Kultura i styl

Śmierć kłusownika i ślady saren. Holland kręci thriller i zapowiada "jazdę po bandzie"

Kultura i styl

Zwiastun filmu Agnieszki Holland "W ciemności"
materiały prasoweZa poprzedni film, "W ciemności", Agnieszka Holland była nominowana do Oskara

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się zdjęcia do thrillera "Pokot" Agnieszki Holland. Reżyserka napisała scenariusz razem z Olgą Tokarczuk na podstawie powieści tej ostatniej "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Bohaterką książki i filmu jest emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, która mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren…

Żadnego moralizatorstwa

- Ten film ma być prowokujący, czasem będziemy “jechać po bandzie”. Nie powinno być żadnego moralizatorstwa ani prostego morału. Nie chciałabym również, by przesłanie polityczne (które niewątpliwie w książce jest zawarte) było całkowicie oczywiste. - wyjaśnia Agnieszka Holland. - Zawsze możemy myśleć, że to wszystko zrodziło się w głowie bohaterki, którą poraża alergia na światło,

Costello i Przybyszewska

O postaci Janiny Duszejko reżyserka mówi tak: - Widzę tę postać jako mieszankę filozofki Simone Weil, bohaterki książki J.M. Coetzee – Elizabeth Costello, Stanisławy Przybyszewskiej, Wariatki z Chaillot i wielu moich znajomych rówieśniczek, zwariowanych na punkcie ekologii, astrologii, wciąż młodzieńczych mimo nabytych lat i kilogramów, hodujących w sobie wspomnienie wiary w lepszy, sensowny świat. Główne postacie przedstawione w tej historii będą wyraziste, żywe, oryginalne. Zależy mi, by istniały one niemal równoprawnie do głównej bohaterki, by każda niosła swoją tajemnicę, by co i rusz ogarniały nas wątpliwości co do ich roli w popełnianych zbrodniach - dodaje Holland.

Cztery kraje, trzy pory roku

Film jest wielostronną koprodukcją pomiędzy polskim Studiem Filmowym TOR, niemieckim Heimatfilm, czeskim Nutprodukce oraz szwedzkim Chimney.

"Pokot" będzie realizowany w trzech etapach: latem, jesienią i zimą. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, z którą Agnieszka Holland pracowała już przy nominowanym do Oskara filmie "W ciemności". Data premiery nowego filmu nie jest jeszcze znana.

Agnieszka Holland ostatnio wyreżyserowała miniserial "Dziecko Rosemary", który również był adaptacją - tutaj pierwowzorem była powieść grozy Iry Levina pod tym samym tytułem.

Zoe Saldana i Agnieszka Holland na planie zdjęciowym "Dziecka Rosemary"NBC

Autor: sol//rzw / Źródło: tvn24.pl, materiały prasowe, tor.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: Agencja Gazeta | Mateusz Skwarczek

Pozostałe wiadomości