Amerykański kongresmen Mark Walker skrytykował decyzję Bruce'a Springsteena, który w piątek odwołał swój niedzielny koncert w Karolinie Północnej. Decyzja muzyka spowodowana była wprowadzeniem w tym stanie prawa, które - zdaniem artysty - dyskryminuje osoby transseksualne.
"Niektóre rzeczy są ważniejsze niż kolejny koncert rockowy, a walka przeciwko uprzedzeniom i bigoterii (...) jest jedną z nich" - argumentował Bruce Springsteen. Odwołanie niedzielnego występu w Greensboro (Karolina Północna) tłumaczył wprowadzeniem w tym stanie przepisów, według których osoby transseksualne mają korzystać z publicznych toalet według płci biologicznej.
"Despotyczna taktyka"
W rozmowie z "The Hollywood Reporter" decyzję Springsteena ostro skrytykował kongresmen z Karoliny Północnej Mark Walker, nazywając ją "rozczarowującą". - Bruce znany jest z bycia radykalnie lewicowym i ma do tego prawo, ale w moim odczuciu jest to despotyczna taktyka. To tak jak dziecko, które wpada w szał, zabiera swoją piłkę i idzie do domu - powiedział Walker.
Kongresmen podkreślił, że nowe prawo nie jest wymierzone przeciw społeczności LGBTQ, ale w oszustów. Przekonywał, że nowe przepisy utrudniają życie potencjalnym napastnikom seksualnym, którzy w przeciwnym razie "korzystaliby z możliwości wchodzenia do takiej toalety, do jakiej chcą".
Kolejny artysta, kolejny odwołany koncert
Jak podała w poniedziałek agencja Reutera, podobna decyzję podjął Bryan Adams, który odwołał koncert w stanie Missisipi. Była to forma protestu kanadyjskiego piosenkarza przeciwko innym przepisom, które - w ocenie muzyka - dyskryminują osoby nieheteroseksualne.
Chodzi o przyjęte przez ten stan regulacje, wedle których osoby udzielające ślubów mają prawo tego odmówić osobom nieheteroseksualnym ze względu na własne przekonania religijne. Nowe przepisy pozwalają również pracodawcom ustalać obowiązujący w firmach "dresscode" oraz zasady dostępu do toalet i szatni, kierując się własnymi poglądami i przekonaniami. Adams, który miał zagrać w czwartek w Mississippi Coast Coliseum w Biloxi, nazwał nowe przepisy "ekstremalnie dyskryminującymi".
Autor: tmw//rzw / Źródło: NME, The Hollywood Reporter, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / United States Congress / Wikipedia (public domain)