Miłość, śmierć i wino truskawkowe

Aktualizacja:
"Wino truskawkowe" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego wchodzi do kin
"Wino truskawkowe" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego wchodzi do kin
TVN24 / tvn24.pl
"Wino truskawkowe" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego wchodzi do kinTVN24 / tvn24.pl

Do odległej, beskidzkiej wioski przyjeżdża człowiek, który nosi pewną tajemnicę – tak rozpoczyna się "Wino truskawkowe", filmowa adaptacja prozy Andrzeja Stasiuka. - Ten film to wejście na inny bieg, do świata Stasiuka - opowiadał w TVN24 Maciej Stuhr, który zagrał w filmie Dariusza Jabłońskiego. "Wino truskawkowe" 8 maja wchodzi do kin.

 
Mieszkańcy Jaślisk zaangażowali się w pracę nad filmem 

Maciej Stuhr przyznaje, że przeniesienie "klimatu prozy Stasiuka" do filmu jest zadaniem trudnym i karkołomnym. - Ale sięganie do rzeczy trudnych jest najbardziej inspirujące - dodaje.

Podczas kręcenia filmu z pisarzem spotkał się tylko raz. - Myśmy ledwie się poznali, ale było bardzo miło - wspomina aktor. Stasiuk, który jest współautorem scenariusza filmu, raczej nie pojawiał się na planie. - Chociaż film kręcono w Beskidzie Niskim, "w tym rejonach, które są bliskie sercu Stasiuka - mówi Stuhr. Dzięki temu aktorzy mogli przekonać się, jak wygląda codzienne życie mieszkańców miejsc, gdzie toczy się akcja "Wina truskawkowego".

Film Dariusza Jabłońskiego powstał w 2007 roku i długo czekał na swoją premierę. Niemal dwa lata temu, po przedpremierowym pokazie "Wina truskawkowego" na Warszawskim Festiwalu Filmowym, reżyser udzielił wywiadu portalowi tvn24.pl - czytaj poniżej.

Dariusz Jabłoński: to historia o mężczyźnie, którego łamie życie
Dariusz Jabłoński: to historia o mężczyźnie, którego łamie życieTVN24.pl

Doświadczony debiutant

Z zawodu jest reżyserem, ukończył łódzką "Filmówkę", ale na co dzień zajmuje się produkcją filmów. Prowadzi nawet własną firmę – Apple Film Production, dzięki której powstały takie obrazy jak „Przedwiośnie”, czy „Sezon na leszcza”. Ale własne filmy Dariusz Jabłoński robi niezwykle rzadko, powstało ich zaledwie kilka. – Reżyseruję tylko wtedy, kiedy mam poczucie, że to tylko ja zrobię ten film – wyjaśnia. I rzeczywiście – w niewielkim dorobku autorskich dokonań Jabłońskiego znaleźć można prawdziwe perełki.

Do nich niewątpliwie należy „Wino truskawkowe”. To debiut fabularny Jabłońskiego, który dotychczas znany był wyłącznie jako dokumentalista. Praca nad scenariuszem trwała 10 lat, film kręcono przez dwa lata. Dlaczego tak długo? – Byłem zajęty jako producent – tłumaczy Jabłoński. Poza tym takie tempo pracy narzucił współscenarzysta filmu – znany pisarz, Andrzej Stasiuk.

Zuzana Fialova: Lubica to ja
Zuzana Fialova: Lubica to jaTVN24.pl

Pisanie ze Stasiukiem

„Wino truskawkowe” jest luźną adaptacją „Opowieści galicyjskich” Stasiuka. – W „Opowieściach galicyjskich” jest to, co w powieściach Stasiuka cenię najbardziej: poczucie humoru i dystans do świata. Poza tym proza Stasiuka jest piekielnie filmowa, tam są gotowe obrazki – mówi Jabłoński. Dlatego reżyser zdecydował się na próbę przeniesienia na ekran powieści. Ale to nie był proste, najpierw trzeba było odszukać pisarza, który zaszył się w okolicach Beskidu Niskiego. – Ponieważ Stasiuk nie miał telefonu, to napisałem do niego list. Po miesiącu dostałem odpowiedź, że on też jest zainteresowany. I później zaczęliśmy dyskutować, gdzie się spotkamy – wspomina Dariusz Jabłoński. – Trochę to trwało zanim się zgraliśmy, ale to była genialna współpraca – podkreśla.

To, co w „Opowieściach galicyjskich” mnie zafascynowało, to są postaci. Postaci, które mają niezwykłe losy, w obliczu tragedii zachowują godność, a ich filozofia życiowa pozwala im przetrwać życiowe burze. Ci ludzie żyją na ziemi, która oprócz swojego niespotykanego piękna kryje w sobie mnóstwo dramatów. O czym najlepiej świadczą rozsiane wszędzie krzyże i cmentarze – tu polski, tam łemkowski, austriacki, żydowski. Dariusz Jabłoński

Stasiuk do końca nie wierzył, że całe przedsięwzięcie się uda i – jak wspomina reżyser – trochę się przeraził, kiedy do małej wioski zjechała cała ekipa filmowa – 80 osób, kamery, wozy i sprzęt. – I tak przez cztery pory roku, co trzy miesiące, spotykaliśmy się w Beskidzie Niskim. W międzyczasie bardzo się wszyscy zaprzyjaźniliśmy i żałowaliśmy później, że zabrakło nam tej piątej pory roku… – śmieje się Dariusz Jabłoński.

Bieszczady i wino truskawkowe

Bohaterem filmu jest Andrzej, trzydziestokilkuletni policjant z Warszawy, który przyjeżdża do małej wioski, żeby zaszyć się tam, wyciszyć i oddalić od dawnego życia. – Myślę, że każdy ma w swoim życiu taki moment, kiedy czuje, że powinien szukać innego miejsca – mówi reżyser. W życiu Andrzeja moment ten wyznacza osobista tragedia – śmierć córki. Właściwie nie dowiadujemy się, co się z nią stało. Oglądamy tylko jej fotografie, a raz dziewczynka ukazuje się ojcu.

Żeby pogodzić się z tą stratą Andrzej rozpoczyna pracę w prowincjonalnym komisariacie, w małej miejscowości przy granicy ze Słowacją. Stopniowo poznaje też mieszkańców tej popegeerowskiej wioski – bezrobotnego traktorzystę, cygana – „gumiarza”, księdza, drobnego przedsiębiorcę, wreszcie – młodą Słowaczkę, Lubicę (w tej roli słowacka aktorka – Zuzana Fialova), z którą połączy go romans.

Jiri Machaczek: To była najtrudniejsza praca w moim życiu
Jiri Machaczek: To była najtrudniejsza praca w moim życiuTVN24.pl

Andrzej zaprzyjaźnia się z tymi prostymi, a zarazem fascynującymi ludźmi, którzy z łezką w oku wspominają czasy świetności PGR–u. A tym co, poza przyjaźnią, łączy tę społeczność jest lokalny alkohol – wino truskawkowe. – Takiego przecież nie ma! – podkreśla reżyser, zdradzając tym samym, że napój spożywany w filmie ma szczególne, metaforyczne znaczenie. - Wino truskawkowe nie jest napojem prymitywnym, to "eliksir bogów", o którego smaku wszyscy przecież marzymy - wyjaśnia Jabłoński.

Poznając świat mieszkańców wioski, Andrzej coraz mocniej wnika w ich sprawy. To właśnie jemu objawi się pokutujący duch jednego z chłopów (Kościejny), który zamordował swojego sąsiada za to, że zdradzała go z nim jego żona. Andrzej będzie musiał spełnić jego prośbę...

 
Miejscowi ludzie wiodą proste, ale fascynujące życie 

Historia mężczyzny złamanego przez życie

- To jest historia o mężczyźnie w sile wieku, którego łamie życie – opowiada Dariusz Jabłoński. - On jest bezwolny, wypalony, nie jest aktywny, chociaż to silny, potężny mężczyzna – kreśli portret głównego bohatera filmu. Od początku było wiadomo, że zagra go czeski aktor, Jiri Machaczek. – Wiedziałem, że wyruszam w podróż dotyczącą delikatnych spraw, dlatego pomyślałem sobie, że będzie mi trudno o tym rozmawiać z moimi znajomymi – aktorami; wtedy pomyślałem o Machaczku – że to może być niezwykła podróż – mówi Jabłoński.

"Wino truskawkowe" to film mistyczny, łączący elementy komedii i intrygującego kryminału, a przede wszystkim ukazujący magię miejsc i ludzi. Podejmując pracę na prowincji, Andrzej chce się wewnętrznie wyciszyć. Na szczęście spotyka ludzi, dzięki którym zyskuje całkiem nowe spojrzenie na świat. Jiri Machaczek

41-letni Jirzi Machaczek to jeden z najpopularniejszych aktorów w Czechach. Polskim widzom znany jest przede wszystkim z filmu "Samotni" z 2000 r., w reżyserii Davida Ondriczka, według scenariusza Petra Zelenki. Machaczek zajmuje się nie tylko aktorstwem. Jest również wokalistą rockowego zespołu muzycznego MIG 21, który koncertował m.in. w USA i na Słowacji. Magia prozy Stasiuka

Jerzy Radziwiłłowicz opowiada o swojej roli - księdza
Jerzy Radziwiłłowicz opowiada o swojej roli - księdzaTVN24.pl

Mieszkańcy Jaślisk i Dukli, gdzie kręcony był film, mocno zaangażowali się w pracę – występowali na planie, a nawet zaprzyjaźnili się z ekipą filmową. – Tamci ludzie mają rzeczywiście coś takiego, o czym opowiada książka Stasiuka – taką czystość nieskażoną. Angażowali się w pracę przy filmie i chociaż to wszystko było dla nich pewną egzotyką, traktowali to zupełnie na poważnie, inaczej niż ludzie w mieście – uważa Jabłoński.

Według reżysera, ta sytuacja miała niewątpliwy wpływ na przyjaźń, która połączyła członków ekipy filmowej. - Myślę, że to też wynika z tych Jaślisk, że tam się spotykaliśmy, wśród tych ludzi, w tym klimacie i przy minus 35 stopniach - to wszystko powodowało, że nasza przyjaźń była bardzo mocna – dodaje reżyser. Zwraca też uwagę na wiarę i zaangażowanie ze strony wybitnych aktorów (np. Jerzego Radziwiłłowicza, Macieja Stuhra), którym mimo wszystko „chciało się telepać tam, na koniec świata”.

Opowieść o miłości, śmierci i pokutującym duchu została rozświetlona jakimś nieco nieziemskim blaskiem, cudownym blaskiem kina, który przypomina jednak jasność nadprzyrodzoną. Chyba udało się pokazać niewidzialne. Andrzej Stasiuk

Zdaniem reżysera, to jest zasługa Andrzeja Stasiuka. - Oni (aktorzy) czytali scenariusz i mówili „jak ja zawsze chciałem zagrać według takiego scenariusza, w takim filmie” – mówi Jabłoński. Przypomniał też jak aktor, grający rolę Kościejnego – Marian Dziędziel, dzwonił do niego co rok i pytał: „no to kiedy kręcimy?” – To jest magia prozy Andrzeja Stasiuka – przekonuje Dariusz Jabłoński.

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudnia gęsta mgła.

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły zbrojne Demokratycznej Republiki Konga (DRK) udaremniły w niedzielę rano próbę zamachu stanu z udziałem kongijskich i zagranicznych bojowników - oświadczył w telewizyjnym przemówieniu rzecznik armii.

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Źródło:
PAP

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl