Ewa Leja, producentka programów TVN "MasterChef" i "MasterChef Junior", dostała prestiżową nagrodę Ars Coquinaria przyznawaną przez Akademię Gastronomiczną w Polsce. Została wyróżniona jako Przyjaciel Smaku.
Akademia Gastronomiczna doceniła wielki sukces "MasterChefa" i "MasterChefa Juniora", które przyczyniły się do powstania w Polsce mody na gotowanie i podniosły popularność turystyki gastronomicznej. - To jest nagroda nie tylko dla mnie, ale dla całej ekipy pracującej przy "MasterChefie" i "MasterChefie Juniorze" - mówi Ewa Leja, producentka programów. Ich redakcja liczy dziesięć osób, ale na ostateczny efekt pracuje około stu ludzi. - Cieszy mnie, że od lat mamy wierne grono widzów. Oni kochają naszych jurorów i fakt, że mogą dowiedzieć się od nich czegoś o gotowaniu. Nie bez znaczenia jest fakt, że programy są nagrywane w serdecznej atmosferze. U nas nie ma krzyków, miażdżącej krytyki. Po prostu idealna rozrywka na niedzielny wieczór - mówi tvn24.pl Leja. ZOBACZ TEŻ: MasterChef: Rodzinny obiad w kuchni MasterChefa
"MasterChef" i "MasterChef Junior"
"MasterChef" jest emitowany na antenie TVN od 2012 roku. Od początku wysiłki kucharzy amatorów oceniają Magda Gessler, Anna Starmach i Michel Moran. W obecnej, 12. edycji, dołączył do nich Tomasz Jakubiak. W 2016 roku wystartował "MasterChef Junior", a niebawem ruszy "MasterChef" dla nastolatków, w którym zobaczymy Dorotę Szelągowską. - Cieszy mnie, że przez te lata "MasterChef" wypracował sobie tak silną markę, nie tylko wśród widzów, ale i profesjonalnych kucharzy. Kiedy zaczynaliśmy, był przez branżę gastronomiczną traktowany z przymrużeniem oka, jako kolejne rozrywkowe show. Teraz już wszyscy wiedzą, że ci amatorzy to osoby z wielkim talentem, które po programie trafiają na rynek, otwierają restauracje, specjalizują się w fine dining - mówi Leja. Ekipa "MasterChefa" śledzi kariery finalistów i jest z nimi w kontakcie. Niektórzy - jaka Barbara Ritz czy Beata Śniechowska, laureatki pierwszej i drugiej edycji - są właścicielami restauracji. Inni piszą kulinarne książki, są influencerami. - Przychodzili do programu jako amatorzy, niepewni siebie i swoich umiejętności. Nie mieli odwagi zająć się gotowaniem, niektórym nie pozwalali na to rodzice. W "MasterChefie" dostali wiatru w żagle. Teraz są zawodowcami, którzy zarabiają na gotowaniu. Ten program zmienia życie - mówi Leja.
Czym jest Akademia Gastronomiczna
Akademia Gastronomiczna w Polsce to oddział działającej od 1927 roku Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej (Académie Internationale de la Gastronomie) - renomowanego stowarzyszenia zajmującego się edukacją i propagowaniem sztuki kulinarnej, który co roku przyznaje prestiżowa nagrody AIG PRIX (dla osób i instytucji, które wyróżniają się na obszarze danego kraju międzynarodowym poziomem w zakresie kreowania, wspierania lub rozwoju gastronomii). Polski oddział Akademii Gastronomicznej od siedmiu lat przyznaje nagrody Ars Coquinaria w trzech kategoriach: Mistrz Mistrzów, Polski Produkt i Przyjaciel Smaku. Tę ostatnią otrzymują ci, którzy w wyjątkowy sposób przyczyniają się do rozwoju i podnoszenia poziomu polskiej gastronomii. W tym roku oprócz Ewy Lei w tej kategorii zostali nagrodzeni również recenzent i podróżnik kulinarny Robert Makłowicz oraz dziennikarz Robert Mazurek.
CZYTAJ TEŻ: Kulisy "MasterChefa". Tak naprawdę wygląda studio i spiżarnia. Wiemy, co dzieje się z jedzeniem na planie
Źródło: TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN