Po Oscara poszedł w jeansach. Autor "Czułych słówek" nie żyje

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart/kab
Źródło:
Reuters
Monoligh PlusZwiastun filmu "Tajemnica Brokeback Mountain"

Amerykański pisarz Larry McMurtry, autor powieści takich jak "Ostatni seans filmowy" czy "Czułe słówka" zmarł w wieku 84 lat. Napisał niemal 50 książek, w 1986 roku zdobył nagrodę Pulitzera, a w 2006 Oscara. O jego śmierci poinformowano w piątek.

Przyczyną śmierci 84-letniego Larry'ego McMurtry'ego była niewydolność serca. Poinformowano, że autor był otoczony przez bliskich, w tym jego żonę Normę Faye i wieloletnią współpracowniczkę Dianę Ossanę. Zmarł w czwartek wieczorem.

Pulitzer i Oscar

McMurtry napisał prawie 50 książek. Oprócz powieści również zbiory esejów i artykułów krytycznych oraz wspomnień, największych echem odbiła się powieść "Lonesome Dove". Była to obszerna opowieść o dwóch starzejących się byłych Strażnikach Teksasu.

Na podstawie jego powieści "Czułe słówka" powstał film z 1983 roku z Shirley MacLaine, Jackiem Nicholsonem i Dannym DeVito w rolach głównych.

Larry McMurty w 1978 rokuDiana Walker/The LIFE Images Collection/ Getty Images

W 1986 roku McMurty zdobył nagrodę Pulitzera za "Lonesome Dove", a w 2006 roku razem z Ossaną otrzymali Oscara za scenariusz do filmu "Tajemnica Brokeback Mountain". Zasłynął tym, że po nagrodę przyszedł w dżinsach i marynarce od smokingu. Był również nominowany za adaptację swojej powieści "Ostatni seans filmowy".

Powrót do rodzinnego miasta

McMurtry, syn i wnuk farmerów, urodził się 3 czerwca 1936 roku na farmie w pobliżu miasta Archer City na równinach zachodniego Teksasu. Kiedy nie pisał książek, McMurtry je sprzedawał. Po wielu przeprowadzkach, w 1988 roku wrócił do Archer City, które za jego młodości nie miało księgarń ani bibliotek, i zbudował kompleks antykwariatów, który niektórzy kolekcjonerzy uważali za największy tego typu w kraju.

W 2012 roku zmniejszył działalność w Archer City o połowę, ale nadal utrzymywał kolekcję osobistą liczącą ponad 28 tysięcy książek.

Pięć stron każdego ranka

McMurtry, który wymagał od siebie pisania pięciu stron każdego ranka na swojej ręcznej maszynie do pisania, kochał filmy prawie tak samo jak książki.

Przeszedł czterokrotną operację bajpasów w 1991 roku i wpadł w głęboką depresję, która zainspirowała jedną z jego ulubionych książek - powieść "Duane's Depressed" z 1999 roku, w której ponownie pojawił się jeden z głównych bohaterów z "Ostatniego seansu filmowego".

Pisarz w 2011 roku ożenił się z Faye Kesey, wdową po autorze "Lotu nad kukułczym gniazdem”, Kenie Keseyu, który pod koniec lat 50. był kolegą McMurtry'ego na studiach pisarskich na Uniwersytecie Stanforda. Synem McMurtry'ego z pierwszego małżeństwa jest piosenkarz i autor tekstów James McMurtry.

Autor:mart/kab

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Diana Walker/The LIFE Images Collection/ Getty Images