Nie ma sensacji, wszyscy faworyci doczekali się nominacji do tegorocznych Oscarów. Największe szanse na statuetkę ma film „Jak zostać królem” - otrzymał aż 12 nominacji. Tuż za nim "Prawdziwe męstwo" (z 10 nominacjami) i "The Social Network", które nominowano 8 razy. Wśród aktorów pewniaki: Natalie Portman i Colin Firth, o których mówi się, że mają już statuetkę w kieszeni.
Aktorka Mo'Nique i Tom Sherak, prezes Amerykańskiej Akademii Filmowej, ogłosili nominowanych w 10 kategoriach podczas uroczystej prezentacji w Hollywood. W tym, tych najbardziej prestiżowych: filmu roku, najlepszego reżysera, a także aktora i aktorki.
- To był wspaniały rok dla kina - mówili prezenterzy przed ogłoszeniem nagród. - Zarówno dla superprodukcji jak i kina artystycznego! Wspaniałe role. I 3D - opowiadali.
Na rozszerzonej liście nominowanych filmów znalazło się aż 10 tytułów: "The Social Network" - doskonale wyreżyserowany i świetnie zagrany portret twórcy Facebooka (i reżyser David Fincher, i aktor Jesse Eisenberg dostali nominacje), dramat psychologiczny o baletnicy "Czarny łabędź" Darrena Aronofsky'ego (nominowany w kategorii najlepszy reżyser) z fenomenalną rolą Natalie Portman (nominowana w kategorii aktorka), a także "Jak zostać królem" - to humorystyczne spojrzenie na postać księcia Alberta, który musi, pomimo wielkich oporów, objąć tron Anglii, jako Jerzy VI. Aktor – Colin Firth – i reżyser – Tom Hooper – też zostali docenieni przez Amerykańską Akademię Filmową. "Jak zostać królem" dostał najwięcej nominacji, bo aż 12.
Rywalizować o Oscara będą z nimi "Incepcja" (8 nominacji), "Prawdziwe męstwo" z 10 nominacjami, "Do szpiku kości", "127 godzin", "Wszystko w porządku" i "The Fighter".
Cichym zwycięzcą dzisiejszej prezentacji jest animowana opowieść o zabawkach "Toy Story 3". Nominowana jest w dwóch kategoriach na najlepszych film - w tej głównej, gdzie walczy z filmami fabularnymi, oraz w kategorii filmów animowanych.
Krytyk filmowy Janusz Wróblewski nie kryje rozczarowania: - My jako Europejczycy szukamy perełek wśród oscarowych filmów. Jest jeden - to "Kolejny rok" Mike'a Leigh, fantastyczna produkcja pokazywana w Cannes, która zyskała uznanie na całym świecie. Przykre jest to, że żaden film z innego kraju nie zaistniał w głównych kategoriach poza "film nieanglojęzyczny". Krąg nominowanych zamknął się we własnym sosie, wśród ludzi Hollywoodu i pogranicza. To znak naszych czasów.
O Oscara wśród aktorów powalczą również najwięksi faworyci: m.in. Colin Firth za "Jak zostać królem", Jesse Eisenberg, który zagrał twórcę Facebooka i Javier Bardem za meksykański "Biutiful", który ma już jedną statuetkę.
W walce o Oscara niekwestionowaną liderką jest Natalie Portman, która za rolę baletnicy w "Czarnym łabędziu" zgarnęła już Złoty Glob. Powalczą z nią m.in. Annette Bening za rolę lesbijki wychowującej dziecko we "Wszystko w porządku" i Nicole Kidman, która w "Rabbit Hole" gra kobietę, której dziecko ginie w wypadku samochodowym.
Świeży i ekscytujący
W tym roku nagrody Akademii zostaną przyznane po raz 83. Gala odbędzie się 27 lutego w Kodak Theatre w Hollywood. Transmitować będzie ją telewizja ABC, a na świecie na żywo będą pokazywać telewizje sponad 200 krajów.
Galę poprowadzą aktorzy 28-letnia Anne Hathaway i 32-letni James Franco. To prawdziwa rewolucja, bo dotychczas Akademia stawiała na zawodowych komików, nie aktorów. Do tego oboje wyraźnie odstają wiekiem i doświadczeniem od prowadzących w ostatnich latach, no i mają szansę wyjść z gali z własną złotą statuetką.
Nominacje we wszystkich kategoriach
Najlepszy film
"Czarny łabędź" "The Fighter" "Incepcja" "Wszystko w porządku" "Jak zostac królem" "127 godzin" "The Social Network" "Toy Story 3" "Prawdziwe męstwo" "Do szpiku kości"
Najlepszy aktor
Javier Bardem "Biutiful" Jeff Bridges "Prawdziwe męstwo" Jesse Eisenberg "The Social Network" Colin Firth "Jak zostać królem" James Franco "127 godzin"
Najlepsza aktorka
Annette Bening "Wszystko w porządku" Nicole Kidman "Rabbit Hole" Jennifer Lawrence "Do szpiku kości" Natalie Portman "Czarny łabędź" Michelle Williams "Blue Valentine"
Najlepszy reżyser
Darren Aronofsky "Czarny łabędź" David O. Russell "The Fighter" Tom Hooper "Jak zostać królem" David Fincher "The Social Network" Joel Coen i Ethan Coen "Prawdziwe męstwo"
Najlepszy aktor drugoplanowy
Christian Bale "The Fighter" John Hawkes "Do szpiku kości" Jeremy Renner "Miasto złodziei" Mark Ruffalo "Wszystko w porządku" Geoffrey Rush "Jak zostać królem"
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Amy Adams "The Fighter" Helena Bonham Carter "Jak zostać królem" Melissa Leo "The Fighter" Hailee Steinfeld "Prawdziwe męstwo" Jacki Weaver "Królestwo zwierząt"
Najlepszy film animowany
"How to Train Your Dragon" "The Illusionist" "Toy Story 3"
Najlepszy film nieanglojęzyczny
"Biutiful" (Meksyk) "Dogtooth" (Grecja) "In a Better World" (Dania) "Incendies" (Kanada) "Outside the Law (Hors-la-loi)" (Algieria) Najlepszy scenariusz oryginalny
Mike Leigh "Kolejny rok" Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington, Paul Tamasy i Eric Johnson "The Fighter" Christopher Nolan "Incepcja" Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg "Wszystko w porządku" David Seidler "Jak zostać królem"
Najlepszy scenariusz adaptowany
Danny Boyle i Simon Beaufoy "127 godzin" Aaron Sorkin "The Social Network" Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton i Lee Unkrich "Toy Story 3" Joel Coen and Ethan Coen "Prawdziwe męstwo" Debra Granik i Anne Rosellini "Do szpiku kości"
Źródło: tvn24.pl