Słowo Roku 2017 wybrane. Trump twierdził, że jest jego autorem

Wybrano Słowo Roku 2017
"Fake news" z tytułem Słowo Roku 2017
Źródło: TVN24 BiS

"Fake news" to Słowo Roku 2017 - zdecydowali autorzy słownika Collins Dictionary. Uznali, że określająca fałszywe informacje zbitka słowna zasługuje na to wyróżnienie, ponieważ jest "wszechobecna", a jej użycie wzrosło w ostatnich miesiącach o 365 procent.

Jak ocenili autorzy Collins Dictionary, zbitka słowna "fake news" jest "wszechobecna", szczególnie w ostatnich 12 miesiącach.

Słowo Roku kojarzone z Donaldem Trumpem

Leksykografowie Collinsa zauważyli ogromny wzrost użycia tego sformułowania. "Fake news" to - jak wyjaśniają - "fałszywe, często sensacyjne informacje podawane pod pretekstem prawdziwych wiadomości".

"Fake news" jest neologizmem powstałym z połączenia dwóch angielskich słów: "fake" (fałszywy) i "news" (informacja, wiadomość). Pojęcie to często używane jest przez prezydenta USA Donalda Trumpa, który - jak zauważyło w czwartek "Politico" - w czasie kampanii wyborczej twierdził, że to on jest autorem tego neologizmu.

"Corbynmania" i "gender fluid"

Leksykografowie zwrócili również uwagę na inne słowa czy zbitki słowne, które pojawiały się znacząco często w użyciu w ostatnim roku. Wśród nich pojawiły się między innymi "antifa", czyli słowo powstałe od pojęcia "anti-fascist" (antyfaszyzm, antyfaszystowski), "Corbynmania" (entuzjastyczne nastawienie do Jeremy'ego Corbyna, lidera Partii Pracy, przeciwnika Theresy May w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii), czy "gender fluid" (płeć płynna).

Termin "fake news" zostanie zamieszczony w kolejnej drukowanej wersji słownika Collins Dictionary.

Autor: tmw//now / Źródło: The Guardian, The Independent, Politico

Czytaj także: