"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś rano odszedł nasz wieloletni felietonista, autor i Przyjaciel Ludwik Stomma" - poinformowała w sobotę po południu redakcja tygodnika "Polityka". 69-letni Stomma był publicystą, antropologiem kultury, nauczycielem akademickim i doktorem habilitowanym nauk humanistycznych.
Informację o śmierci Ludwika Stommy, swego wieloletniego współpracownika, redakcja tygodnika "Polityka" opublikowała w mediach społecznościowych. "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś rano odszedł nasz wieloletni felietonista, autor i Przyjaciel Ludwik Stomma" - napisała.
Ludwik Stomma z "Polityką" związany był od 1990 roku. Felietony pisał również dla tygodnika "Przegląd", jego teksty pojawiały się na łamach innych czasopism, jak "Elle", "Hustler", "Cosmopolitan", "Kuchnia", a także w "Nie", gdzie teksty podpisywał pseudonimem Gall Anonim.
Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Po wyjeździe do Francji w 1981 roku związał się z paryską Sorboną.
Jest autorem wielu książek, w tym zbioru felietonów, publikacji naukowych, dwóch książek dla dzieci oraz pozycji historycznych i biograficznych. Do najpopularniejszych książek Stommy należą: "Słownik polskich wyzwisk, inwektyw i określeń pejoratywnych", "Antropologia wojny", "Choroby i dolegliwości sławnych ludzi", "Polskie złudzenia narodowe" oraz "Dzieje smaku".
Był synem Stanisława Stommy, wieloletniego posła związanego z ruchem Znak, przewodniczącego Prymasowskiej Rady Społecznej, prawnika i działacza katolickiego.
W 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Ludwika Stommę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i publicystycznej". Kwaśniewski podziękował wówczas Stommie za jego "wielki dorobek naukowy, publicystyczny, za istotną obecność w naszym myśleniu przez felietony, książki".
Autorka/Autor: tmw//rzw
Źródło: tvn24.pl, PAP