Kolejny odcinek cyklu "Rozmowy z Mistrzem" poświęcony jest pamięci "pięknych i brzydkich" chwil XX wieku. Profesor Leszek Kołakowski rozmawia z Adamem Michnikiem o bolesnej pamięci historycznej i tym, jak manipulowanie nią rodzi ideologiczne konflikty.
O pamięci jako świadomości - o tym profesor Kołakowski rozmawia z Adamem Michnikiem w kolejnym odcinku "Rozmów z Mistrzem". - Pamięć jest wszystkim, co mamy - mówił profesor Kołakowski.
Zadaje też fundamentalne pytania o to, czym jest naród. - To jest ta zbiorowa świadomość, która do wszystkich dociera przez szkołę, muzykę literaturę - mówi. - To wszystko co jako naród mamy i właśnie dlatego w skutek manipulowania pamięcią bardzo często dochodzi do ideologicznych konfliktów - dodaje.
Przypomina też najważniejsze wydarzenia XX wieku w historii Polski. I nie waha się mówić także o tych niechlubnych, o "ranach historycznych" takich jak Jedwabne czy lustracja. - Nie wiem jak tego nauczyć młodych ludzi. My, którzy to przeżyliśmy wiemy, co się wtedy stało, ale jak im to przekazać? - zastanawia się profesor. - Na pewno trzeba im pokazać, że były dwie strony, że to co się stało w Jedwabnem to nie wyraz postawy wszystkich Polaków - dodaje.
Wspomnienie wybitnego intelektualisty
Leszek Kołakowski zmarł w piątek w szpitalu w Oksfordzie w wieku 82 lat. Był wybitnym filozofem i pisarzem, członkiem Polskiej Akademii Nauk, Fundacji im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Opublikował 30 książek i ponad 400 prac.
Rozmowy z mistrzem jeszcze raz
"Rozmowy z mistrzem" to cykl 10 telewizyjnych wywiadów - rozmów profesora Leszka Kołakowskiego z jego przyjaciółmi, m.in. z Agnieszką Holland, Władysławem Bartoszewskim, Barbarą Skargą, Wiktorem Osiatyńskim, Bronisławem Geremkiem, Karolem Modzelewskim.
Wybrane odcinki "Rozmów z mistrzem" do obejrzenia na portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn