Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Na swoim koncie ma większość najważniejszych nagród w naszym kraju. Bierze udział nawet w najbardziej egzotycznych przedsięwzięciach muzycznych. W piątek w warszawskiej Fabryce Trzciny Leszek Możdżer zagra w duecie z dj Siarrą.
Jego romans, a w zasadzie małżeństwo z fortepianem trwa od piątego roku życia, czyli już ponad 30 lat. W tym czasie przeszedł wszystkie szczeble edukacji muzycznej. Pierwszy poważny zespół jazzowy, do którego należał, to Miłość. Dołączył do Tymona Tymańskiego jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Gdańsku i razem z Mikołajem Trzaską tworzyli na początku lat 90. jeden z najważniejszych wówczas zespołów yassowych.
Również z zespołem Miłość Możdżer zdobył swoja pierwszą, ale nie ostatnią ważną nagrodę, czyli wyróżnienie na krakowskim festiwalu Jazz Juniors w 1993 roku. Rok później zajął I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Od tamtego czasu zwyciężał dziesięciokrotnie we wszystkich kolejnych ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii fortepianu, dwa razy został uznany Muzykiem Roku (1995-96), w tej samej roli otrzymał Fryderyka (1998).
Muzyczne kolaboracje
Członkiem Miłości był do 1996 roku, ale już wcześniej grywał również z innymi muzykami, m.in. z kwartetem Zbyszka Namysłowskiego ("Secretly&Confidentially", "Zbigniew Namysłowski Quartet&Zakopane Highlanders Band") oraz grupą Eryka Kulmy Qunitessence (1993-95).
To był kolejny krok ku temu, by w ciągu zaledwie kilkunastu lat nagrać płyty i wystąpić na jednej scenie z najważniejszymi postaciami polskiego jazzu. Na pewno należy w tym miejscu wymienić: Tomasza Stańkę ("Pożegnanie z Marią"), Janusza Muniaka ("One And Four"), Michała Urbaniaka ("Live In Holy City"), Henryka Miśkiewicza ("Ja nie chcę spać"), Annę Marię Jopek (m.in. "Bosa", "Barefoot", "Upojenie", "Farat").
Możdżer nie odmawia również uczestnictwa w projektach filmowych. Od lat współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej - Zbigniewem Preisnerem (m.in. "Requiem dla mojego przyjaciela", "10 łatwych utworów na fortepian") i mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) - włącznie z nagraniem nagrodzonej Oscarem muzyki do „Finding Neverland”.
Pianista angażuje się również w projekty teatralne. Te bardziej warte uwagi, to m.in. "Hair - Love, rock musical" (Teatr Muzyczny w Gdyni), "Tango z Lady M." (Polski Teatr Tańca w Poznaniu), "Psychosis 4.48" - Sary Kane, w reżyserii Grzegorza Jarzyny (sztuka wystawiana w Dusseldorfie) i "Rewizor" Gogola (Teatr Dramatyczny w Warszawie) oraz trans-opera "Sen nocy letniej" wg Szekspira, wystawianej w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Sukces w muzyce zaklęty
Do jednych z ważniejszych osiągnięć Możdżera na pewno należy występ w Carnegie Hall w Nowym Jorku z Adamem Makowiczem. Koncert z 2004 roku ukazał się na płycie i uzyskał status podwójnej platyny. Podobnie jak album „The Piano” (2004 solowy) oraz „Between us and the light” (2006 z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco).
Muzyk ma na swoim koncie również najważniejsze nagrody rangi państwowej: wraz z Jerzym Jarockim dostał Wielką Nagrodą Fundacji Kultury (za szczególny wpływ na polską kulturę) oraz "Złotą Batutę za Zasługi dla Kultury Polskiej" (przyznawane od 2000 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, AE w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Akademickiej "Instytut Sztuki").
W sumie Leszek Możdżer wydał ponad 20 albumów solowych i ze swoimi zespołami. Ostatni to „Pasodoble” z 2007 nagrany w duecie z Larsem Danielssonem.
W piątek w Fabryce Trzciny zagra z dj Siarrą zajmująca się muzyką elektroniczną. Koncert odbędzie się w ramach promocji płyty „Sygnowano Fabryka Trzciny vol.2”
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24