Jeszcze przez dwa dni w Warszawie będzie królował przełom lat 60 i 70. Przed nami finałowy weekend festiwalu "Niewinni czarodzieje" - w programie m.in. koncert Tymona Tymańskiego z zespołem Polish Yass Ensemble na barce koło mostu Śląsko-Dąbrowskiego, koncert "wielce warszawskiej formacji" Konie, silent disco, pokazy filmów Janusza Morgensterna i spektakl teatru Klancyk improwizującego pod Alibabki.
Festiwal już od pięciu edycji przypomina kulturę Warszawy lat 50. i 60. - jego patronami byli już Krzysztof Komeda, Leopold Tyrmand, Kalina Jędrusik, Zbigniew Cybulski czy Kabaret Starszych Panów. - W tej edycji festiwalu przesuwamy się o kilka lat. Chcemy pokazać ten dziwny moment w życiu Warszawy, jakim był przełom lat 60. i 70. To czas, kiedy w polskiej kulturze byli z jednej strony ludzie, którym nie podobał się PRL i ci, którzy ciągle "testowali go", a z drugiej strony nadchodziła plastikowa epoka Gierka - mówił w środę, w dniu rozpoczęciu festiwalu Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które współorganizuje festiwal.
Na barce, dworcu, po cichu
Impreza potrwa do poniedziałku, a przed mieszkańcami Warszawy i turystami odwiedzającymi stolicę wydarzenia, które tradycyjnie przyciągają ogromną publiczność. Sobotni dancing tradycyjnie organizowany jest w nietypowych miejscach - m.in. budynku starego dworca Warszawa Główna czy dawnej siedzibie KC PZPR. W tym roku uczestnicy będą się bawić na barce zacumowanej na 514 kilometrze Wisły, przy moście Śląsko-Dąbrowskim. Do tańca zagra Tymon Tymański z zespołem Polish Yass Ensemble oraz DJ Zibi.
W niedzielę wieczorem w galerii Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie zagra powołana specjalnie na VI festiwal "Niewinni czarodzieje" "wielce warszawska formacja" Konie. Po nim odbędzie się silent disco z lat 70 - czyli impreza z słuchawkami na uszach - pt. "A Ty Się Bracie Nie Denerwuj".
Oprócz koncertów przez cały weekend zaplanowano inne wydarzenia kulturalne - m.in. "U pradziadka z patefonu. Klancyk improwizuje pod Alibabki", czyli spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk, którego inspiracją będzie muzyka i tekst wylosowanej przez publiczność piosenki z repertuaru słynnych Alibabek, "No i jak tu nie… śpiewać?" – wspólne śpiewanie Starszych Panów z zespołem Kalorynki, pokaz filmów Morgensterna, wykład o architekturze lat 70., który odbędzie w poczekalni Dworca Centralnego i gra miejska "Labirynt okoliczności".
Mówi Warszawa
Festiwal zakończy się w poniedziałek czytaniem performatywnym książki "Mówi Warszawa" w Teatrze Powszechnym. Książka ma premierę podczas festiwalu. Jak zachwalają ją wydawcy, jest to "pierwsza wielogłosowa opowieść o współczesnej Warszawie". Składa się na nią 21 tekstów różnych autorów, wśród których są m.in. Marek Nowakowski, Krzysztof Varga, Sylwia Chutnik, Antoni Libera, Jacek Dehnel, Wojciech Albiński, Piotr Wojciechowski, Izabela Filipiak czy Sylwia Siedlecka.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: niewinniczarodzieje.pl