71. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes powoli przechodzi do historii. Tegoroczne jury pod przewodnictwem australijskiej aktorki Cate Blanchett wręcza nagrody. Paweł Pawlikowski otrzymał laur dla najlepszego reżysera.
Dziękujemy za uwagę. 72. edycja MFF w Cannes już za rok.
Wielkim zwycięzcą zostaje Kore-Eda Hirozaku za film "Złodziejaszki".
Grand Prix Jury, czyli druga co do ważności nagroda festiwalu, trafia do Spike'a Lee za film "Black Klansman"
Nagrodę Jury otrzymuje Nadine Labaki za film "Capharnaum".
Cate Blanchett postanowiła wręczyć w tym roku specjalną nagrodę. Specjalną Złotą Palmę otrzymał ją Jean-Luc Godard za film "Image Bok".
Marcelo Fonte, dzięki roli w filmie "Dogman" Matteo Garrone, został najlepszym aktorem tegorocznej edycji festiwalu.
Pawlikowski jest pierwszym Polakiem z nagrodą dla najlepszego reżysera w Cannes.
Pawlikowski podziękował m.in. Januszowi Głowackiemu, któremu zadedykował nagrodę. Głowacki był współautorem scenariusza.
Najlepszym reżyserem festiwalu został Paweł Pawlikowski.
W imieniu nieobecnego Panahiego podziękowania przekazała jego córka.
Za najlepszy scenariusz uznano teksty dwóch filmów. Nagrody otrzymali: Alice Rohrwacher "Happy as Lazzaro” oraz Jafar Panahi za film "Three Faces”.
Jednak najlepszą aktorką została Samal Jesljamowa za rolę w filmie "Ayka". Film Siergieja Dworcejowa był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Pierwszą nagrodę otrzyma najlepsza aktorka. Będzie to Joanna Kulig?
Teraz na scenę - tradycyjnie - wychodzi Cate Blanchett, która zainauguruje wręczenie nagród Konkursu Głównego.
Jury Złotej Kamery nagrodziło "Girl" Lukasa Dhonta, który prezentowany był w ramach sekcji "Un Certain Regard".
W konkursie filmów krótkometrażowych jury przyznało dwie nagrody. Złotą Palmę otrzymuje Charles Williams za film "All These Creatures". Jury wyróżniło również Wei Shujuna za film "On The Border".
Jak relacjonuje francuska korespondentka TVN24 BiS Anna Kowalska, na czerwonym dywanie pozowali również twórcy i aktorzy "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego.
Cała ekipa Zimnej Wojny już na czerwonym dywanie przed ceremonia zakończenia. Za godzine poznamy laureatów #CannesFilmFestival2018 #zimnawojna #coldwar #pawelpawlikowski pic.twitter.com/0QJHTOYaTm
— Anna Kowalska (@kowalskaac) 19 maja 2018
Do wspólnego zdjęcia ustawili się również członkowie ekipy filmu "Człowiek, który zabił Don Kichota" w reżyserii Terry'ego Gilliama.
Film zostanie pokazany na zamknięcie festiwalu. Co ciekawe, Gilliam czekał na ten moment od 20 lat - tyle z przerwami powstawała najnowsza komedia twórcy m.in. "Sens życia według Monty Pythona" czy "Parnassus”.
Na czerwonym dywanie przed pałacem festiwalowym pojawili się wszyscy członkowie jury.
W czwartek wieczorem tygodnik "Paris Match" zasugerował, że tegoroczna przewodnicząca canneńskiego jury, australijska aktorka Cate Blanchett chciałaby przyznać Złotą Palmę, najwyższe wyróżnienie festiwalu, jednej z reżyserek walczących w selekcji oficjalnej. A to dlatego – czytamy, że "australijska gwiazdorka pragnie by pierwsze od skandalu Harveya Weinsteina, wydanie Cannes stało się wydarzeniem feministycznym i zaangażowanym".
Podczas 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zaprezentowała się silna polska reprezentacja. W różnych sekcjach pojawiło się aż siedem polskich koprodukcji.
Paweł Pawlikowski, reżyser między innymi "Idy", zaprezentował w 10 maja swój najnowszy film "Zimna wojna" na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes. Jest to pierwszy polski film od czasów "Pianisty” Romana Polańskiego w 2002 roku i pierwszy polskojęzyczny od "Przesłuchania" Ryszarda Bugajskiego w 1990 roku, który znalazł się w Konkursie Głównym canneńskiego festiwalu.
Film to koprodukcja francusko-polsko-brytyjska. Opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig. Na ekranie partnerują im Agata Kulesza i Borys Szyc.
Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i budzącej się do życia Europie. W ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami z paryskich barów minionego wieku.
Scenariusz Pawlikowski napisał wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji.
W skład tegorocznego jury Konkursu Głównego wchodzą: Cate Blanchett, Chang Chen (reżyser z Tajwanu), Ava DuVernay (amerykańska reżyserka), Robert Guédiguian (francuski reżyser), Khadja Nin (piosenkarka z Burundi), Léa Seydoux (aktorka francuska), Kristen Stewart (amerykańska aktorka), Denis Villeneuve (kanadyjski reżyser) i Andriej Zwiagincew (rosyjski rezyser).
Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP