TVN24 | Kultura i styl

Kupiony za kilka tysięcy funtów, trafi pod młotek za kilkaset tysięcy. "Niesamowite" odkrycie rysunku mistrza

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP

Dom aukcyjny Sotheby's ogłosił, że odnaleziono trzecią stronę "Notatnika teoretycznego" młodego Petera Paula Rubensa. Autentyczność znaleziska została potwierdzona - podał brytyjski dziennik "The Guardian". Dzieło zostanie sprzedane na aukcji, może zostać wycenione nawet na 600 tysięcy funtów. Obecny właściciel kupił stronicę za kilka tysięcy funtów.

Gdyby oryginalny "Notatnik teoretyczny" Petera Paula Rubensa przetrwał, byłby prawdziwym cudem sztuki, ale został niemal całkowicie zniszczony w pożarze w 1720 roku. Uważano, że ocalały tylko dwie strony, które są obecnie skarbami kolekcji w Londynie i Berlinie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jednak, jak informuje brytyjski "Guardian", dom aukcyjny Sotheby's ogłosił właśnie, że odnaleziono trzecią stronę, której autentyczność została potwierdzona i która zostanie sprzedana na aukcji z wyceną pomiędzy 400 tysięcy a 600 tysięcy funtów, czyli znacznie więcej niż kilka tysięcy funtów wydanych przez anonimowego nabywcę we Francji.

"Opisał wszystkie rzeczy, które widział"

- To niesamowita, ekscytująca rzecz - powiedział Greg Rubinstein, szef działu rysunków w Sotheby, którego poproszono o uwierzytelnienie dzieła. Dodał, że notatnik był czymś więcej niż tylko szkicownikiem i miał fundamentalne znaczenie dla naszego zrozumienia prac Rubensa. Został on założony przez młodego artystę podczas pobytu we Włoszech w latach 1600-1608 i był pełen rysunków, notatek i tekstów, które ujawniają jego przemyślenia na tematy takie, jak optyka, symetria, proporcje, anatomia, a nawet ludzka świadomość.

Ocalała strona z notatnika Petera Paula RubensaSotheby's

- Opisał wszystkie rzeczy, które widział, a także zanotował wiele swoich myśli i pomysłów dotyczących estetyki, każdego aspektu sztuki, wszystkiego, co przyszło mu do głowy - powiedział Rubinstein. - Jest to niezwykła migawka tego, co przechodziło przez jego umysł w tym wczesnym okresie jego kariery - cytuje słowa eksperta "Guardian".

Notatnik trafił do kolekcji André-Charlesa Boulle'a, znakomitego stolarza zatrudnionego przez Ludwika XIV. Niestety, spłonął w pożarze jego paryskiej pracowni.

Historycy sztuki wiedzą, co się w nim znajdowało dzięki kopiom wykonanym przez współpracowników i uczniów artysty.

Dzieło zostanie wystawione na aukcji 7 lipca.

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sotheby's

Pozostałe wiadomości