Najnowszy dodatek do gry "Civilization V", o tytule "Brave New World", po raz pierwszy rozszerzy tę jedną z najsłynniejszych współczesnych strategii turowych o Polskę, obok ośmiu innych cywilizacji. Nasza husaria jako jedyna jednostka będzie mogła zmusić wroga do wycofania się. Rozpoznamy także wiele rodzimych postaci: artystów, pisarzy, muzyków i inżynierów. Premiera 12 lipca.
Tego brakowało w kolejnych odsłonach (i dodatkach) serii "Civilization" - Polski. Teraz zmienia to drugi dodatek do piątej odsłony serii, zatytułowany "Brave New World", który na zakończonych targach PAX East w Bostonie zaprezentowali twórcy gry, studio Firaxis Games.
W grze sporo nowości. Po raz pierwszy w historii pojawi się dziewięć niespotykanych wcześniej cywilizacji, m.in. Brazylia i Asyria. To wynik próśb fanów gry na forach internetowych i innych stronach www.
Husarię poprowadzi... Kazimierz Wielki
Polakami dowodzić będzie Kazimierz III Wielki, bo zdaniem twórców gry był najważniejszym polskim władcą. Rozważali również Jana III Sobieskiego, ale doszli do wniosku, że był on raczej wielkim generałem niż przywódcą, a w "Civilization" kładzie się nacisk na liderów rozwijających narody w różnych kierunkach, nie tylko tych militarnych.
Sobieski bez wątpienia lepiej pasowałby natomiast do czołowych oddziałów polskiego wojska. Nasi przeciwnicy truchleć będą bowiem m.in. przed szarżującymi husarami. Historycznych rozbieżności trudno jednak uniknąć z powodu umownej konstrukcji gry, w której wybraną cywilizację przez epoki prowadzi jeden, wybrany przez autorów władca. Po przymknięciu na to oka, można udać się w drogę do polskiego triumfu, mocno opartego o nasze atuty z wieków minionych. - Dzięki Polsce zaprojektowaliśmy niezwykle mocne, kojarzone ze średniowieczem i renesansem jednostki. Husaria daje graczom dużą elastyczność w podejściu do prowadzenia walk, jak i planowaniu taktyk. Ich charakterystyka w grze też jest bardzo elastyczna, myślę więc, że Polska jest dobrą cywilizacją do osiągnięcia zwycięstwa - mówi przedstawiciel Firaxis.
Studio wzięło pod uwagę legendarne męstwo naszych żołnierzy. - Husaria jest jedyną jednostką w grze potrafiącą zmusić wroga do wycofania się. Jeżeli zada im w walce więcej szkód niż sama odniesie, to otrzyma opcję wypchnięcia wrogów z zajmowanego przez nich obszaru. Jak wróg nie wycofa się, to dostanie dodatkowe obrażenia - opisuje specjalną zdolność husarii.
"Solidarność" Kazimierza Wielkiego
Drugim elementem unikatowym dla polskiej frakcji będzie nowy budynek - Stajnia Książęca, uzupełniająca oddziały husarii. - Dodaje ona doświadczenie konnicy i sprawia, że pastwiska dookoła miasta dają ekstra plony i złoto - wyjaśniają twórcy.
W wywiadzie dla serwisu PC Gamer dodają, że cechą charakterystyczną dla cywilizacji króla Kazimierza będzie "Solidarność". Wraz z awansem do każdej kolejnej ery, Polska otrzyma darmowy punkt do wydania na ekranie opcji politycznych.
W grze pojawią się też Międzynarodowe Szlaki Handlowe, dzięki którym będziemy mogli się nie tylko bogacić, ale też "eksportować" własną kulturę i religię.
Dziewięć cudów i oddziały spadochroniarzy
Odświeżona została opcja pokonania przeciwników za pomocą dominacji kulturowej. Rodzimi muzycy, pisarze i artyści będą musieli wykonać odpowiednią liczbę dzieł, by ogarnąć wszystkie inne cywilizacje na mapie.
Nowością jest natomiast Kongres Światowy, w którym dyplomaci będą decydować o losie zbuntowanych cywilizacji za pomocą sankcji, co zapewni dostęp do zwycięstwa dyplomatycznego.
W grze pojawi się również dziewięć cudów, takich jak Panteon, Broadway czy galeria Uffizi. Dwa kolejne scenariusze opowiedzą o wojnie secesyjnej w Ameryce (War Between the States) i kolonizacji Czarnego Lądu (Scramble for Africa).
Bonus z kosmosu
W dodatku znajdą się również jednostki z innej gry twórców "Cywilizacji" - "XCOM: Enemy Unknown". Będą to specjalne oddziały spadochroniarskie, dostępne w późnych okresach gry.
Polska premiera odbędzie się 12 lipca, trzy dni po wydaniu w Stanach Zjednoczonych.
Autor: am/ŁUD / Źródło: gamezilla.pl, gra.pl, eurogamer.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe