Przez najbliższy miesiąc łodzianie (albo Ci, którzy do Łodzi się wybiorą) będą poddawani solidnej, teatralnej kuracji - 11 gwiazdorsko obsadzonych spektakli i aż miesiąc na ich zobaczenie. Niestety tylko dla wybranych, bo do kupienia zostały już tylko bilety na "wolne miejsca"... W Łodzi ruszył XIV Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Festiwal rozpoczął się nietypowo, bo nie w Teatrze Powszechnym, a na największej łódzkiej scenie, czyli w Teatrze Wielkim. Tylko tam zmieściła się "Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka w inscenizacji Jerzego Jarockiego, spektakl Teatru Narodowego z Warszawy. Reżyser, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej, będzie jednym z głównych gości festiwalu.
Rozmowy na deser
Aż sześć z 11 spektakli przyjedzie w tym roku do Łodzi z Warszawy. Będą to - oprócz wspomnianej "Miłości na Krymie" - "Na szczytach panuje cisza" Thomasa Bernharda w reż. Krystiana Lupy (Teatr Dramatyczny w Warszawie), "Wątpliwość" Johna Patricka Shanleya w reż. Piotra Cieplaka (Teatr Polonia w Warszawie), "Daily Soup" Amanity Muskarii w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (Teatr Narodowy w Warszawie), "Elling" na podst. Axela Hellsteniusa w reż. Michała Siegoczyńskiego (Fabryka Trzciny w Warszawie) i na zakończenie festiwalu (poza konkursem) "Boska!" Petera Quiltera w reż. Andrzeja Domalika z Teatr Polonia w Warszawie.
Zagranica reprezentowana będzie przez moskiewski teatr.doc i praskie Dejvickie Divadlo. W tym roku przedstawienia w ramach festiwalu prezentowane będą nie tylko - jak dotychczas - w weekendy, ale także w ciągu tygodnia. Po każdym przedstawieniu w klubie festiwalowym publiczność będzie miała okazję porozmawiać z twórcami.
Festiwal potrwa do 17 marca 2008 r. W tym roku jego myślą przewodnią ma być szeroko rozumiany "stan wątpliwości". - Zawsze interesuje nas uniwersalny aspekt teatru, który pozwala na przeżywanie czegoś wspólnie, na współodczuwaniu wątpliwości, które towarzyszą nam przez całe życie. Jest to wątpliwość rozumiana wieloznacznie: jako plotka, pomówienie, wątpliwość Boska, twórcza. To także wątpliwość pojawiająca się w samym człowieku, którego światopogląd i doświadczenie zostają skonfrontowane ze sztuką (…) - mówi Ewa Pilawska, dyrektor artystyczny festiwalu.
XIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
23.02 Na szczytach panuje cisza, Teatr Dramatyczny w Warszawie: g. 19 (hala Toya)
24.02 Na szczytach panuje cisza, Teatr Dramatyczny w Warszawie: g. 19 (hala Toya)
28.02 Błękitni ślusarze, Teatr doc., Moskwa: g. 19
29.02 Wojna Mołdawian o tekturowe pudełko, Teatr doc., Moskwa: g. 19
01.03 Wątpliwość, Teatr Polonia w Warszawie: g. 19
02.03 Wątpliwość, Teatr Polonia w Warszawie: g. 19
05.03 Teremin, Dejvickie Divadlo, Praga: g. 19
06.03 Teremin, Dejvickie Divadlo, Praga: g. 19
07.03 Dni z Danutą Szaflarską: spotkanie, wystawa, przegląd filmów
08.03 Daily Soup, Teatr Narodowy w Warszawie: g.19
Zabijanie Gomułki, Teatr Lubuski w Zielonej Górze: g. 19 (poza siedzibą teatru)
09.03 Daily Soup, Teatr Narodowy w Warszawie: g.19
Zabijanie Gomułki, Teatr Lubuski w Zielonej Górze: g. 19 (poza siedzibą teatru)
Dni z Danutą Szaflarską: spotkanie, wystawa, przegląd filmów
13.03 Imieniny Marka Modzelewskiego, Teatr Powszechny w Łodzi: g. 19
14.03 Imieniny Marka Modzelewskiego, Teatr Powszechny w Łodzi: g. 19
15.03 Elling, Fabryka Trzciny w Warszawie: g. 19
16.03 Elling, Fabryka Trzciny w Warszawie: g. 19
17.03 Boska!, Teatr Polonia w Warszawie (spektakl poza konkursem)
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Teatr Powszechny, Łódź