Nagrody na Camerimage rozdane. "Najważniejszy festiwal na świecie"


Australijczyk Greig Fraser zdobył nagrodę Złotej Żaby w konkursie głównym 24. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Bydgoszczy. Doceniony został za zdjęcia do filmu "Lion. Droga do domu" w reżyserii Gartha Davisa.

Laureat głównej nagrody nie mógł odebrać jej osobiście, gdyż pracuje już nad kolejnym filmem we Włoszech. Do uczestników gali zamknięcia festiwalu przemówił w nagranym na tę okazję wideo.

"Wiele potu, łez i wyrzeczeń"

- Chciałbym być teraz z wami, ale niestety wezwały mnie już obowiązki zawodowe. Otrzymanie Złotej Żaby jest dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Od dawna traktuję festiwal Camerimage, jako najważniejszy na świecie. Wspiera on filmowców, a przede wszystkim autorów zdjęć. Praca nad wyróżnionym filmem kosztowała mnie wiele potu, łez i wyrzeczeń - powiedział Fraser. Srebrną Żabę w konkursie głównym otrzymał Bradford Young za zdjęcia do filmu "Nowy początek". - Nigdy w życiu nie wyobrażałem sobie, że mogę tu przyjechać. To cud. Spotkałem się tu z wieloma mistrzami kina i sztuki operatorskiej, którzy odcisnęli na mnie wielkie piętno - mówił Bradford Young. Brązową Żabę otrzymał Anthony Dod Mantle za zdjęcia do filmu "Snowden" w reżyserii Olivera Stone’a.

Nagroda m.in. dla "Ostatniej rodziny"

W konkursie filmów polskich zwyciężył film "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, do którego zdjęcia wykonał Kacper Fertacz, a wśród etiud studenckich Złotą Kijankę otrzymała Rachel Liew za zdjęcia do filmu "Han". Srebrną Kijanką uhonorowano Martynę Jakimowską, autorkę zdjęć i reżysera (wspólnie z Karolem Lindholmem) filmu "Lato", a Brązową Kijankę otrzymał Arend Krause za zdjęcia do filmu "Yahrzeit" w reżyserii Thomasa Eggela.

Grand Prix w konkursie filmów pełnometrażowych, czyli Złotą Żabę, przyznano filmowi "Tempestad" ze zdjęciami Ernesto Pardo i w reżyserii Tatiany Huezo, a w sekcji dokumentów fabularyzowanych na Złotą Żabę zasłużył film "Notes on Blindness" w reżyserii Petera Middletona i Jamesa Spinneya, do którego zdjęcia wykonał Gerry Floyd. W konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych Złotą Żabę otrzymał obraz "I’m Not From Here" ze zdjęciami Pablo Valdesa. Specjalne wyróżnienie w tej kategorii przyznano filmowi "The Sniper of Kobani" ze zdjęciami Niny Badoux, który wyreżyserował Reber Dosky. Konkurs debiutów reżyserskich pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich wygrał film "Alojzy" w reżyserii Tobiasa Nölle, a w konkursie debiutów operatorskich zwyciężył film "My Angel" ze zdjęciami Juliette Van Dormael. Nagrodę w konkursie wideoklipów otrzymał klip do utworu Massive Attack "Voodoo In My Blood" (ft. Young Fathers) w reżyserii Ringana Ledwidge i ze zdjęciami Franza Lustiga. Za najlepsze zdjęcie w videoklipie nagrodę otrzymał Martin Ruhe, który wykonał je do teledysku "Highschool Never Ends" Mykki Blanco (ft. Woodkid). W konkursie pilotów telewizyjnych zwyciężył obraz "Długa noc: Plaża" w reżyserii Stevena Zailliana i ze zdjęciami Roberta Elswita, a w konkursie spotów reklamowych "Fundusze Europejskie w kadrze" nagrodę główną otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz dom produkcyjny FlyFilm za spot "Nauka i Biznes – związek idealny".

"Kino nie ma sensu bez obrazu"

W trakcie gali zakończenia festiwalu nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Michael Chapman, autor zdjęć do takich filmów jak m. in. "Taksówkarz", "Wściekły byk", "Straceni chłopcy" czy "Kosmiczny mecz". - Mam przesłanie do młodszych kolegów: wyobraźcie sobie operę bez muzyki. Ona nie ma sensu. Tak samo kino nie ma sensu bez obrazu. Operatorzy zdjęć – myślcie o sobie, jak o kompozytorach kina - taki apel skierował do zgromadzonych twórców amerykański operator filmowy. Podczas uroczystości nagrody specjalne otrzymali również: Atom Egoyan i Paul Sarossy (duet reżyser filmowy-operator), Jay Rosenblatt za osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego, Dennis Gassner, autor scenografii m.in. do filmu "Truman Show", reżyser Michael Apted za całokształt twórczości. Wcześniej – podczas gali otwarcia festiwalu – nagrody specjalne otrzymali Jessica Lange, która w swoim dorobku posiada m.in. dwa Oscary i pięć Złotych Globów oraz Robert Lantos, producent filmowy nagrodzony za szczególną wrażliwość wizualną. Festiwal Camerimage honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości