Luc Besson ukarany przez sąd za to, jak potraktował asystentkę

Kultura i styl


Grzywną w wysokości 10 tysięcy euro sąd we francuskim Bobigny ukarał w środę słynnego francuskiego reżysera Luca Bessona, który oskarżony był o wyrzucenie z pracy przebywającej na zwolnieniu lekarskim swojej asystentki w należącej do niego wytwórni filmowej EuropaCorp.

Reżyserowi Lucowi Bessonowi zarzucono "dyskryminację ze względu na stan zdrowia". W akcie oskarżenia wyjaśniano, że asystentka reżysera kilkukrotnie prosiła szefa o urlop, ale wobec odmów postanowiła wziąć zwolnienie lekarskie i wówczas została zwolniona z pracy.

Prokuratura żądała 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywny w wysokości 30 tysięcy euro dla Bessona oraz 50 tysięcy euro dla EuropaCorp. Wytwórnia ostatecznie została ukarana przez sąd karą finansową w wysokości 20 tysięcy euro.

Reżyser nie przyznał się do winy i przez cały proces uznawał postępowanie swojej asystentki za nieuczciwe. Twierdził, że zwolnił swoją pracownicę nie dlatego, że była chora, ale dlatego, iż wzięła zwolnienie lekarskie, aby - jak tłumaczył - korzystać z niego jak z urlopu.

Problemy reżysera, oskarżenia o gwałt

To nie jedyne problemy Bessona z prawem. Na początku listopada ubiegłego roku ruszył proces, w którym federacja łowiecka w położonym w północnej części Francji departamencie Orne żąda od niego zwrotu 122 tysięcy euro (równowartość około 520 tysięcy złotych) jako rekompensaty poniesionych wydatków na odszkodowanie dla tamtejszych rolników za szkody na ich polach wyrządzone przez jelenie, żyjące między innymi w lasach na posiadłości reżysera.

Kolejna, o wiele poważniejsza sprawa Bessona toczy się w Paryżu, gdzie na początku października tamtejszy sędzia śledczy wznowił dochodzenie w sprawie oskarżenia filmowca o wielokrotny gwałt. Besson jest oskarżany o ten czyn przez swoją byłą dziewczynę, 29-letnią aktorkę Sand Van Roy.

Pierwsze śledztwo w tej sprawie, które trwało dziewięć miesięcy, zostało zamknięte 25 lutego ubiegłego roku. 60-letni Besson został oczyszczony z zarzutów, ponieważ prokuratura stwierdziła, że nie ma dowodów na potwierdzenie formułowanych przez aktorkę oskarżeń i nic nie potwierdza, aby reżyser miał ją wielokrotnie zgwałcić. Sand Van Roy złożyła jednak nowy pozew, tym razem cywilny.

Luc Besson jest reżyserem takich filmów, jak między innymi "Leon Zawodowiec", "Wielki błękit", "Piąty Element", "Fanfan Tulipan", "13 Dzielnica" oraz pięciu części "Taxi".

Autor: asty//now / Źródło: PAP