"Widzę dzieci przyłączające się do gwiazd / Żołnierzy idących w stronę ciemności" - śpiewa w piosence "Wars for Nothing" węgierska reprezentantka na Eurowizję. W tle pojawiają się napisy przypominające m.in. o ofiarach konfliktów zbrojnych, w tym o "ponad 500 dzieciach", które zginęły w czasie ostatniej ofensywy Izraela w Strefie Gazy. Występ Boglárki Csemer z grupy Boggie nie spodobał się ambasadorowi Izraela, który zażądał wycofania piosenki z konkursu.
Jak piszą europejskie media, wojna wyraźnie zainspirowała wielu uczestników kolejnego konkursu Eurowizji. Lisa Angell, która będzie reprezentować Francję, w piosence "N'oubliez pas" ("Nie zapomnij") odnosi się do drugiej wojny światowej i konfliktów w ogóle. Zaś Węgierka Boglárka Csemer z grupy Boggie w utworze "Wars for Nothing" ("Wojny o nic") mówi o konflikcie izraelsko-palestyńskim.
Csemer śpiewa m.in. "Czy wiesz, że na naszej Ziemi panuje chaos / Te wszystkie bezsensowne wojny, to nigdy się nie kończy / Każdy zasługuje na szansę / Wszystkie te dusze, wszystkie te dusze, czy słyszysz ich płacz? / To, że żyjesz w pokoju, nie oznacza, / Że ignorowanie tego całego bólu jest w porządku / Widzę dzieci przyłączające się do gwiazd / Żołnierzy idących w stronę ciemności".
Csemer wykonuje piosenkę na tle napisów przypominających o ofiarach kataklizmów czy konfliktów zbrojnych. Pojawiają się też słowa: "2014. Gaza. Dwie trzecie ofiar to cywile, w tym ponad 500 dzieci"
Jak donosi izraelski portal i24news, Izrael wyraził oburzenie na wieść, że "Węgry chcą wspominać o masakrze w Strefie Gazy" na finałowej gali Eurowizji. Ilan Mor, ambasador Izraela na Węgrzech, zarzucił Boggie złamanie podstawowej zasady Eurowizji - o braku polityki w konkursie. I zażądał od organizatorów Eurowizji, albo usunięto z niej kontrowersyjne odniesienie.
Ani organizatorzy, ani sama Csemer, na razie nie zabrali głosu w tej sprawie.
Polskę reprezentować będzie Monika Kuszyńska
Boggie to projekt dwójki Węgrów: klawiszowca Árona Sebestyena oraz wokalistki Boglárki Csemer. Ich utwory są głównie w języku angielskim i francuskim. Grupa powstała w Budapeszcie w 2010 roku i od tego czasu skład nieco się powiększył, obecnie na koncertach gościnnie pojawiają się: Tamás Szabó, Mihály Simko-Várnagy oraz Izsak Farkas.
Debiutancki album pt. "Boggie" z 2013 roku znalazł się na 3. miejscu na Billboard Jazz Album oraz na 17. miejscu na Billboard World Music Album. Utwór "Nouveau Parfum" na YouTube'ie odsłuchało do tej pory ponad 30 mln internautów. Druga płyta "All is one is all" ukazała się w październiku 2014 roku na całym świecie. W ramach promocji muzycy odwiedzili m.in. Frankfurt, Monachium, Wiedeń, Amsterdam, Paryż i Nowy Jork.
Eurowizja 2015 odbędzie się w dniach 19-23 maja w Wiedniu. W pierwszym półfinale wystąpi 16, a w drugim 17 krajów (w tym Polska). W finale zmierzy się rekordowa ilość 27 państw. Polskę reprezentować będzie Monika Kuszyńska z balladą "In the name of love".
Autor: am/sk / Źródło: Le Figaro, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe