Po sześciu latach nieobecności na swoje miejsce w Moskwie wróciło sztandarowe dzieło socrealizmu i zarazem jego symbol - słynna rzeźba "Robotnik i kołchoźnica". Odsłonięcia pomnika dokonał mer Moskwy Jurij Łużkow, który nazwał to "wyjątkowym, historycznym wydarzeniem dla kraju".
Rzeźba została oficjalnie odsłonięta na swym dawnym miejscu obok Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego. Odrestaurowane dzieło ustawiono na nowym postumencie o wysokości 34 metrów.
Wysoka na 24 metry rzeźba dłuta Wiery Muchinej - czołowej przedstawicielki realizmu socjalistycznego - powstała w latach 1935-37. W roku 1937 zaprezentowano ją w pawilonie ZSRR na wystawie światowej (Expo) w Paryżu.
Rzeźbę wykonaną z nierdzewnej stali chromoniklowej rozebrano w roku 2003 w celu konserwacji. Datę zakończenia prac wielokrotnie odraczano z powodu problemów finansowych.
Symbol socjalizmu i... filmu
Rzeźba przedstawiająca dwie figury: kobiecą i męską, trzymające nad głowami sierp i młot wróciła przed Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, znane w czasach ZSRR jako Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej.
Od lat 40. "Robotnik i kołchoźnica" jest symbolem studia filmowego Mosfilm.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters, fot. EPA