150 milionów dolarów będzie kosztować centrum filmowego Davida Lyncha, które do 2012 roku ma powstać w Łodzi. Budowa zacznie się na początku przyszłego roku. - Dla mnie to będzie miejsce kreatywności - zapowiadał reżyser na konferencji.
Centrum filmowe Lyncha będzie jednym z elementów Nowego Centrum Miasta, które powstanie na 90 ha rewitalizowanego terenu w samym środku Łodzi, w okolicach dworca kolejowego Łódź-Fabryczna i nieczynnej elektrociepłowni EC-1. Środki na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich.
- Każda kreatywna osoba będzie mogła doskonalić swoje umiejętności filmowe, taneczne, stolarskie, pracować na warsztatach dźwiękowych. Miejsce, gdzie artyści będą mogli się spotykać, wymieniać inspiracjami i pokazywać efekty swojej działalności. To też miejsce, gdzie sztuka może być sprzedawana - mówił reżyser na konferencji prasowej.
Ambitne plany Łodzi
Pomysł budowy studia amerykańskiego reżysera w Łodzi zrodził się w 2005 roku. Studio znajdzie się w zaadaptowanym budynku stuletniej hali maszyn elektrociepłowni EC-1. Jego najważniejszym miejscem ma być studio zajmujące się obróbką dźwięku. Będzie w nim można m.in. tworzyć nagrania z udziałem orkiestry. Odbywać się tam też mają m.in. różnego rodzaju warsztaty artystyczne, koncerty. Będzie też miejsce na wystawy.
Oprócz studia filmowego, na terenie dawnej elektrociepłowni planowane jest wybudowanie nowoczesnego centrum festiwalowo-konferencyjnego, gdzie m.in. odbywać się będzie Festiwal Plus Camerimage. Przewiduje się też budowę biur, sklepów i restauracji.
Fabryczna pod ziemię
Ważnym elementem w tym projekcie jest szybka kolej i przeniesienie dworca Łódź-Fabryczna pod ziemię. Nowy dworzec kolejowy będzie węzłem multimodalnym integrującym ze sobą wszystkie rodzaje transportu - kolejowy w tym pociągi: aglomeracyjne, międzyregionalne, dużych prędkości oraz tramwaje miejskie, drogowy: w tym komunikację miejską autobusową Łodzi i PKS. Bezpośrednio przy dworcu będą także parkingi dla samochodów.
David Lynch (ur. 1946) zyskał światową sławę dzięki szokującym, groteskowym dramatom obyczajowym i thrillerom. Najbardziej znane w jego dorobku są: serial telewizyjny "Miasteczko Twin Peaks" (1990-91) oraz filmy "Blue Velvet" (1986), "Dzikość serca" (1990), "Zagubiona autostrada" (1997) i "Mulholland Drive" (2001). Lynch gościł w Łodzi już kilkakrotnie; wielokrotnie zapewniał, jest zauroczony tym miastem. W Łodzi też powstała część zdjęć do jego filmu "Inland Empire".
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP