Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "Variety", Deadline, tvn24.pl
"Poprzednie życie" Celine Song - zwiastun filmu
"Poprzednie życie" Celine Song - zwiastun filmu
Gutek Film
"Poprzednie życie" Celine Song - zwiastun filmuGutek Film

Wręczenie Nagród Gotham rozpoczyna co roku nowy sezon oscarowy. Tym razem za najlepszy film uznano melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a dwie nagrody - za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy - przypadły uhonorowanej Złotą Palmą w Cannes "Anatomii upadku" Justine Triet. Nie obyło się bez skandalu - Robert De Niro zarzucił organizatorom, że jego przemówienie zostało ocenzurowane.

Za najlepszy występ pierwszoplanowy nagrodzono Lily Gladstone za rolę w filmie "Nieznany kraj", a za występ drugoplanowy Charlesa Meltona za rolę w "May December". Warto przypomnieć, że w przypadku Nagród Gotham w kategoriach aktorskich nie ma rozróżnienia na role kobiece i męskie - nominowani są artyści obu płci za role pierwszo- i drugoplanowe.

W tym roku po raz pierwszy nastąpiła znacząca zmiana w regulaminie nagród. Dotąd bowiem Nagrody Gotham przyznawano wyłącznie niskobudżetowym produkcjom (nakręconym za nie więcej niż 35 milionów dolarów), co wykluczało z szans na zwycięstwo wielkie, epickie filmy na rzecz wyróżniania mniejszych, niezależnych.

Od tego roku limit kosztów produkcyjnych został zniesiony, co pozwoliło włączyć się do rywalizacji m.in. takim filmom wysokobudżetowym jak "Barbie" czy "Ferrari".

Greta Lee w filmie "Poprzednie życie"Gutek Film

Górą skromne, niskobudżetowe filmy

Zmiana w regulaminie Nagród Gotham pozwoliła na nominowanie do tegorocznych nagród 20 filmów, 11 seriali i aż 30 spektakli, czyli znacznie więcej niż kiedykolwiek w historii tej nagrody. Tytuły i nazwiska zwycięzców pokazały jednak, że Gotham Awards wciąż preferuje filmy skromniejsze, realizowane poza wielkimi wytwórniami.

W najważniejszej kategorii zwyciężyła nakręcona za niespełna 12 milionów dolarów koreańsko-amerykańska produkcja "Poprzednie życie". Ten niezwykły, czuły melodramat debiutantki Celine Song idzie jak burza przez świat od momentu pierwszych pokazów na Sundance i Berlinale.

Opowieść o parze dzieci, a potem nastolatków, dorastających razem w Korei Południowej, rozdzielonych przez przeprowadzkę rodziny dziewczynki do USA, którzy odnajdują się po 20 latach dzięki mediom społecznościowym, to przepiękne, wzruszające kino. Daleki od sentymentalizmu, nietypowy melodramat. Bohaterowie spotykają się, gdy ona mieszka w Nowym Jorku, jest już szczęśliwą mężatką, a on wciąż żyje w Seulu i jest singlem. W ich głowach wciąż kołacze pytanie: co by było, gdyby?.

W filmie wspaniałą kreację stworzyła - nominowana zresztą do Nagrody Gotham - Greta Lee, dotąd znana głównie z serialowych produkcji. Podobnie jak zwyciężczyni nagrody aktorskiej za rolę pierwszoplanową Lily Gladstone jest jedną z faworytek do tegorocznych Oscarów. Warto jednak zauważyć, że Gladstone - objawienie najnowszego filmu Martina Scorsesego "Czas krwawego księżyca" - tutaj została nagrodzona za rolę w nieobecnym na naszych ekranach niskobudżetowym filmie "Nieznany kraj".

Ale wypada też wyjaśnić, że faworyci tegorocznego sezonu oscarowego Martin Scorsese ("Czas krwawego księżyca") i Christopher Nolan z ("Oppenheimer") sami wycofali się z rywalizacji, ustępując miejsca niezależnym produkcjom. Mimo to film Scorsesego uhonorowano wyróżnieniem specjalnym.

Lily Gladstone w filmie "Nieznany kraj" American Film Festiwal

"Anatomia upadku" w drodze po Oscara

Nagrodzona w Cannes Złotą Palmą "Anatomia upadku" Francuzki Justine Triet to także produkcja niskobudżetowa - nakręcona za niespełna 6 milionów euro. Obraz jest francuskim kandydatem do Oscara w kategorii film międzynarodowy. Właśnie zbliżył się do nagrody akademii, zgarniając Nagrodę Gotham i pokonując m.in. "Strefę interesów" nakręconą z udziałem Polski.

Obraz Triet to reżyserski i scenopisarski majstersztyk - studium małżeństwa w wielkim kryzysie. Spokojne życie rodziny we francuskich Alpach przerywa tragedia, a żona zostaje oskarżona o zabójstwo męża. W finale reżyserka funduje nam portret moralnego upadku zarówno oskarżonej o morderstwo męża pisarki, jak i jej domniemanej ofiary.

Film otrzymał również Nagrodę Gotham za najlepszy scenariusz, który Triet napisała wspólnie z Arthurem Hararim. W głównej roli oglądamy znaną dobrze z oscarowego "Toniego Erdmanna" (ale również z wielkiej roli we wspomnianej "Strefie interesów") niemiecką aktorkę Sandrę Hüller. Należy się spodziewać, że to za tę właśnie kreację aktorka otrzyma nominację do Oscara.

Kadr z filmu "Anatomia upadku"M2 Films

Ocenzurowano przemowę Roberta De Niro

Podczas uroczystości wręczenia nagród w Nowym Jorku doszło do zdumiewającej sytuacji z udziałem Roberta De Niro.

Wyróżnienie specjalne otrzymał "Czas krwawego księżyca", w którym aktor gra jedną z głównych ról i którego jest współproducentem. De Niro przekazał organizatorom swoje przemówienie wcześniej, by mogło zostać dodane do telepromptera. Jak się jednak okazało, tekst, który wyświetlili mu organizatorzy, różnił się od tego, jaki sam sobie przygotował.

Aktor odczytał go, ale zaraz potem ogłosił publicznie, że usunięto część jego przemówienia i zamierza ją ujawnić. Jak podaje portal Deadline, w usuniętej części De Niro skrytykował to, że obecnie w Stanach Zjednoczonych fakty historyczne są zastępowane "alternatywnymi prawdami i teoriami spiskowymi". Podał przykład szkoły na Florydzie, gdzie "dzieci uczy się, że niewolnicy w niewoli zdobywali nowe umiejętności, które potem mogli wykorzystać dla własnego dobra".

De Niro zacytował też znanego z rasistowskich poglądów Johna Wayne'a, który twierdził, że okradając rdzennych Amerykanów z ich ziem, biali nie zrobili nic złego, bo "potrzebowali ziemi, a Indianie samolubnie chcieli ją zatrzymać dla siebie". Tradycyjnie też aktor zaatakował Donalda Trumpa, wskazując go jako przykład człowieka, dla którego "kłamstwo stało się kolejną bronią w arsenale szarlatana".

Oczywiście wszystkie magazyny i dzienniki, nie tylko w USA, przedrukowały usunięty fragment przemówienia gwiazdora.

Robert De Niro bohaterem incydentu na Gotham AwardDimitrios Kambouris/Getty Images

LAUREACI 33. Nagród Gotham

NAJLEPSZY FILM: "Poprzednie życie"

WYSTĘP PIERWSZOPLANOWY: Lily Gladstone - "Nieznany kraj"

WYSTĘP DRUGOPLANOWY: Charles Melton - "May December"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ: Justine Triet, Arthur Harari za film "Anatomia upadku"

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY: "Anatomia upadku"

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY: "Cztery córki"

NAJLEPSZY PRZEŁOM REŻYSERSKI: A.V. Rockwell za film "A Thousand and One"

WYSTĘP W NOWYM SERIALU: Ali Wong - "Awantura"

PRZEŁOM TELEWIZYJNY - POWYŻEJ 40 MINUT: "Światełko"

PRZEŁOM TELEWIZYJNY - PONIŻEJ 40 MINUT: "Awantura"

Autorka/Autor:kob/kg

Źródło: "The Hollywood Reporter", "Variety", Deadline, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dimitrios Kambouris/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Ciało Aleksieja Nawalnego zostało oddane jego matce - przekazała w sobotę w mediach społecznościowych rzeczniczka zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz. Dodała, że "pogrzeb jest jeszcze przed nami", a współpracownicy najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina nie wiedzą, czy władze będą przeszkadzały w przeprowadzeniu go zgodnie z wolą rodziny.

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Źródło:
Reuters

W Kościele czasem się tak symbolicznie działa, że zmusza się do ustąpienia, ale to za mało - mówił publicysta Tomasz Terlikowski, komentując rezygnację abpa Andrzeja Dzięgi. - Za dużo jest ofiar, za dużo jest krzywdy ludzkiej, za którą ksiądz arcybiskup Dzięga odpowiada osobiście - ocenił. Jego zdaniem należy się domagać "jasnej deklaracji, czy ksiądz arcybiskup ustąpił, bo tak, bo mu się znudziło być arcybiskupem albo bo był chory, czy dlatego, że jest odpowiedzialny za tuszowanie przestępstw seksualnych".

Terlikowski o arcybiskupie Dziędze: za dużo jest ofiar, krzywdy ludzkiej, za którą odpowiada osobiście

Terlikowski o arcybiskupie Dziędze: za dużo jest ofiar, krzywdy ludzkiej, za którą odpowiada osobiście

Źródło:
TVN24

Premierzy Włoch, Kanady, Belgii i szefowa Komisji Europejskiej przyjechali w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę. Tego dnia Giorgia Meloni i Justin Trudeau podpisali z Wołodymyrem Zełenskim 10-letnie umowy o bezpieczeństwie. Ponadto dokument podpisany z Kanadą zakłada przekazanie trzech miliardów dolarów kanadyjskich na pomoc finansową i obronną dla Kijowa.

Porozumienie o bezpieczeństwie na dekadę i pomoc finansowa. Nowe umowy o Ukrainy z Włochami i Kanadą

Porozumienie o bezpieczeństwie na dekadę i pomoc finansowa. Nowe umowy o Ukrainy z Włochami i Kanadą

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Minęły dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielili się na antenie TVN24 ukraińscy dziennikarze, którzy na co dzień relacjonują wydarzenia ze swojego kraju. - Wczoraj odbył się pogrzeb mojego kolegi i po tych dwóch latach czuję, że ta wojna jest coraz bliżej. (...) Teraz ta wojna to imiona i nazwiska znajomych - powiedział Ołeh Biłecki. - Pamiętajmy o tych sukcesach, bo jak o nich zapomnimy, to stracimy nadzieję i wiarę w to, że świat nas może zaskoczyć, że ukraińskie wojsko może nas zaskoczyć - przekonywała Alina Makarczuk.

"Czuję, że ta wojna jest coraz bliżej"

"Czuję, że ta wojna jest coraz bliżej"

Źródło:
TVN24

Szczęśliwy finał poszukiwań 12-latka, który odłączył się od rodziców na szlaku turystycznym w okolicach Kłodzkiej Góry w Sudetach (woj. dolnośląskie). Chłopiec nie miał ze sobą telefonu, nie było z nim kontaktu. Przemokniętego i zmarzniętego 12-latka odnalazł jeden z policjantów.

12-latek zaginął w Sudetach. Finał poszukiwań

12-latek zaginął w Sudetach. Finał poszukiwań

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca samochodu osobowego utknął na przejeździe kolejowym w Zielęcicach w Opolskiem. Według relacji czytelniczki Kontaktu 24, nie chciał zostawić samochodu, mimo że pociąg był bardzo blisko.

Utknął na przejeździe kolejowym. "Krzyczeliśmy, żeby zostawił samochód i ratował siebie"

Utknął na przejeździe kolejowym. "Krzyczeliśmy, żeby zostawił samochód i ratował siebie"

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl
"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z posługi metropolity szczecińsko-kamieńskiego - poinformowała nuncjatura apostolska w Polsce. Administratorem apostolskim sede vacante został bp koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. Dzięga miał wiedzieć o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez księdza Andrzeja Dymera.

Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

Źródło:
PAP

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne dni przyniosą aurę, która zdecydowanie kojarzy się z wiosną. Opadów będzie niewiele, a wartości na termometrach mocno zbliżą się do 20 stopni. Czasami pojawią się silniejsze porywy wiatru.

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Peru nawiedziły ulewy. Deszcz sprawił, że rzeki wystąpiły z brzegów. Osuwiska, do których doszło na skutek opadów, zniszczyły pola i zablokowały drogę łączącą kilka miast. Meteorolodzy ostrzegają, że opady póki co nie ustąpią.

Zaczęło padać i "wszystko przepadło"

Zaczęło padać i "wszystko przepadło"

Źródło:
Reuters, panamericana.pe, tvnmeteo.pl

55-letni mężczyzna, którego ciało znaleziono w tym tygodniu powiecie olkuskim, zmarł 9 stycznia – podaje prokuratura. Zatrzymana w związku z tym zdarzeniem kobieta usłyszała zarzuty spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała skutkującego śmiercią, nieudzielenia pomocy i zbezczeszczenia zwłok.

Rozczłonkowane ciało 55-latka znaleziono po ponad miesiącu. Kobiecie postawiono zarzuty

Rozczłonkowane ciało 55-latka znaleziono po ponad miesiącu. Kobiecie postawiono zarzuty

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek pod Ciechanowem (Mazowieckie). Kierowca auta osobowego zderzył się czołowo z ciężarówką, po chwili tył wjechał mu inny samochód. W wypadku zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.

Najpierw zderzenie z ciężarówką, później z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją

Najpierw zderzenie z ciężarówką, później z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją

Źródło:
PAP

30 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem karczmy w Tuszynie pod Łodzią. Z budynku ewakuowano osiem osób. W związku z dużym zadymieniem całkowicie zablokowana jest droga krajowa numer 12. Akcja gaśnicza może potrwać wiele godzin.

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Interfax-Ukraina, powołując się na źródło rządowe poinformował, że siły ukraińskie przeprowadziły atak na jeden z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji. Zakład znajduje się w Lipiecku, około 300 kilometrów od ukraińskiej granicy. Miało dojść do pożaru i ewakuacji pracowników. "Surowiec z tego przedsiębiorstwa jest wykorzystywany do produkcji rosyjskich rakiet, artylerii, dronów" - przekazała ukraińska agencja informacyjna.

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Źródło:
PAP

Przez dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę w polskim internecie pojawiło się wiele przekazów, fake newsów i działań dezinformacyjnych wymierzonych w ten kraj, jego obywateli, także tych, którzy schronili się w Polsce. Rozprawialiśmy się z nimi w Konkret24. Przypominamy niektóre z nich.

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Źródło:
Konkret24

Ukraińska armia zniszczyła w piątek rosyjski samolot obserwacyjny A-50 - przekazał dowódca sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk. Niezależny rosyjski kanał informacyjny na Telegramie podał, że w Kraju Krasnodarskim, gdzie spadł samolot, znaleziono szczątki dziesięciu ciał. To druga rosyjska maszyna tego typu zestrzelona w ostatnim czasie.

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Źródło:
PAP

Rosja oskarża nas, że jesteśmy "więźniami rusofobii", ale fobia jest strachem nieracjonalnym. Tymczasem Rosja niemal codziennie grozi nam jądrową zagładą – powiedział podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na zarzuty i kłamstwa rosyjskiego ambasadora.

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że największym poparciem Polaków cieszy się obecnie Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość plasuje się na drugim miejscu, ale odnotowało spadek. Umacnia się z kolei pozycja Trzeciej Drogi.

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Źródło:
PAP

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Wojna śni mi się prawie od dwóch lat, bo pojawiliśmy się w Ukrainie chwilę po rozpoczęciu pełnoskalowego konfliktu - wyznała w programie "Jeden na jeden" Katarzyna Daniszewska, ratowniczka z grupy medycznej Awangarda.

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Źródło:
TVN24

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl