Student zjadł w muzeum część dzieła sztuki. "To stało się tak nagle"

Autor:
kgo//mm
Źródło:
CNN
Seul, Korea Południowa
Seul, Korea Południowa
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersSeul, Korea Południowa

Student z Seulu odkleił od ściany i zjadł banana będącego częścią słynnego dzieła sztuki - przekazał rzecznik południowokoreańskiej galerii. CNN podkreśla, że kontrowersyjne dzieło, którego częścią był banan, kilka lat temu zostało sprzedane za 120 tysięcy dolarów.

Do zdarzenia doszło 27 kwietnia w Muzeum Sztuki Leeum w Seulu. Zwiedzający tego dnia muzeum student seulskiego Uniwersytetu Narodowego oderwał od ściany przyklejonego do niej taśmą klejącą banana, po czym zjadł go. Jak wyjaśnił CNN, nie był to jednak przypadkowy owoc, ale część kompozycji artystycznej, która kilka lat temu stała się jedną z nagłośniejszych w świecie sztuki. W grudniu 2019 roku podczas aukcji Art Basel Miami Beach została sprzedana za 120 tysięcy dolarów.

Po zjedzeniu banana student ponownie przykleił jego skórkę do ściany i odszedł. Z informacji przekazanych przez rzecznika muzeum wynika, że student za swoje zachowanie nie poniósł żadnych konsekwencji. - To stało się tak nagle, że nie zdążyliśmy podjąć żadnych działań - powiedział przedstawiciel seulskiego muzeum. - Powiedział, że zrobił to, bo był głodny - dodał.

Maurizio Cattelan's "Comedian" On View At Art Basel Miami 2019Cindy Ord/Getty Images

Niedługo później muzeum wymieniło owoc na nowy, co i tak niedługo miałoby miejsce. Jak uściślił rzecznik, banan będący podstawą eksponatu, który w Leeum Museum of Art będzie można oglądać do połowy lipca, regularnie co kilka dni jest wymieniany.

ZOBACZ TEŻ: Przebieraniec z tortem nie był pierwszy. Jak, kiedy i dlaczego atakowano wcześniej Mona Lisę?

"Comedian" Maurizio Cattelana

Autorem budzącego wiele kontrowersji dzieła, wystawianego pod znaczącym tytułem "Comedian", jest Maurizio Cattelan. "Włoch to artysta znany z satyrycznych utworów, które rzucają wyzwanie kulturze popularnej, często prowokując debaty na temat sztuki konceptualnej", wyjaśnił CNN. Rzecznik seulskiego muzeum przekazał, że Cattelan został poinformowany o zdarzeniu, jednak "nie zareagował na nie w żaden sposób".

ZOBACZ TEŻ: "Dziewczyna z perłą" celem aktywistów klimatycznych. Jeden przykleił do obrazu głowę

Muzeum Sztuki Leeum w SeuluAlena Chalykova / Shutterstock

Autor:kgo//mm

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Cindy Ord/Getty Images

Pozostałe wiadomości