"Western" niemieckiej reżyserki Valeski Grisebach otrzymał Grand Prix dla najlepszego filmu wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty. Publiczność uhonorowała najnowsze dzieło Normana Leto "Photon".
W Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zorganizowanym po raz 17, w konkursie głównym o nagrodę i 20 tysięcy euro walczyło 12 filmów z Europy i Ameryki Północnej.
- Konkurs filmowy to nie wyścig koni. Trudno wskazać zwycięzcę - mówił podczas gali zamknięcia festiwalu argentyński reżyser pochodzenia polskiego Gaston Solnicki, przewodniczący jury, w którego skład wchodzili też izraelska reżyserka Hadas Ben Aroya oraz reżyser dokumentów, producent i programer festiwalowy Gustavo Beck z Brazylii.
Jednak, jak się okazało podczas odczytywania werdyktu przez aktorkę Agnieszkę Podsiadlik, zwycięski film został wybrany "jednogłośnie" i "jednomyślnie", a laureatką została niemiecka reżyserka Valeska Grisebach za "Western".
Obraz wyróżniony został także nagrodą międzynarodowego stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI.
Niemiecki western w bułgarsko-greckim krajobrazie
To trzeci film w dorobku urodzonej w Bremie Grisebach, docenianej przez krytyków i festiwalowe zespoły jurorskie. Jej debiutancki "Mein Stern" otrzymał wyróżnienie specjalne FIPRESCI podczas MFF w Toronto w 2001 roku za "słuszną niczym w dokumentalnym stylu obserwację słodko-gorzkiej nastoletniej miłości".
Głośna "Tęsknota" z 2006 roku premierę miała w Konkursie Głównym Berlinale. Doceniona została także na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Z "Westernem" Grisebach powróciła po blisko 10-letniej przerwie. Premierowy pokaz odbył się podczas tegorocznego festiwalu w Cannes w sekcji Un Certain Regard.
Tytuł wskazuje na inspirację klasycznym gatunkiem filmowym - westernem - z którego Niemka skorzystała, budując historię grupy robotników przyjeżdżających na pogranicze bułgarsko-greckie. Przybyli tam, aby budować elektrownie wodną. Westernowymi "Indianami" są Bułgarzy, Niemcy stają się "kowbojami", południowo-wschodnia część Półwyspu Bałkańskiego to zaś "Dziki Zachód". Na tym tle nowy przybysz, Meinhard (grany z niezwykłym magnetyzmem przez amatora Meinharda Neumanna), staje się "samotnym jeźdźcem".
- Film proponuje nowe horyzonty poprzez twórcze wykorzystanie konwencji klasycznego gatunku, jakim jest western, aby opisać współczesny świat naznaczony lękiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur. Świat, w którym komunikacja międzyludzka jest szorstka, a jednak osiągalna - podkreślił we wrocławskiej laudacji Ruben Demasure, członek jury FIPRESCI.
Docenieni we Wrocławiu
Jury konkursu głównego przyznało wyróżnienie specjalne "Wszystkie miasta północy" Danemu Komljenowi z Bośni i Hercegowiny. W budynku niedokończonego hotelu schronienie znajduje dwóch "intruzów". O mężczyznach nie wiemy nic. Dołącza do nich trzeci, w którego wciela się sam reżyser.
- To bardzo wyjątkowy film, który łączy architekturę i dźwięk w narrację. Jest to film bardzo delikatny, posiadający zarazem mocnego ducha. Ten film doprowadził nas do bardzo sprzecznych reakcji - wyjaśniał Solnicki.
Stowarzyszenie krytyków filmowych FIPRESCI doceniło wyróżnieniem specjalnym duński film Hlynura Palmasona "Zimowi bracia". W jury FIPRESCI zasiedli: Iryna Gordiichuk, Paweł Mossakowski, Ruben Demasure.
Nagroda festiwalowej publiczności trafiła do polskiego artysty wizualnego, pisarza i filmowca Normana Leto za "Photon".
18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 26 lipca - 05 sierpnia 2018 roku.
Autor: Tomasz-Marcin Wrona//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: 17.MFF T-Mobile Nowe Horyzonty