Irańska "Malaria" - z pozoru zabawne kino drogi, w rzeczywistości opowieść poruszająca kwestię praw kobiet, ich potrzebę wolności w patriarchalnej islamskiej społeczności, zdobyła Grand Prix 32 Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W konkursie 1-2 (dla pierwszych i drugich filmów w dorobku reżyserów) zwyciężył francuski "Toril", a w sekcji Wolny Duch - dla pełnometrażowych filmów "niezależnych, nowatorskich, buntowniczych" - szwedzko-duński "Olbrzym". W konkursie filmów dokumentalnych zwyciężyła, będąca według zgodnej opinii widzów objawieniem festiwalu, "Komunia" Anny Zameckiej, historia 14-latki, która wyprawiając bratu komunię, próbuje scalić rozbitą rodzinę.
Irańska "Malaria", zdobywca nagrody Grand Prix, to film nietypowy dla tamtejszej kinematografii, pełen zabawnych sytuacji i dowcipnych dialogów. Początkowo mamy wrażenie, że to opowieść o przebiegłych nastolatkach, którzy oszukawszy rodzinę, próbują przeżyć na jej koszt przygodę w wielkim mieście. Dopiero z czasem odkrywamy, że za wydawałoby się zuchwałym postępkiem dziewczyny kryje się smutna codzienność pełna zakazów i ograniczeń, z europejskiej perspektywy trudnych do zrozumienia.
Zasiadająca w jury ze strony polskiej reżyserka Maria Sadowska podkreślała, że "widać spójną koncepcję reżysera, a także niebanalne pokazanie samego Iranu, ucieczkę od typowej bliskowschodniej egzotyki". - To film, który się też po prostu dobrze ogląda i który niesie ważne przesłanie, nie będąc równocześnie trudnym, skomplikowanym, artystowskim filmem – dodała.
"Malaria" z pomocą atrakcyjnej konwencji przygodowego kina drogi prezentuje kino społecznie, autentycznie zaangażowane. Dotyka kwestii praw kobiet, a także potrzeby wolności, niezbędnej do życia w każdym miejscu na ziemi, każdemu bez względu na płeć, religię i całą resztę. Jednocześnie jest filmem autentycznie zabawnym, barwnym i kapitalnie opowiedzianym. Łańcuszek zabawnych perypetii nakręca lawinę zdarzeń, które przewracają do góry nogami życie wszystkich bohaterów, jednocześnie wyciągając na światło dzienne poważne dylematy irańskiej społeczności.
Film Parviza Shahbaziego miał na festiwalu w Warszawie swoją światowa premierę.
Kolejna nagroda dla "Komunii" Zameckiej
O świetnej"Komunii" Anny Zameckiej pisaliśmy już przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, gdzie film zdobył Grand Prix sekcji "Tydzień Krytyki". Tym razem w uzasadnieniu jury czytamy: "Zakochaliśmy się w 14-letniej Oli, którą oglądamy na ekranie, w jej sile i energii, w tym bardzo intymnym filmie, w tragedii i komedii. Jury bije brawo dla Anny Zameckiej, której stanowcze filmowe decyzje odsłaniają wady naszego społeczeństwa".
Film Zameckiej (jego ekipa jest niemal w całości kobieca) opowiada historię 14-letniej Oli, która mając nieodpowiedzialnych rodziców, zwłaszcza beztroską, zajętą sobą matkę, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem i autystycznym bratem, ale przede wszystkim stara się złożyć rozbitą rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć do domu mieszkającą z dala od nich matkę. "Komunia" odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic jej nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania" - pisano o tym skromnym, wzruszającym filmie po pokazach w Locarno.
Młoda reżyserka po mistrzowsku operuje małą, zamkniętą przestrzenią, która staje się sceną rodzinnego dramatu z udziałem czworga bohaterów. To również opowieść o cenie, jaką płacą dzieci za brak odpowiedzialności rodziców.
Zamecka zadedykowała dzisiaj swoją nagrodę polskim kobietom. - We will win this battle (Wygramy tę bitwę) - powiedziała, odbierając nagrodę.
Wśród najnowszych produkcji w pozakonkursowej sekcji Pokazy Specjalne na 32 WFF zaprezentowane zostały również m.in. takie tytuły jak "To tylko koniec świata" Xaviera Dolana czy polsko-amerykański thriller "Prawdziwe zbrodnie" z udziałem m.in. Jima Carreya, Christopha Waltza, Piotra Głowackiego i Roberta Więckiewicza. Film niestety, mocno rozczarował publiczność, choć należał do najbardziej oczekiwanych produkcji imprezy.
W niedzielę ostatni dzień festiwalu. Poznamy laureata Nagrody Publiczności, a widzowie do późnych godzin nocnych będą mogli oglądać zwycięskie produkcje. Festiwal zamknie przygodowa "Odyseja" Jérôme'a Salle'a, z udziałem Audrey Tautou i Lamberta Wilsona, oparta na głośnej prozie Jean-Michela Cousteau.
LAUREACI 32 WFF
Konkurs Międzynarodowy
Warsaw Grand Prix - "Malaria", reżyseria Parviz Shahbazi (Iran)
Nagroda za reżyserię - "Serce z kamienia" (Islandia, Dania) - Guðmundur Arnar Guðmundsson
Specjalna Nagroda Jury - Ahmad Thaher za rolę w filmie "Błogosławione korzyści", reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)
Specjalne Wyróżnienie - Baldur Einarsson za rolę w filmie "Serce z kamienia", reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson
KONKURS 1-2
"Toril" - reżyseria Laurent Teyssier (Francja)
Oraz dwa Specjalne Wyróżnienia dla"
"Plac zabaw". reżyseria Bartosz M. Kowalski (Polska) i "Nie gap się w mój talerz", reżyseria Hana Jušić (Chorwacja, Dania)
KONKURS WOLNY DUCH
"Olbrzym", reżyseria Johannes Nyholm (Szwecja, Dania)
Oraz Specjalne Wyróżnienie dla "Anomii" , reżyseria Vladimir Kozlov (Rosja)
Konkurs filmów dokumentalnych
Grand Prix: "Komunia", reż. Anna Zamecka
Nagroda specjalna: "Mało ważny człowiek" (An Insignificant Man), reż. Khushboo Ranka, Vinay Shukla
Konkurs filmów krótkometrażowych
Short Grand Prix: "Pierwszy Polak na Marsie", reż. Agnieszka Elbanowska
Film animowany krótkometrażowy: "Rozmówki o ptaszkach i pszczółkach", reżyseria Alain Delannoy (Kanada)
Najlepszy Dokumentalny Film Krótkometrażowy – "Love bite niepokojące czarno-białe rysunku Laurie Lipton", reżyseria James Scott (Wielka Brytania)
Film aktorski: "Baraż", reż. Tomasz Gassowski, Polska
Nagroda specjalna: "Fabrykat" (Fabricated), reż. Brett Foxwell
Nagroda Fipresci - "Godless", reż. Ralitza Petrova
Jury Ekumeniczne - "Serce z kamienia" (Heartstone), reż. Gudmundur Amar Gudmundsson
Nagroda NETPAC
Jury NETPAC, czyli Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego przyznało nagrodę dla najlepszego filmu azjatyckiego w programie WFF - "Błogosławione korzyści", reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)
Autor: kob/mtom / Źródło: WFF/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WFF