"Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Pokot" Agnieszki Holland i Kasi Adamik oraz "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana znalazły się wśród filmów nominowanych w głównych kategoriach do Polskich Nagród Filmowych Orły 2018.
Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową. Tytuły filmów nominowanych w tym roku podane zostały na środowej konferencji prasowej w Warszawie.
Prowincja oczami debiutanta
"Cicha noc" to poruszający komediodramat, momentami bardzo gorzki, ale niestety równie prawdziwy. Domalewski z unikatowym dystansem sięga po to, co "typowo polskie". Akcja dzieje się w wigilię Bożego Narodzenia gdzieś na północnym wschodzie Polski. Adam (Dawid Ogrodnik) na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji.
Z początku ukrywa prawdziwy powód tej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się, gdy gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.
"To nie jest kraj dla starych kobiet"
"Pokot" Agnieszki Holland i Kasi Adamik został doceniony już m.in. Nagrodą im. Alfreda Bauera, przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej. Główną bohaterką filmu jest Janina Duszejko (Agnieszka Mandat), mieszkająca w Sudetach emerytowana inżynierka, astrolożką z zamiłowania i wegetarianka. "Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo" - tak zapowiadał film dystrybutor.
Jak powiedziała Holland, jej dzieło mogłoby nosić inny tytuł: "To nie jest kraj dla starych kobiet". - Świat, w którym żyjemy i z pewnością kraj - Polska, w którym dzieje się ta historia nim nie jest - podkreśliła reżyserka. Jak wyjaśniła, historia "Pokotu" jest mocno osadzona w polskiej rzeczywistości prowincjonalnej - "tu i teraz, 25 lat po upadku komunizmu". - Mieszają się tu gatunki: dramat psychologiczny o skrzywdzonych oraz poniżonych ludziach i zwierzętach, pamflet ekologiczny, pastiszowa, a jednocześnie pełna napięcia opowieść kryminalna, feministyczna wiwisekcja sytuacji starej kobiety walczącej o swój świat wartości we współczesnym polskim społeczeństwie - wyliczała. - Główna bohaterka jest uczciwa, namiętna, wielkoduszna, mądra, ale i szalona. Pełna buntu i oburzenia. Poprowadzi nas przez krajobraz, gdzie uroda natury miesza się z błotem, korupcją, okrucieństwem, głupotą i krwią - dodała.
Pierwszy taki film w historii
"Twój Vincent" to pierwszy w historii film pełnometrażowy stworzony w pełni techniką malarską.
Najpierw nakręcono zdjęcia z udziałem aktorów, następnie wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które artyści klatka po klatce odmalowywali, by stworzyć ujęcie.
Do nakręcenia filmu wykorzystano 65 tysięcy obrazów namalowanych przez 125 malarzy z 20 krajów - 65 z Polski, 60 z zagranicy - którzy zostali wybrani na podstawie pięciu tysięcy nadesłanych zgłoszeń.
Film współtworzyli malarze 15 narodowości pochodzący między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Grecji, Ukrainy, którzy w jednym miejscu nigdy się nie spotkali. Pracowali w Grecji, Wrocławiu i Gdańsku. Łącznie zużyli trzy tysiące litrów farby.
Film to efekt polsko-brytyjskiej współpracy. Za scenariusz oraz reżyserię odpowiadają Dorota Kobiela oraz Hugh Welchman (przy scenariuszu współpracował także Jacek Dehnel). Film wyprodukowały polska wytwórnia BreakThru Films oraz brytyjska Trademark Films. Fabuła przywodzi na myśl filmy detektywistyczne - syn przyjaciela Vincenta van Gogha ma dostarczyć list malarza do jego brata, jednak kiedy wyjeżdża w poszukiwaniu Theo van Gogha, postanawia podjąć się próby rozwiązania zagadki śmierci malarza - do tej pory uznawanej za samobójstwo.
Faworyci docenieni
O nagrody za najlepszą reżyserię powalczą: Piotr Domalewski ("Cicha noc"), Anna Jadowska ("Dzikie róże") oraz Agnieszka Holland i Kasia Adamik ("Pokot"), zaś za scenariusz - Piotr Domalewski ("Cicha noc"), Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk ("Pokot") oraz Krzysztof Rak ("Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej").
Do nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą nominowane są: Karolina Gruszka ("Maria Skłodowska-Curie"), Agnieszka Mandat ("Pokot") oraz Magdalena Boczarska ("Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"), zaś za męską - Dawid Ogrodnik ("Cicha noc"), Jakub Gierszał ("Najlepszy") i Bogusław Linda ("Powidoki").
Polskie Oscary
W 2018 r. przypada 20. edycja konkursu o Polskie Nagrody Filmowe Orły. Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w 19 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski, Najlepszy Fabularny Serial Filmowy oraz w kategorii Odkrycie Roku. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności.
W pierwszym etapie konkursu Orły 2018, głosami członków Akademii wyłonieni zostali nominowani do Polskich Nagród Filmowych. Wszyscy członkowie Akademii głosują w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsze Role Aktorskie, Najlepszy Serial, Najlepszy Film Europejski, a także proponują Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. W pozostałych kategoriach głosują wyłącznie specjaliści danej branży. W tym roku do konkursu zakwalifikowała się rekordowa liczba 61 tytułów, które spełniły warunki regulaminu Orłów, tj. są filmami kinowymi trwającymi co najmniej 70 min i w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych.
7 marca poznamy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.
Ceremonię wręczenia Orłów, podczas której spośród nominowanych wyłonieni zostaną laureaci zaplanowano na 26 marca. Gala odbędzie się w Warszawie.
Autor: tmw/AG / Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Forum Film/Next Film