Obejmuje ponad 550 okien dwóch budynków, w których zainstalowano maleńkie diody i rozciąga się na długość 150 metrów - to największa na świecie interaktywna instalacja świetlna. Praca będzie pulsować różnymi kolorami w Sydney do 11 czerwca. Każdy internauta może malować swoje własne cyfrowe wzory na budynkach.
- To sztuka publiczna, gdzie pędzlem jest światło. Interaktywna instalacja jest unikalna w skali światowej - mówi Cliff Hadley z australijskiej firmy Klik Systems, która stworzyła projekt oświetlenia elewacji dwóch budynków w nowej biznesowej dzielnicy Darling w Sydney.
Możesz "malować" przez internet
Instalacja ma za zadanie zabawiać mieszkańców miasta i turystów dynamicznymi pokazami świetlnymi.
Aktywna jest wieczorami przez sześć dni w tygodniu. We wtorki, środy i czwartki wyświetlane są spokojne animacje, takie jak chmury i fale. W piątek, sobotę i niedzielę prezentacja jest bardziej dynamiczna i może być zsynchronizowana z muzyką.
Ponadto w weekend pomysłodawcy pozwalają każdemu "być jak David Hockney" i "malować" swoje własne cyfrowe wzory na froncie budynków. Mogą to robić zarówno ci obecni na miejscu, jaki i chętni za granicą: za pośrednictwem aplikacji komórki lub z komputera korzystając ze specjalnej strony internetowej, My Interactive City. 5-minutowy poślizg pozwala organizatorom na edycję "świetlnych obrazów", tak by nic nieodpowiedniego nie poszło na żywo.
"To gigantyczne artystyczne karaoke"
Jak to działa? "Płótno" rozciąga się na czterech poziomach dwóch centrów handlowych, obejmuje 557 okien i ma długość 150 metrów. Każde okno na fasadzie budynku tworzy osobny "piksel" - zamontowano w nich żaluzje, w których liniowo znajdują się małe diody o kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i białym. Oglądane z daleka tworzą spójną całość: pulsują w różnych zestawieniach i w różnym tempie, tworząc animowany obraz. Całość zaaranżował kanadyjski reżyser światła, Bruce Ramus, który robił świetlne pokazy m.in. dla U2, Davida Bowie i Sydney Opera House.
- To gigantyczne artystyczne karaoke - zachwala Hadley. I potwierdza, że zabawa jest darmowa.
To nie tylko największa na świecie interaktywna instalacja świetlna, ale i najbardziej ekologiczna. Energooszczędne diody LED sprawiają, że projekt jest ekonomiczny pod względem zużycia energii. Ponadto, panele słoneczne zamontowane na dachach budynków, gromadzą energię słoneczną w ciągu dnia, by po zapadnięciu zmroku dostarczyć prąd do każdego okna.
Iluminacja będzie działać do 11 czerwca, czyli do końca VIVID Sydney 2012, festiwalu światła, sztuki i designu.
Autor: am\mtom / Źródło: Led's Magazine, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Klik Systems