"Królewicz Olch" otworzył Festiwal Filmowy w Gdyni. Ministra kultury nie było

Aktualizacja:
Ruszył festiwal w Gdyni
Ruszył festiwal w Gdyni
tvn24
Ruszył festiwal w Gdynitvn24

Pokaz "Królewicza Olch", drugiego filmu Kuby Czekaja, jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, otworzył 41 Festiwal Filmowy w Gdyni. "Intrygujący, oryginalny, opowiadany własnym głosem wyjątkowego artysty" - takie opinie przeważały po filmie w kuluarach, choć ten niełatwy obraz nie do wszystkich przemówił. Sama gala otwarcia tym razem była wyjątkowo skromna i krótka, bez udziału ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Nie bez powodu Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, wybrał na uroczyste otwarcie festiwalu kino autorskie jednego z najmłodszych filmowców tegorocznej imprezy. Ten film miał dobitnie zaznaczyć obecność w konkursie głównych filmów twórców pokolenia 30-latków, zdolnych, w większości prezentujących kino artystyczne. Odważne i bardzo osobiste.

"Królewicz Olch"

Bohaterem filmu Czekaja jest wybitnie utalentowany czternastolatek, rozpoczynający mimo niezwykle młodego wieku naukę fizyki na uniwersytecie. Chłopiec pracuje nad teorią światów równoległych, których łącznikiem – jak z początku sądzi – jest światło. Ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, a jego autorytarna matka, pragnąca od syna wielkich odkryć i sukcesów, nie ułatwia mu życia. Gdy w jego życiu pojawia się nieznany mu dotąd ojciec, chłopiec z rąk matki przechodzi pod jego opiekę. Między trójką bohaterów krętą drogą tworzy się szczególna więź, ale daleka od bezpiecznego, rodzinnego ciepełka. Chłopiec znajduje rozwiązanie zagadki przejścia między światami, ale nie światło a śmierć okazuje się łącznikiem między światami.

Kuba Czekaj w Teatrze Muzycznym w Gdyni przed premierą filmuPAP

Ale "Królewicz Olch" to także film będący opowieścią o kondycji współczesnej rodziny, o potrzebie miłości, niezrozumieniu, niedocenianiu znaczenia poczucia wolności i niezależności w życiu każdego z nas. Mocne zakończenie podkreśla specyficzny, własny styl młodego artysty, twórcy głośnego "Baby Bump" wyróżnionego w ub.r. na festiwalu w Wenecji i nagrodzonego za najlepszy film w sekcji "Inne spojrzenie" właśnie w Gdyni.

Czekaj opowiadał o "Królewiczu Olch" na festiwalu w Gdyni
Czekaj opowiadał o "Królewiczu Olch" na festiwalu w Gdynitvn24

Bez ministra, z wyróżnieniem dla Odorowicz

Otwarcie tegorocznego festiwalu w Gdyni różniło się od tych w latach poprzednich przede wszystkim nieobecnością ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Piotr Gliński, który na krótko przed festiwalem wzburzył środowisko filmowe listem wyrażającym zdumienie brakiem w konkursie "Historii Roja" Jerzego Zalewskiego, co zostało odebrane jako próba nacisku na organizatorów, nie pojawił się w Tetrze Muzycznym na uroczystości otwarcia. Dodajmy, że film niezwykle słaby, został odrzucony podczas selekcji wyłącznie z powodów artystycznych. Nieobecność ministra nie była jednak dla organizatorów zaskoczeniem.

Obecny był za to Jacek Kurski (TVP jest współorganizatorem festiwalu od początku jego istnienia), Magdalena Sroka - dyrektor Polskiego Instytutu Filmowego, oraz jej poprzedniczka Agnieszka Odorowicz, przez dwie dekady pełniąca swoją funkcję. W uznaniu dla jej zasług organizatorzy zafundowali jej niespodziankę - specjalną, złotą akredytację, z numerem 001. Podkreślano jej wielki wkład w obecną pozycję polskiego kina na arenie międzynarodowej. Sama Odorowicz podkreślała, że po 11 latach istnienia PISF-u nasze kino zaliczane jest do światowej czołówki, o czym świadczą liczne nagrody na ważnych międzynarodowych festiwalach dla naszych twórców (choćby Oscar dla "Idy").

Przypomnijmy, że dwa z prezentowanych w konkursie filmów już zostały nimi uhonorowane - mowa o "Zjednoczonych Stanach miłości" Tomasza Wasilewskiego, od kilku miesięcy obecnego w kinach (Srebrne Lwy na Berlinale za najlepszy scenariusz) i czekająca na swoją premierę "Ostatnia rodzina" debiutanta Jana P. Matuszyńskiego (nagroda za najlepsza rolę męską dla Andrzeja Seweryna na festiwalu w Locarno).

Andrzej Seweryn wraz z żoną na czerwonym dywanie przed Teatrem MuzycznymPAP

Trzy sekcje konkursowe i wydarzenia towarzyszące

16 konkursowych filmów, o których pisaliśmy wielokrotnie w br. oceni jury pod wodzą reżysera i scenarzysty Filipa Bajona. Po rocznej przerwie powrócono do międzynarodowego składu jury, w którym zasiądzie m.in. Lenny Abrahamson, twórca głośnego "Pokoju" (Oscar dla odtwórczyni głównej roli Brie Larson) oraz kompozytor Gary Yeshon. Pozostali członkowie jury to aktorka Kinga Preis, pisarz Łukasz Orbitowski, autorka zdjęć Magdalena Górka, montażysta Bartosz Karczyński i scenografka Ola Maślik.

Obok sekcji konkursowych, (aż trzech, bo poza konkursem ponownie 4 oryginalne, autorskie filmy w sekcji "Inne spojrzenie oraz Konkurs Młodego Kina), w ramach którego pokazanych zostanie 13 tytułów z trzech polskich szkół filmowych, przygotowano też liczne sekcje pozakonkursowe. Wśród nich warto wymienić: Skarby kina przedwojennego (cykl filmów archiwalnych realizowany wspólnie z Filmoteką Narodową), Czysta klasyka - In Memoriam, w której zaprezentowane zostaną odnowione cyfrowe filmy Andrzeja Żuławskiego i Krzysztofa Kieślowskiego oraz sekcja Zapomniane piosenki, prezentująca polskie musicale i filmy muzyczne. Jedną z najstarszych sekcji festiwalu są także Polonica, czyli przegląd najnowszych filmów zagranicznych lub koprodukcji międzynarodowych ze znaczącym polskim udziałem artystycznym.

Wydarzeniem będzie też premierowy w Polsce pokaz filmu Andrzeja "Powidoki" - opowieści o wybitnym malarzu Władysławie Strzemińskim z Bogusławem Linda w roli głównej.

Reżyser Antoni Krauze z żoną na otwarciu festiwalu w Teatrze Muzycznym we GdyniPAP

Podkreślając jeszcze przed festiwalem, że nie było po 1989 r. w Polsce zdarzenia, które wywarłoby takie piętno na nas wszystkich jak tragedia w Smoleńsku, dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu zdecydował się umieścić poza konkursem również pokaz specjalny filmu Antoniego Krauzego "Smoleńsk". Zapowiedział też, że po seansie zorganizowane zostanie spotkanie publiczności z twórcami: reżyserem i producentem Maciejem Pawlickim, a także z odtwórczynią roli głównej Beatą Fido.

Festiwal potrwa do 24 września.

Tu można zobaczyć program 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Festiwal Filmowy w Gdyni

Pozostałe wiadomości

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przepisy jasno mówią o tym, kto wybiera polskiego kandydata na komisarza w Unii Europejskiej - powiedziała w "Jeden na jeden" Małgorzata Paprocka z kancelarii prezydenta. Dodała, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której prezydent i rząd nie dojdą do porozumienia w tej kwestii.

Paprocka: nie wyobrażam sobie takiej sytuacji

Paprocka: nie wyobrażam sobie takiej sytuacji

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak ciężkich strat na polu bitwy dozna Rosja, to nie wystarczy, aby wojna się zakończyła. Konieczna jest prawdziwa jej izolacja - mówi w piątek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times", generał Ołeksandr Pawluk, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: bez izolacji Rosji nie uda się skończyć wojny

Źródło:
PAP

Podczas spływu pontonowego rzeką San w miejscowości Wybrzeże (Podkarpacie) utonął 47-letni mężczyzna. Ciało zostało zabezpieczone do badań. Okoliczności tragedii wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Tragedia podczas spływu pontonowego, nie żyje mężczyzna

Źródło:
PAP, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Proboszcz parafii w Kraśniku (Lubelskie) bez zgody przeprowadził prace ziemne związane z postawieniem na skarpie staromiejskiej paneli fotowoltaicznych. O sprawie powiadomił były społeczny opiekun zabytków, który uważa że inwestycja pogorszyła panoramę Starego Miasta oraz może się przyczynić do powstawania spękań murów dawnego klasztoru z XV wieku. Ksiądz ma zapłacić dwa tysiące złotych kary.

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Ksiądz ukarany przez konserwatora zabytków

Źródło:
tvn24.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Ulewne deszcze wciąż nawiedzają brazylijski stan Rio Grande do Sul. Nie żyje 39 osób, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione. Tragiczny bilans może jednak wzrosnąć, bo służby nie mogą dotrzeć do wszystkich zalanych terenów.

Blisko 40 ofiar śmiertelnych, drogi i mosty zostały zniszczone

Blisko 40 ofiar śmiertelnych, drogi i mosty zostały zniszczone

Źródło:
Reuters

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

- Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym w Warszawie podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Zginęły trzy osoby jadące autem, które uderzyło w drzewo. Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA. Z kolei łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych w ramach pierwszej linii obrony wzdłuż granicy z Rosją. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Rodzina wracająca z majówki na Mierzei Wiślanej spostrzegła jak jeden z kierowców w Nowym Dworze Gdańskim wyrzuca małego psa z jadącego samochodu. Psem zaopiekowała się pani Iwona z Łodzi. Pomogli jej przejeżdżający w pobliżu ratownicy karetki pogotowia. Ciężarna suczka trafi teraz do schroniska w Elblągu. Będziemy szukać winowajcy – zapowiedziała przedstawicielka organizacji Animals Elbląg.

Ciężarna suczka wyrzucona z jadącego samochodu, zwierzę trafi do schroniska w Elblągu

Ciężarna suczka wyrzucona z jadącego samochodu, zwierzę trafi do schroniska w Elblągu

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce padły 23 wygrane piątego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24