- Między 1980 a 1983 rokiem polscy himalaiści byli gigantami, światowymi liderami we wspinaczce wysokogórskiej. Zwłaszcza w Himalajach. Ta książka to dokument o tych charyzmatycznych postaciach i ich niesamowitych przejściach, które zdefiniowały rozdział o himalaizmie - tak o książce Bernadette McDonald pt: "Freedom Climbers" można przeczytać we wstępie promującym publikację. W piątek książka została wyróżniona prestiżową nagrodą Boardmana i Taskera dla Literatury Górskiej.
"Freedom Climbers", opowiadająca właśnie o losach znamienitych polskich wspinaczy w latach komunizmu, została nagrodzona podczas Festiwalu Górskiego w Kendal w Wielkiej Brytanii. Werdykt jury ogłosił jej przewodniczący - Barry Imeson.
Jak wspinacze z komunistycznego państwa szli swoją drogą do wyzwolenia
Jak czytamy na stronie internetowej Bernadette McDonald, pisarka z pasją opowiada o przygodzie, polityce, cierpieniu i śmierci grupy "niezwykłych poszukiwaczy przygód", którzy mimo trudnych czasów, w których żyli, stali się liderami wśród himalaistów.
"Ci ciekawi świata, zdeterminowani i utalentowani wspinacze stworzyli swój własny wolny rynek pod nosami komunistów i wspinali się po swojej drodze do wyzwolenia" - czytamy o bohaterach "Freedom Climbers".
"Oryginalne dzieło, które wniosło wybitny wkład do literatury górskiej"
Nagroda Boardmana i Taskera przyznawana jest od 1983 roku za "oryginalne dzieło, które wniosło wybitny wkład do literatury górskiej". Ufundowana została ku pamięci Petera Boardmana i Joe Taskera po ich śmierci na północno-wschodniej ścianie Mount Everestu w 1982 roku. Może być przyznana za fikcję literacką lub dokument, poezję lub dramat, choć muszą być one napisane w języku angielskim lub przetłumaczone na ten język. Wyróżnienie łączy się z nagrodą pieniężną w wysokości trzech tys. funtów.
Jak na razie książka Bernadette McDonald dostępna jest tylko w języku angielskim.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Andrzej-Heinrich/CC-0