Kultura i styl

Nikt nie chciał go oglądać. Teraz został najlepszym serialem wszech czasów

Kultura i styl

HBOSerial kryminalny "Prawo ulicy" ukazuje ciemną stronę Baltimore

- Po pierwszym sezonie w 2002 roku powiedziałem: "Za 20 lat ten serial zostanie najlepszym, jaki kiedykolwiek powstał w telewizji, choć teraz nikt go nie ogląda. Byłem prorokiem - tak aktor z "Prawa ulicy" zareagował na zwycięstwo tej produkcji w rankingu 100. najlepszych seriali i programów telewizyjnych wszech czasów. Opowieść o Baltimore pokonała m.in. "Rodzinę Soprano", "Mad Men" i "Homeland".

- Zapewniam: nasz ranking zbudowaliśmy z największą starannością. A redakcyjne kłótnie miały tylko jeden cel: przypomnieć niesamowite seriale, których artyzm dało się dostrzec na wielu płaszczyznach, ponieważ nas bawiły, inspirowały, uczyły i zmieniły nasze życie - mówi Jess Cagle z amerykańskiego magazynu "Entertainment Weekly", który przygotował ranking.

"Prawda uderza w pysk i nie pyta, czy bolało"

Pierwsze miejsce w zestawieniu jest wielkim zaskoczeniem. To kryminalny serial "Prawo ulicy" ("The Wire"), ukazujący w sposób bardzo realistyczny ciemną stronę Baltimore. Na ulicach widać biedę i zniechęcenie, mieszkańcy borykają się z krwawymi porachunkami i korupcją, a policja walczy z handlarzami narkotyków (ciekawostką jest to, że w epizodycznych rolach pojawiają się prawdziwi policjanci i przestępcy z Baltimore).

Główną rolę w serialu - policjanta Jimmy'ego McNulty'ego - grał Dominic West HBO

Dobro i zło są wymieszane tak, że trudno szukać policjanta bez skazy i gangstera będącego wcieleniem zła. "Nikt nie wygrywa. Po prostu jedna strona przegrywa wolniej" - mówi jeden z bohaterów serialu, który powstawał od 2002 do 2008 roku.

Dzięki znakomicie zarysowanym postaciom oraz konsekwentnie prowadzonej dramaturgii serial zachwycił krytyków i jurorów branżowych konkursów. Zdobył pięć nagród (m.in. BAFTA i Amerykańskiej Gildii Scenarzystów) oraz 13 nominacji (m.in. Emmy). Recenzenci doceniali niezwykły realizm i dbałość o szczegóły.

"Z początku może wydawać się, że brak w serialu akcji, ale to tylko złudzenie, bo ona tam czyha w mrocznych zakamarkach, by w odpowiednim momencie wyskoczyć i wbić cię w fotel. Całość jest świetnie przemyślana i nie ma martwych i nielogicznych wątków, a wszystko jest doskonale wyreżyserowane i zagrane. Prawda pokazana na ekranie uderza cię w pysk i nie pyta, czy bolało" - napisał jeden z recenzentów na portalu Filmweb.

"Prawo ulicy" reżyserowała Polka

Ale wraz z komplementami branży nie przyszło zainteresowanie widzów. Dzieło stworzone przez Davida Simona (i reżyserowane m.in. przez Agnieszkę Holland) nigdy nie przekroczyło pułapu miliona widzów. Był to serial wyłącznie dla koneserów.

Drugie miejsce zajął serial "Simpsonowie"20th Century Fox Television

- Pamiętam, jak po pierwszym sezonie, w ramach jakiegoś wywiadu, powiedziałem, że za 20 lat "Prawo ulicy" będzie uważane za najlepszy serial w telewizji, którego nikt nie oglądał. Byłem prorokiem! - wspomina aktor Lawrence Gilliard Jr., który grał skazanego dilera narkotyków, D'Angelo Barksdale'a.

Zwycięstwo "Prawa ulicy" nie zaskoczyło go: - Już kiedy przeczytałem scenariusz pierwszego odcinka, wiedziałem, że robimy rzecz wielką. Jednocześnie było to coś innowacyjnego, co jeszcze nigdy nie powstało. To był magiczny serial - obsada, ekipa, scenariusz, wszystko. Po prostu wstyd, że ludzie tego wówczas nie oglądali. Ale dziś każdy łapie się na tym, że myśli: "Jezu! To wielki hit".

Chad Coleman, który grał zabójcę Cutty'ego, dodał: - To jak fala wolno krocząca i w końcu osiągnęła swoją wysokość. Szczyt przyszedł po burzy. Wreszcie skopaliśmy im tyłki!

"Homeland" znalazł się dopiero pod koniec rankinguShowtime

"Homeland" i "Gra o tron" dopiero na końcu

"Entertainment Weekly" uznał, że "Prawo ulicy" ma "najbardziej uniwersalną narrację w historii telewizji" i dlatego pokonało tak silnych konkurentów, jak "Simpsonowie" (2. miejsce), "Rodzina Soprano" (5.), "Mad Men" (9.), ""Breaking Bad" (18.), "Miodowe lata" (20.), "Przyjaciele" (21.), "Z Archiwum X" (29.), czy "Ostry dyżur" (30. pozycja).

Tak kultowe seriale, jak "Ally McBeal", "Homeland", "Gra o tron", "Star Trek" i "Sześć stóp pod ziemią" są dopiero w końcówce zestawienia, które zamyka sitcom z lat 70. "The Brady Bunch".

Co brano pod uwagę, wybierając najlepsze seriale wszech czasów? Oceniano je według takich kryteriów, jak ich wartość rozrywkową kiedyś i obecnie, znaczenie kulturowe i społeczne, a także przełomowość i oryginalność.

100. najlepszych seriali i programów telewizyjnych, według "Entertainment Weekly":

1. "Prawo ulicy" 2. "Simpsonowie" 3. "Kroniki Seinfelda" 4. "Mary Tyler Moore Show" 5. "Rodzina Soprano" 6. "All in the Family" 7. "Andy Griffith Show" 8. "Buffy: Postrach wampirów" 9. "Mad Men" 10. "Your Show of Shows" 11. "Kocham Lucy" 12. "Saturday Night Live" 13. "Strefa mroku" 14. "Biuro" (BBC) 15. "Zdrówko" 16. "Bill Cosby Show" 17. "Roseanne " 18. "Breaking Bad" 19. "Bogaci bankruci" 20. "Miodowe lata" 21. "Przyjaciele" 22. "Moje tak zwane życie" 23. "Prawo i porządek" 24. "Zagubieni" 25. "Alfred Hitchcock przedstawia" 26. "Główny podejrzany" 27. "Latający Cyrk Monty Pythona" 28. "The Abbott and Costello Show" 29. "Z Archiwum X" 30. "Ostry dyżur" 31. "M*A*S*H" 32. "Złotka" 33. "The Carol Burnett Show" 34. "The Larry Sanders Show" 35. "Posterunek przy Hill Street" 36. "Maude" 37. "Columbo" 38. "The Bob Newhart Show" 39. "Ścigany" 40. "The Real World" 41. "Twin Peaks" 42. "Taxi" 43. "St. Elsewhere" 44. "Frasier" 45. "Kochane kłopoty" 46. "The Rifleman" 47. "The Rockford Files" 48. "Friday Night Lights" 49. "Muppety" 50. "Ocaleni" 51. "Prezydencki poker" 52. "Mydło" 53. "American Idol" 54. "Nowojorscy gliniarze" 55. "thirtysomething" 56. "Rockefeller Plaza 30" 57. "Świat glin" 58. "Seks w wielkim mieście" 59. "Luzaki i kujony" 60. "Deadwood" 61. "Dallas" 62. "Wydział zabójstw Baltimore" 63. "Absolutnie fantastyczne" 64. "Współczesna rodzina" 65. "Doctor Who" 66. "Chappelle’s Show" 67. "Uwięziony" 68. "Family" 69. "Star Trek: Następne pokolenie" 70. "Will i Grace" 71. "Beavis i Butt-head" 72. "Gwiazda bojowa Galaktyka" 73. "Sześć stóp pod ziemią" 74. "Homeland" 75. "Beverly Hills 90210" 76. "Gra o tron" 77. "Ally McBeal" 78. "Jezioro marzeń" 79. "Wszyscy kochają Raymonda" 80. "Biuro" (NBC) 81. "In Living Color" 82. "Good Times" 83. "Oz" 84. "Family Ties" 85. "Domek na prerii" 86. "24 godziny" 87. "South Park" 88. "Perry Mason" 89. "Mystery Science Theatre 3000" 90. "Felicity" 91. "Star Trek" 92. "Sanford and Son" 93. "The Smothers Brothers Comedy Hour" 94. "Project Runway" 95. "Chirurdzy" 96. "Zwariowany świat Malcolma" 97. "Wielki powrót" 98. "Ożeniłem się z czarownicą" 99. "Agentka o stu twarzach" 100. "The Brady Bunch"

Autor: am / Źródło: Entertainment Weekly, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: HBO

Pozostałe wiadomości