Angażują się w ważne dla nich sprawy, a jednocześnie są zmęczeni życiem w świecie podzielonym politycznie i światopoglądowo. O tym, na czym zależy pokoleniu ludzi urodzonych po 1995 roku i dlaczego ich głos bywa słabo słyszalny, Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl i autorka książki "Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie", opowiadała na antenie TVN24.
Justyna Suchecka, która gościła w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24, przyznała, że podczas rozmów z młodymi ludźmi szczególną uwagę zwróciła na determinację młodego pokolenia, które "dość dobrze wie, czego chce, czego nie chce, umie stawiać granice, wie, jakie chce być w przyszłości" - wyliczała autorka "Pokolenia zmiany".
Justyna Suchecka o najmłodszym pokoleniu
Jak wskazała, młodzi angażują się w szereg tematów związanych m.in. ze zmianami klimatu, zdrowiem psychicznym i szeroko rozumianymi prawami człowieka. - Nie dostrzegamy tego, ponieważ jest ich po prostu mało - wskazała Justyna Suchecka, zwracając uwagę, że pokolenie Z (urodzone po 1995 roku - red.) jest mniej liczne od poprzednich. Tymczasem z danych prezentowanych przez CBOS wynika, że młodzi ludzie są "ponadprzeciętnie zaangażowani" - podkreśliła dziennikarka.
Jednocześnie, jak zauważyła Justyna Suchecka, młode pokolenie jest zmęczone życiem w świecie podzielonym politycznie i światopoglądowo. Nie chcą kłócić się przy stole o politykę tak, jak ich rodzice i dziadkowie, nie tworzą baniek tak jak starsze pokolenia. - Można być dzisiaj bardzo konserwatywnym i być za związkami partnerskimi, można chodzić co tydzień do kościoła i być za prawem do aborcji, można walczyć na rzecz klimatu, a jednocześnie pracować w wielkiej korporacji. Te rzeczy nie muszą się wykluczać, oni to bardzo mocno widzą - podkreśliła autorka "Pokolenia zmiany".
Nowa książka Justyny Sucheckiej
Przed publikacją nowej książki Justyna Suchecka opublikowała w mediach społecznościowych wpis, w którym przyznała, że zadała cztery pytania dotyczące stosunku starszych pokoleń do najmłodszego, które były fundamentem "Pokolenia zmiany": "Jak ich widzimy? Kim chcielibyśmy, aby byli i jak próbujemy ich do tego wychować? Kim sami się czują? Kim nie będą (bo świat się skończy) i w czym nas potrzebują? Odpowiedzi udzielają oni i one, uzupełniam je wynikami badań, piosenkami i własnymi obserwacjami" - przekazała.
"Pokolenie zmiany" napisała "głównie dla dorosłych" - odnotowała w innym wpisie. "Chciałam pokazać, kim są młodzi, czego chcą, czego się boją i w czym możemy działać z nimi. Mam jednak wielką nadzieję, że same Zetki (urodzone po 1995 roku) też zechcą przejrzeć się w tym lustrze. I sprawdzić, czy inni też tak mają, jak sobie z podobnymi wyzwaniami radzą, kto ich inspiruje" - napisała.
Justyna Suchecka jest dziennikarką tvn24.pl specjalizującą się w szeroko pojętej edukacji i autorką trzech książek: "Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat", "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" i "Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie". W 2020 roku została laureatką nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne.
ZOBACZ TEŻ: Dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka na liście 100 Kobiet Roku magazynu "Forbes Women"
Źródło: tvn24.pl, justynasuchecka/IG
Źródło zdjęcia głównego: Kuba Celej