- Sztuka pozwala nam trochę odejść od jednoznaczności i zastanowić się, w jaki sposób my, każdy z nas, może zmienić nawet w minimalnym stopniu ten świat - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" dyrektor artystyczna festiwalu "Dwa Brzegi" Grażyna Torbicka. Festiwal rozpoczyna się 30 lipca w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą (woj. lubelskie). Zobaczymy tam najlepsze filmy z całego świata.
To 10. edycja festiwalu. Potrwa do 7 sierpnia. Każdego wieczoru podczas trwania festiwalu na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym pokazywane będą najlepsze filmy minionego sezonu, a na Dużym Rynku odbywać się będą koncerty. W Janowcu odbywać się będą projekcje dla najmłodszych widzów. - To, co dzieje się we współczesnym świecie, odnajdujemy w tych filmach, które zobaczymy na festiwalu. Filmowcy w jakiś dziwny sposób wyczuwają to, co będzie przez widzów oczekiwane, co ich gnębi, o czym oni chcą rozmawiać. (...) Natomiast sztuka pozwala nam trochę odejść od jednoznaczności i zastanowić się w jaki sposób my, każdy z nas, może zmienić nawet w minimalnym stopniu ten świat. Temu służy taki festiwal jak "Dwa Brzegi", abyśmy mogli się spotkać i chwilę zastanowić się, ale także pobawić - mówiła we "Wstajesz i wiesz" dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka.
Co na festiwalu?
W ramach imprezy pokazany będzie film, który zdobył Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie – wybitny dokument Gianfranco Rosiego "Fuocoammare", nakręcony na włoskiej wyspie Lampedusa, gdzie przybywają barki z uchodźcami z Afryki.
- To jest taki mikroświat w obiektywie Gianfranco Rosiego. My musimy zmierzyć się, zbliżyć i unieść ten problem, jaki stoi przed nie tylko Europą, ale i światem - mówiła Torbicka na antenie TVN24. - Będą także filmy takie jak "Sonita", pokazujące młodą muzułmankę dla której śpiew i muzyka jest rodzajem wyzwolenia. Będą także rzeczy, które będą nam przypominać, jak świetne jest polskie kino. Będą debiuty np. Marty Minorowicz "Zud", który przeniesie nas w stepy kazachskie, aby pokazać w czystej formie relacje ojciec-syn - powiedziała.
"I Bóg stworzył aktora"
W cyklu "I Bóg stworzył aktora" bohaterem tegorocznej edycji festiwalu będzie Bogusław Linda. Oprócz spotkania publiczności z aktorem zaplanowano także pokazy filmów, w których Linda zagrał znakomite role – m.in. "Gorączka" i "Kobieta samotna", w reż. Agnieszki Holland, "Magnat" w reż. Filipa Bajona. - Gościliśmy już Krystynę Jandę, Stanisławę Celińską, Janusza Gajosa i wielu znakomitych aktorów. Teraz czas na Bogusława Lindę - stwierdziła. - Tak jest w Kazimierzu, że wszystkie nasze gwiazdy są na wyciągnięcie ręki. Każdy z naszych gości odpowiada na pytania - dodała.
- Ruszyła już sprzedaż internetowa. Jesteśmy bardzo uskrzydleni i zadowoleni, bo widać, że zainteresowanie jest ogromne. Wszystkie bilety będą też dostępne w Kazimierzu przed projekcją - zaznaczyła.
Autor: kło/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24