" w liceum. "Syna wepchnięto do klatki. Licytowali cenę"

"Aukcja niewolników" w liceum. "Syna wepchnięto do klatki. Licytowali cenę"

Źródło:
PAP

Malijscy rebelianci z grupy etnicznej Tuaregów powiadomili, że zabili i zranili dziesiątki żołnierzy armii Mali, a także rosyjskich najemników z byłej Grupy Wagnera podczas walk w pobliżu granicy z Algierią - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat ruchu rebeliantów CSP-PSD.

Rosjanie w tuareskiej pułapce. Mogło zginąć kilkudziesięciu byłych wagnerowców 

Rosjanie w tuareskiej pułapce. Mogło zginąć kilkudziesięciu byłych wagnerowców 

Źródło:
PAP

W wyniku ataku ukraińskich dronów na obwód kurski w Rosji doszło do pożaru magazynu paliw. Trzy zbiorniki stanęły w ogniu - poinformował w niedzielę w godzinach porannych gubernator tego regionu Aleksiej Smirnow.

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Źródło:
PAP

Pogoda nad morzem i na Mazurach dziś nie będzie rozpieszczać. Spodziewamy się częstych opadów deszczu i silnego wiatru. - Zwłaszcza na dużych jeziorach, jak Śniardwy, Mamry, wiatr rozpędzi się naprawdę bardzo solidnie i może być niebezpieczny - podkreślał w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Pogoda nad morzem i na Mazurach "będzie przypominać październik"

Pogoda nad morzem i na Mazurach "będzie przypominać październik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę od rana nad niektórymi regionami kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP