Polskie biuro projektowe pokonało najsłynniejsze pracownie architektoniczne świata, zgarniając Grand Prix podczas zakończonego w piątek World Architecture Festival (Światowego Festiwalu Architektury). Do Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie powędrowały dwa tytułu: najlepszego budynku świata oraz najlepszego na świecie budynku kultury 2016.
Twórca budynku, architekt Robert Konieczny z biura projektowego KWK Promes, tłumaczył w lipcu, że główną ideą powstania Centrum było połączenie dwóch punktów w historii Szczecina "przedwojennego kwartału z kamienicami oraz powojennego placu, gdzie podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło szesnaście osób". - Tutaj architektura podąża za topografią - zaznaczył.
Otwarte w styczniu tego roku Centrum Dialogu Przełomy, stojące się na pl. Solidarności, to oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jego dyrektor, Lech Karwowski, uważa, że budynek jest próbą opowiedzenia o przeszłości miasta i regionu w taki sposób, aby zainteresować historią nowe pokolenia. - Forma pasuje do wrażliwości młodych ludzi, czego efektem jest duża frekwencja - uważa. Jury, pod przewodnictwem architekta Davida Chipperfield’a, uznało, że projekt Koniecznego "wzbogaca miasto i życie miasta". "Jest to kawałek topografii miasta, a także muzeum. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta, a nad ziemią przestrzeń publiczna z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To jest projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób" - uznało jury. Nagrody na World Architecture Festival mają na celu zaprezentować najlepszą architekturę powstałą na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomu zostało wybrane spośród 16 innych projektów. W ubiegłym roku nagrodę World Building of the Year zdobył Ole Scheeren za projekt bloków mieszkalnych w Singapurze.
Kolejna ważna nagroda dla Szczecina
Centrum otrzymało już w tym roku European Prize for Urban Public Space 2016 - nagrodę dla najlepszej europejskiej przestrzeni publicznej. W maju zostało wyróżnione w kategorii inwestycje w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2015. Gmach Centrum leży w sąsiedztwie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, budynku, który w 2015 r. otrzymał architektoniczną nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe.
Centrum Dialogu Przełomy to placówka poświęcona najnowszej historii regionu. Stała wystawa obejmuje przełomowe wydarzenia społeczne i polityczne lat 1939-1989. Główne wątki ekspozycji to nazistowski Szczecin, czas wielkich wędrówek po II wojnie światowej, polonizacja Pomorza Zachodniego, stalinizm, okres wyczekiwania na zmiany, wreszcie przełomy 1970/71, 1980/81 oraz 1988/89.
Polskie akcenty na krótkiej liście
Pierwsza edycja Światowego Festiwalu Architektury odbyła się w 2008 roku w Barcelonie. Sprawna promocja oraz organizacja konkursu sprawiła, że szybko stał się jednym z najważniejszych wydarzeń świata architektury. Kolejne edycje Festiwalu odbywały się w Barcelonie, później zdecydowano o przeniesieniu go do Singapuru. Według organizatorów to właśnie na Dalekim Wschodzie, ze względu na możliwości finansowe inwestorów, powstawały najbardziej nowatorskie projekty. Tegoroczna edycja powróciła do Europy – główne wydarzenia Festiwalu odbyły się w Berlinie od 16 do 18 listopada.
Dzięki temu, że konkurs powrócił na Stary Kontynent, zgłoszono znacznie więcej prac europejskich twórców, w tym realizacje z Polski. Na tegorocznej krótkiej liście projektów znalazło się aż dziewięć projektów z Polski, w tym dwa ze Szczecina. W kategorii Obiekt Wielofunkcyjny nominowany został zespół mieszkaniowo-biurowy przy ulicy Kurkowej 14 we Wrocławiu – projekt autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. W kategorii Kultura znalazło się Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu – projekt Menis Arquitectos, Muzeum Śląskie w Katowicach – projekt Riegler Riewe Architekten oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie – według projektu KWK Promes. Trzy budynki zostały także wyróżnione w kategorii Domy: Field House w Głogowie – autorstwa Blank Architects, Living Garden House w Izbicy oraz Arka Roberta Koniecznego – oba projekty pracowni KWK Promes. W kategorii Projekty Przyszłości nominowano przebudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie – autorstwa biura Flanagan Lawrence i Stację Paliwową Przyszłości w Warszawie, według projektu KAMJZ. Ta ostatnia praca otrzymała także nominację w kategorii Infrastruktura.
Autor: tmw\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: fot. Michał Wojtarowicz-Oczajdusza/Muzeum Narodowe w Szczecinie