Márquez na cenzurowanym

Kadr z filmu „Rzecz o mych smutnych dziwkach”Materiały dystrybutora

W gąszczu blockbosterów z komiksowymi bohaterami (Batman, Superman) z trudem przebijają się latem nawet największe perły utytułowanych twórców. Takie jak ekranizacja powieści noblisty Gabriela Garcíi Márqueza „Rzecz o mych smutnych dziwkach”, która w najbliższy piątek trafi do naszych kin. Zanosi się na równie głośne, co kontrowersyjne wydarzenie.

Film w reżyserii twórcy słynnego „Głodu” Duńczyka Henninga Carlsena z pewnością będzie pretekstem do równie burzliwej dyskusji, co książka Marqueza. Powstawał kilka lat, bo jego producentom , zarzucano promowanie pedofilii, o której rzekomo traktować ma film i książka. Blokowano prace nad nim, cofano finanse, zaś reżyser, cytując twórcę pierwowzoru, bronił dzieła - historii pierwszej i zarazem ostatniej miłości starego człowieka do młodziutkiej dziewczyny.

By jednak nie dawać pretekstu do zaczepek przeciwnikom powieści Marqueza, reżyser postarzał o kilka lat swoja bohaterkę - w literackim pierwowzorze Delgadina, w której zakochuje się stary dziennikarz ma lat…14, w filmie jej wiek jest przemilczany, ale Carlsen obsadził w tej roli 23-letnią Paolę Medinę. Wbrew „bluźnierczemu„ tytułowi (w oryginale brzmi on dosadniej: ”Rzecz o mych smutnych kurwach”, polscy wydawcy obawiali się jednak procesu sądowego i wybrali wersję łagodniejszą), ani w powieści ani w filmie, nie znajdziemy epatowania seksem. Jest za to przesycona zmysłowością erotyka, tak charakterystyczna dla twórcy „magicznego realizmu”.

Mimo wszystkich ustępstw, ze strony twórców filmu gdy w 2009 roku ruszyły zdjęcia, Koalicja przeciw Handlowi Kobietami i Dziećmi w Ameryce Łacińskiej złożyła doniesienie do prokuratury w Meksyku, zarzucając twórcom… propagowanie dziecięcej prostytucji. Gdyby film powstawał w innym kraju Ameryki Łacińskiej, pewnie nie byłoby całego zamieszenia, jednak w Meksyku prostytucja dziecięca jest wielkim problemem. (Akcja powieści i filmu, rozgrywa się po części w domu publicznym.) W tym samym czasie, wojnę patriarchalnej kulturze latynoamerykańskiej, celebrowanej w literaturze kontynentu, gdzie starsi panowie wiążą się z młódkami, niekoniecznie za ich zgodą, wypowiedziała też działaczka i aktywistka na rzecz praw kobiet Lydia Cacho. Wypomniała Marquezowi, że także w „Miłości w czasach zarazy” pojawia się podobny wątek. Po Marquezie zaatakowała też innego latynoskiego noblistę Marię Vargasa Llosę, z tego samego powodu. Późniejsze wstrzymanie dotacji dla filmu, dało z kolei początek burzliwej dyskusji o granicach wolności w sztuce. Producenci filmu napiętnowali krok władz jako cenzurę prewencyjną, (kontrolę dzieła jeszcze przed jego powstaniem.)

Latynoamerykańscy intelektualiści solidaryzowali się jednak z twórcami. – To wstyd, że w XXI w. stosuje się tego rodzaju metody. Książka Márqueza nie ma nic wspólnego z pedofilią. To literatura, obraz życia – protestowała pisarka i publicystka Guadalupe Loeaza. Aż trudno uwierzyć, ale zrealizowana pół wieku wcześniej, bo w 1962 roku przez Stanleya Kubricka „Lolita”, wg faktycznie skandalizującej powieści Nabokova, nie wywołała takiej burzy jak dość niewinna opowieść Marqueza. Sami Latynoamerykanie wyrażali zdziwienie, traktując atak na twórców jako przejaw tzw. „puritanismo gringo” – obcego kulturze ich regionu a charakterystycznego dla krajów anglosaskich. Ostatecznie film powstał jako koprodukcja meksykańsko-hiszpańsko-duńsko-amerykańska i w całości został zrealizowany w Meksyku.

Kadr z filmu „Rzecz o mych smutnych dziwkach”Materiały dystrybutora

Miłość w czasach politycznej poprawności

Dla otrzaskanych z twórczością Marqueza, powieść nie jest z pewnością zbyt śmiałym obyczajowo utworem, ani zaskoczeniem. Historia emerytowanego dziennikarza, który w dniu swoich 90. urodzin zdobywa się na odwagę, by spełnić erotyczną fantazję sprzed lat i spędzić pełną uniesień noc z dziewicą, w żaden sposób bowiem nie bulwersuje, choć początek, zdaje się to obiecywać. Dziewczyna imieniem Delgadina, śpi twardym snem po podaniu jej środka uspokajającego i bohater spędza z nią noce leżąc obok niej, nigdy jej nie dotykając. Kontemplując jej piękno, zakochuje się pierwszą miłością swego życia…

Twórcy literatury na zarzuty obrazy moralności, narażali się zresztą nader często. Wystarczy przypomnieć proces wytoczony Flaubertowi za „Madame Bovary”, skazanie na banicję już w wieku XX autora „Kochanka Lady Chatterley” D.H. Lawrence’a, itd. W kinie zasady były jeszcze surowsze, obowiązujący za oceanem do lat 60. kodeks Haysa zakazywał m.in. pokazywania związków pozamałżeńskich, scen seksu a nawet pocałunków dłuższych niż 3-sekundowe, itd. Dziś purytańskie reguły zastąpiła tzw. polityczna poprawność, nierzadko doprowadzająca do absurdalnych zarzutów wobec twórców.

Kadr z filmu „Rzecz o mych smutnych dziwkach”Materiały dystrybutora

O miłości i innych demonach

Twórca „Stu lat samotności”, dzieła uważanego za najwybitniejszy utwór hiszpańskojęzyczny od czasu „Don Kichota”, do tej pory nie miał szczęścia do adaptacji swoich powieści. Rzecz o mych smutnych dziwkach” jest czwartą ekranizacją prozy Márqueza, po chłodno przyjętej adaptacji „Miłości w czasach zarazy” w reżyserii Marka Newella, hermetycznym dziele kostarykańskiej reżyser Hildy Hidalgo „O miłości i innych demonach” oraz stosunkowo najbardziej udanej meksykańskiej produkcji „Nie ma kto pisać do pułkownika”.

Warto podkreślić, że napisana w 2004 roku „Rzecz o mych smutnych dziwkach” to ostatnia, jak dotąd książka Márqueza i prawdopodobnie następnych nie będzie. Cierpiący od lat na chorobę nowotworową pisarz, jak niedawno ogłoszono, zapadł również na demencje i nie radzi już sobie z pisaniem. Tym bardziej pożądanym jest, by ostatnia z jego powieści, dziwnym zbiegiem okoliczności realizowana przez jego równolatków, nie była dziełem chybionym. Henning Carlsen (rocznik 1927, dokładnie jak Marquez) znany jest głównie z filmowej adaptacji „Głodu” Hamsuna, (kolejnego noblisty), zrealizowanej w 1966 roku i świetnie przyjętej na festiwalu w Cannes. (Ciekawostka jest fakt, że muzykę do „Głodu” skomponował Krzysztof Komeda.)

Kadr z filmu „Rzecz o mych smutnych dziwkach”Materiały dystrybutora

Scenariusz do „Rzeczy o mych smutnych dziwkach” Carlsen pisał wspólnie z Jean Claudem Carrierem, prawie 82-latkiem, współpracownikiem Luisa Buńuela przy takich jego dziełach jak „Piękność dnia” czy „Dyskretny urok burżuazji” ale także Andrzeja Wajdy przy „Dantonie”. On sam mówi o podobieństwach, jakie dostrzegł pomiędzy historią snutą przez Márqueza oraz powieścią Hamsuna, której adaptacja jest jego najgłośniejszym dziełem.”Protagoniści obu powieści są intelektualistami i pisarzami, obaj to kawalerowie, obaj zakochują się w osobie, która zupełnie nie pasuje do znanych im światów. Jednocześnie obaj noszą w sobie iskierkę szaleństwa” – podkreśla reżyser. W głównej roli zobaczymy dobrze nam znanego choćby z „Babel” Emilio Echevarría, zaś jako właścicielka domu schadzek wystąpi Geraldine Chaplin. Jeśli ekranizacja Carlsena, okaże się filmem równie udanym jak ta, prozy Hamsuna, kolumbijski pisarz, być może zgodzi się wreszcie na zekranizowanie „Stu lat samotności”. Przymierza się do tego od lat najbardziej dziś ceniony meksykański filmowiec Alejandro González Iñárritu, twórca m.in. „Amores Perros”, „21 gram” i zarazem ulubiony reżyser Marqueza.

Autor: Justyna Kobus/fac / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24