Jak dobrze żyć? Okazywać wdzięczność, nie narzekać, ciężko pracować. To recepta Randy'ego Pauscha, chorego na raka profesora amerykańskiego uniwersytetu, którego rozsławiło zamieszczone na YouTube nagranie "Ostatniego wykładu". Pausch zmarł w lipcu. Książka, która jest zapisem jego wykładu od piątku dostępna jest także po polsku.
Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili. Kiedy coś spieprzysz, przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń Randy Pausch
O śmierci żartem
A żegnał się na wesoło. Wspominając, żartując. Choć okoliczności wesołe nie były. Randy Pausch umierał na raka trzustki. Studentom zaprezentował badanie USG, na którym widać było tez przerzuty do wątroby. Potem przeprosił wszystkich, którzy uważają, że powinien być przygnębiony, a żeby udowodnić, że współczuć mu nie trzeba, bo ma się wcale nieźle - zrobił serie pompek. I zebrał lawinę oklasków.
Według socjologów, największym atutem wykładu naukowca jest lekkość z jaką przełamuje tabu śmierci.
Pausch po polsku
"Ostatni wykład" błyskawicznie stał się jednym z najchętniej oglądanych nagrań w serwisie YouTube. Naukowiec został okrzyknięty symbolem umierania z godnością. Te i inne rady przeczyta teraz polski czytelnik w wydanej przez wydawnictwo Nowa proza książce "Ostatni wykład".
Umieram, ale nadal dobrze się bawię i zamierzam cieszyć się życiem do końca dni, jakie mi jeszcze pozostały Randy Pausch
Książka w oryginalnym wydaniu znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów gazety "The New York Times" (w kategorii poradniki). O prawa do jej wydania walczyły czołowe wydawnictwa. Samego Pauscha natomiast, magazyn "Time" umieścił go na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie, a telewizja ABC News nadała mu tytuł Człowieka Roku 2007.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: wydawnictwo Nowa proza