- Nie jesteśmy sądem, który feruje wyroki. Chcemy być odkrywcami i popularyzatorami - mówił w specjalnym wydaniu "Xiegarni" Aleksander Nawarecki, członek kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.
Gośćmi programu, prowadzonego przez Filipa Łobodzińskiego i Maxa Cegielskiego, byli Aleksander Nawarecki i Krzysztof Środa (pisarz, tłumacz, laureat nagrody w 2007, nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia i Literackiej Nagrody Nike).
"Awansowaliśmy do finału"
- Wybranie nominowanych to jest taki rodzaj zbiorowego szału. Nurkujemy w utworach, próbujemy coś znaleźć, wyłowić - mówił Aleksander Nawarecki, historyk sztuki i literaturoznawca, opisując fazy przygotowań do ogłoszenia nominacji.
Decyzje jurorów Nagrody Literackiej Gdynia określane są często jako zaskakujące.
- Jest nas siedmiu "łowców', różnych płci, z różnych miast, regionów. Jeżeli tak bardzo różne indywidualności zderzają się ze swoimi faworytami, to wszystko się może zdarzyć - skwitował Nawarecki. Podkreślił, że członkowie kapituły nie są sądem, który "feruje wyroki i buduje kanon, ale chcą być odkrywcami i popularyzatorami".
- Wyłonienie piątki nominowanych z każdej kategorii jest czasem "starciem śmiertelnym"- mówił juror. Zaznaczył, że wybieranie spośród setek dzieł pięciu najlepszych przypomina pewnego rodzaju eliminacje. - Mamy wtedy poczucie, że awansowaliśmy do finału - podsumował Aleksander Nawarecki.
"To jest książka o zabijaniu"
Drugi gość programu, i jeden z nominowanych pisarzy w kategorii proza, Krzysztof Środa opowiadał o swojej książce "Las nie uprzedza".
- To jest książka o zabijaniu. O tym, czy możemy mieć zaufania do świata i ludzi. O tym, czy mamy nadal bać się tych złych rzeczy, które są,będą i były od zawsze - mówił pisarz. Dodał, że impulsem do pisania były rozmowy z dwoma Czeczenami, których poznał w Warszawie. Esej Środy dotyka między innymi tematu wojen domowych, które spustoszyły ten kraj.
Krzysztof Środa, pisarz i tłumacz, jest też historykiem filozofii. - Staram się ukrywać tą moją filozoficzną przeszłość. Nie używam terminów kojarzących się z filozofią. Ale jakoś jestem nią naznaczony. Wiem, że ona jest w tej książce ale staram się, żeby była dyskretna - skomentował autor.
Jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w kraju
Nagroda Literacka Gdynia została ustanowiona w 2006 roku przez prezydenta tego miasta Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku.
Należy do najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich. Do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia nominowano 20 książek w czterech kategoriach - eseistycznej, prozatorskiej, poetyckiej oraz translatorskiej.
Pełna lista nominowanych książek:
ESEJ:
Andrzej Kotliński "Tańce polskie. Suita historycznoliteracka", Stanisław Łubieński "Dwanaście srok za ogon", Łukasz Musiał, "O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora", Monika Muskała "Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia", Krzysztof Siwczyk "Koło miejsca/Elementarz".
POEZJA:
Anna Adamowicz "Wątpia”, Cezary Domarus, „cargo, fracht”, Dawid Mateusz "Stacja wieży ciśnień", Michał Sobol "Schrony", Dariusz Suska, „Ściszone nagle życie”,.
PROZA:
Anna Cieplak "Ma być czysto”, Salcia Hałas "Pieczeń dla Amfy", Joanna Lech "Sztuczki", Krzysztof Środa "Las nie uprzedza”, Szczepan Twardoch "Król".
PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI:
Jacek St. Buras "Atlas lękliwego mężczyzny", autor oryginału Christoph Ransmayr, Ryszard Engelking "Szkoła uczuć", autor oryginału Gustave Flaubert, Krzysztof Majer "Depesze", autor oryginału Michael Herr, Hanna Igalson-Tygielska "Niedziela życia", autor oryginału Raymond Queneau, Ewa Zaleska "Oszust", autor oryginału Javier Cercas.
ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ:
Autor: tmw,jz//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24