TVN24 | Kultura i styl

Zagadka napisu na jednym z najsłynniejszych obrazów świata rozwiązana

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP

Norwescy naukowcy wyjaśnili tajemnicę napisu na słynnym obrazie Edvarda Muncha "Krzyk". Słowa "To mógł namalować tylko wariat" od lat intrygowały w świecie sztuki i oplecione były licznymi domysłami.

Krótkie zdanie wykaligrafowane ołówkiem w lewym górnym rogu dzieła Edvarda Muncha zaowocowało wieloma domysłami w świecie sztuki. "To mógł namalować tylko wariat" – brzmi napis umieszczony na obrazie "Krzyk". Jedni przypuszczali, że jest to akt wandalizmu ze strony któregoś z oglądających go na wystawie, inni – że tekst napisał zmagający się przez większość życia z chorobą psychiczną artysta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Nie mamy wątpliwości, że napis jest autorstwa Muncha"

W poniedziałek kurator Mai Britt Guleng z Muzeum Muncha w Oslo zabrała głos w tej sprawie. - Nie mamy wątpliwości, że napis jest autorstwa Muncha – przekazała.

Według ekspertki wskazuje na to charakter pisma oraz okoliczności, w których obraz został po raz pierwszy pokazany publiczności na targach sztuki Blomqvist w październiku 1895 roku. Wielu krytyków twierdziło wówczas, że malarz nie może być zdrowy.

Naukowcy wyodrębnili wyraźny napis z obrazu za pomocą zdjęć wykonanych w podczerwieni, a następnie porównali go z rękopisami Muncha z tego okresu, z jego listami i pamiętnikami.

Jesienią otwarcie muzeum poświęconego malarzowi

Muzeum Muncha w Oslo ma zostać otwarte w nowym, nowoczesnym gmachu w centrum norweskiej stolicy jesienią tego roku. Z powodu epidemii COVID-19 inauguracja została przesunięta o rok. Nowe muzeum ma prezentować nie tylko dzieła malarza, ale również wyniki badań jego twórczości.

Google Maps

Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości