Robert Leszczyński: miałem nadzieję, że umrę, zanim się zestarzeję

01.04 Robert Leszczyński nie żyje
01.04 Robert Leszczyński nie żyje
Robert Leszczyński zmarł w wieku 48 lat

- Kiedyś mawiałem: "mam nadzieję, że umrę, zanim się zestarzeję", a dzisiaj mówię o sobie: pan pod pięćdziesiątkę i jeszcze ogromne możliwości przede mną. Tyle do napisania - powiedział w ostatnim wywiadzie Robert Leszczyński. Przyznawał, że nie lubi rutyny, dodając, że sam nie wie, czego jeszcze będzie w życiu próbował. Zapowiadał, że niedługo będziemy mogli go oglądać na ekranach telewizorów jako prowadzącego. Planował wydać książkę "Identyfikator". Nie zdążył. Zmarł w wieku 48 lat.

"Kurdupel nadęty, miernota przeklęty/ Z rybą w nazwisku, bliźniemu po pysku/ Z pretensjami do tronu, tronu po Napoleonu/ Ostatni z miotu, bez krzty polotu/ Oceniaj mnie/Niech jad strumieniami leje się". To fragment tekstu utworu "Zoil", który napisała Kasia Nosowska. Tak zareagowała w 1998 roku na negatywną recenzję jej pierwszej solowej płyty, napisaną przez Roberta Leszczyńskiego.

Wybuchła afera. Później krytyk przyznał, że słowa Nosowskiej nie zrobiły na nim wrażenia: - To kwestia poczucia humoru. Cenię jej twórczość, a moje nazwisko w piosence nie pada.

Wokalistka zaś odwdzięczyła się po latach w rozmowie z "Przeglądem": - Teraz takiej piosenki już bym nie zaśpiewała. Z tego zrobiła się jakaś niezdrowa medialna sensacyjka typu: ale dołożyli. Na zasadzie: kibicujemy tym, którzy komuś dołożyli. Bez sensu.

Jednak od tamtej pory do Leszczyńskiego na dobre przylgnęła etykietka bezkompromisowego krytyka, który nie stroni od kontrowersyjnych sądów. Krytykował często, ale uczciwie. Jednak wytwórnie przestały wysyłać mu recenzenckie egzemplarze, więc sam zaczął je kupować. - Zawsze lubiłem pisać artykuły, w których przewracam historię do góry nogami. Na przykład, że polskiego rock and rolla założył Władysław Gomułka. Bronię tej tezy jak niepodległości - opowiadał.

Jacek Cygan: Robert był takim krytykiem, jakim człowiekiem. Bezkompromisowym
Jacek Cygan: Robert był takim krytykiem, jakim człowiekiem. Bezkompromisowymtvn24

Pisanie "zawsze wychodziło mi w życiu najlepiej"

Wyraziste poglądy i ostre recenzje przyniosły mu rozgłos w czasach, gdy pracował w "Gazecie Wyborczej (1994-2002).

- Ja jestem dziennikarzem prasowym. Wolę siedzieć przed komputerem i pisać teksty. To mi zawsze najlepiej wychodziło w życiu - mówił po latach w ostatnim udzielonym wywiadzie.

W 2002 r. zdecydował się jednak na poważny zwrot w karierze - został jurorem programu rozrywkowego "Idol", w którym uczestnicy walczyli o swoją szansę w show biznesie. "Idol" zdobył olbrzymią popularność, wykreował wiele gwiazd. Nie obyło się jednak bez negatywnych komentarzy pod adresem jurorów, którym zarzucono, że bardziej niż na promowaniu utalentowanych muzyków zależy im na własnej popularności.

Leszczyński z dnia na dzień został gwiazdą mediów, a jego białe dredy stały się rozpoznawalne nawet wśród tych, którzy do tej pory mało interesowali się muzyką. Wtedy też, po ośmiu latach, rozstał się z "Gazetą Wyborczą". Powodem miał być jego udział w reklamie samochodu, czego nie uzgodnił z redakcją.

W wywiadzie dla "Gali" Leszczyński wyjaśniał jednak, że odszedł "na własną prośbę".

– Kiedyś byłem absolutnym fanatykiem pracy w "Gazecie", ale mniej więcej od dwóch lat oddalałem się od firmy. Nie chodzi tylko o "Idola", ale i o inne rzeczy, które zacząłem robić poza redakcją (...) - tłumaczył. - Chodzi o to, że przekroczyłem barierę pomiędzy byciem opisującym a opisywanym. To wszystko mnie wyklucza jako dziennikarza muzycznego: czasowo, moralnie, etycznie (...) Do dzisiaj mam kaca. To był bodaj najtrudniejszy krok w moim życiu – przyznał.

Życie po "Idolu"

W rozmowach z dziennikarzami podkreślał jednak, że nie żałuje udziału w "Idolu". Z programem współpracował przez cztery edycje. - Bycie jurorem w "Idolu" to jeden z najbardziej pozytywnych epizodów mojego życia – mówił po latach w rozmowie z natemat.pl. - Nigdy wcześniej ani później nie miałem tak dużego, bezpośredniego wpływu na polską scenę muzyczną. Wyłoniliśmy około 40 osób, które odnalazły swoje miejsce na rynku muzycznym. Niektórzy robią solowe kariery, inni grają w teatrach.

Popularność zdobyta dzięki "Idolowi" otworzyła mu drogę do własnego programu telewizyjnego "Mop Man". Sprawiła także, że - jak sam przyznawał - jego "wartość dziennikarska wrosła niepomiernie". - Wcześniej, przed "Idolem", byłem rzadko proszony o komentarz w kwestii muzycznej. Nagle zacząłem odbierać 30 telefonów dziennie. Porównuję to z rynkiem piłkarskim. Dostałem nagle propozycje ze wszystkich klubów, a przecież zdecydowałem się na udział w programie "Idol" ze znudzenia, dla zgrywy - tłumaczył w rozmowie z dziennikarką z Olecka.

Leszczyński zatęsknił jednak za prasą. W 2006 r. został redaktorem naczelnym miesięcznika "Laif", a od 2007 roku przez trzy lata działem Kultura i Styl tygodnika "Wprost".

"On chciał być kontrowersyjny, inny, miał swoje zdanie"
"On chciał być kontrowersyjny, inny, miał swoje zdanie"tvn24

"Jak ty się nie zajmiesz polityką, polityka zajmie się tobą"

Zaangażowanie polityczne, o którym stało się w ostatnim czasie głośno z powodu włączeniu się Leszczyńskiego w działalność Ruchu Palikota, towarzyszyło mu od dawna.

- Jak ty się nie zajmiesz polityką, polityka zajmie się tobą - tłumaczył w wywiadach. - Jak byłem nastolatkiem, moim pierwszym wspomnieniem z dzieciństwa jest stan wojenny. Wtedy wszystko było polityczne. Brałem udział w różnych kampaniach wyborczych, na przykład Unii Wolności, 10 czy 15 lat temu. Rozmowa z Bronisławem Geremkiem, Tadeuszem Mazowieckim, który mówi: wiem, kim pan jest - to jest bezcenne - dodawał.

Współpracował z Unią Wolnością i Partią Demokratyczną. Gdy postanowił czynnie zaangażować w działalność polityczną, nie odniósł jednak znaczących sukcesów. Najpierw bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Warszawy z listy Zielonych 2004. Później - już z listy Ruchu Palikota, a następnie Twojego Ruchu - usiłował dostać się do Sejmu i Parlamentu Europejskiego. Bez sukcesów. Leszczyński wypowiadał się najczęściej w kwestiach światopoglądowych. Kilka lat temu dokonał aktu apostazji, a o powodach tej decyzji odważnie opowiedział w mediach. Domagał się legalizacji marihuany. - Dlaczego? - zapytał go dziennikarz portalu MenStream.pl. – Bo to wspaniały antydepresant, narzędzie inspiracji i sposób na pobudzenie zmysłów. Bo miś koala całe życie jest nawalony, a cały świat za nim przepada. Bo używki to ważny element naszej cywilizacji i bez nich wybilibyśmy się wszyscy w 10 lat. Tak uważam, jako rockandrollowiec - deklarował Leszczyński. - Alkohol na przykład jest w stu procentach legalny, opodatkowany, banderolowany, a rokrocznie po każdym święcie katolickim zbiera na drogach żniwo śmierci. To jest niemoralne, że za ogólnopolskim przyzwoleniem za kierownicę siadają odurzeni nim ludzie i zabijają innych - wyjaśniał.

Leszczyński był aktywny do końca życia, podejmował kolejne wyzwania zawodowe. Dwukrotnie pełnił funkcję rzecznika prasowego: Przystanku Woodstock, a następnie wrocławskiej Strefy Kibica w czasie Euro 2012.

Grał w klubach jako DJ, promował nowych muzyków, prowadził koncerty. Pisał też książkę "Czy tu się głowy ścina" o fikcyjnym zespole rockowym. Nie tylko pisał o muzyce, ale sam grał na gitarze i śpiewał.

Owsiak o Leszczyńskim: bardzo przyjacielski, otwarty
Owsiak o Leszczyńskim: bardzo przyjacielski, otwartytvn24

Piotruś Pan dojrzewa

Wiecznie w biegu, postrzegany był przez wielu jako Piotruś Pan. Ten wizerunek usiłował nieco zmienić, gdy dziesięć lat temu ściął długie białe dredy, które były jego znakiem rozpoznawczym. Choć decyzja wywołała oburzenie fanów, Leszczyński przyznawał, że dla niego było to symboliczne rozpoczęcie nowego etapu w życiu.

- Nastał we mnie brak komfortu w rzeczywistości, która mnie otacza. Moja niedojrzałość przestała mnie bawić - mówił w wywiadzie dla portalu kobieta.onet.pl.

W 2003 r. urodziła się Vesna, owoc jego związku z gwiazdą musicalu "Metro" Alicją Borkowską. Mimo rozstania, to właśnie Leszczyński wspierał wokalistkę w czasie długiej rehabilitacji po udarze mózgu, który przeszła w listopadzie 2013 r.

Fragmenty archiwalnych programów z udziałem Roberta Leszczyńskiego
Fragmenty archiwalnych programów z udziałem Roberta Leszczyńskiego TVN

Autor: am,kg//rzw / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu.

"Wiemy, że nie będziemy bezpieczni, jeśli nie wypełnimy tych dwóch wielkich potrzeb"

"Wiemy, że nie będziemy bezpieczni, jeśli nie wypełnimy tych dwóch wielkich potrzeb"

Źródło:
TVN24
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Iga Świątek wywalczyła awans do kolejnej rundy US Open. Premier Donald Tusk zapowiedział "wielką rządową spowiedź powszechną". Zmarła była rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Źródło:
tvn24.pl

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl