Irańska "Malaria" i polska "Komunia"

"Malaria" z Grand Prix 32 WFFWFF

Irańska "Malaria" - z pozoru zabawne kino drogi, w rzeczywistości opowieść poruszająca kwestię praw kobiet, ich potrzebę wolności w patriarchalnej islamskiej społeczności, zdobyła Grand Prix 32 Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W konkursie 1-2 (dla pierwszych i drugich filmów w dorobku reżyserów) zwyciężył francuski "Toril", a w sekcji Wolny Duch - dla pełnometrażowych filmów "niezależnych, nowatorskich, buntowniczych" - szwedzko-duński "Olbrzym". W konkursie filmów dokumentalnych zwyciężyła, będąca według zgodnej opinii widzów objawieniem festiwalu, "Komunia" Anny Zameckiej, historia 14-latki, która wyprawiając bratu komunię, próbuje scalić rozbitą rodzinę.

Irańska "Malaria", zdobywca nagrody Grand Prix, to film nietypowy dla tamtejszej kinematografii, pełen zabawnych sytuacji i dowcipnych dialogów. Początkowo mamy wrażenie, że to opowieść o przebiegłych nastolatkach, którzy oszukawszy rodzinę, próbują przeżyć na jej koszt przygodę w wielkim mieście. Dopiero z czasem odkrywamy, że za wydawałoby się zuchwałym postępkiem dziewczyny kryje się smutna codzienność pełna zakazów i ograniczeń, z europejskiej perspektywy trudnych do zrozumienia.

Zasiadająca w jury ze strony polskiej reżyserka Maria Sadowska podkreślała, że "widać spójną koncepcję reżysera, a także niebanalne pokazanie samego Iranu, ucieczkę od typowej bliskowschodniej egzotyki". - To film, który się też po prostu dobrze ogląda i który niesie ważne przesłanie, nie będąc równocześnie trudnym, skomplikowanym, artystowskim filmem – dodała.

"Malaria" z pomocą atrakcyjnej konwencji przygodowego kina drogi prezentuje kino społecznie, autentycznie zaangażowane. Dotyka kwestii praw kobiet, a także potrzeby wolności, niezbędnej do życia w każdym miejscu na ziemi, każdemu bez względu na płeć, religię i całą resztę. Jednocześnie jest filmem autentycznie zabawnym, barwnym i kapitalnie opowiedzianym. Łańcuszek zabawnych perypetii nakręca lawinę zdarzeń, które przewracają do góry nogami życie wszystkich bohaterów, jednocześnie wyciągając na światło dzienne poważne dylematy irańskiej społeczności.

Film Parviza Shahbaziego miał na festiwalu w Warszawie swoją światowa premierę.

Kadr z irańskiego filmu "Malaria"Omid Salehi WFF

Kolejna nagroda dla "Komunii" Zameckiej

O świetnej"Komunii" Anny Zameckiej pisaliśmy już przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, gdzie film zdobył Grand Prix sekcji "Tydzień Krytyki". Tym razem w uzasadnieniu jury czytamy: "Zakochaliśmy się w 14-letniej Oli, którą oglądamy na ekranie, w jej sile i energii, w tym bardzo intymnym filmie, w tragedii i komedii. Jury bije brawo dla Anny Zameckiej, której stanowcze filmowe decyzje odsłaniają wady naszego społeczeństwa".

Film Zameckiej (jego ekipa jest niemal w całości kobieca) opowiada historię 14-letniej Oli, która mając nieodpowiedzialnych rodziców, zwłaszcza beztroską, zajętą sobą matkę, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem i autystycznym bratem, ale przede wszystkim stara się złożyć rozbitą rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć do domu mieszkającą z dala od nich matkę. "Komunia" odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic jej nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania" - pisano o tym skromnym, wzruszającym filmie po pokazach w Locarno.

Młoda reżyserka po mistrzowsku operuje małą, zamkniętą przestrzenią, która staje się sceną rodzinnego dramatu z udziałem czworga bohaterów. To również opowieść o cenie, jaką płacą dzieci za brak odpowiedzialności rodziców.

Zamecka zadedykowała dzisiaj swoją nagrodę polskim kobietom. - We will win this battle (Wygramy tę bitwę) - powiedziała, odbierając nagrodę.

Wśród najnowszych produkcji w pozakonkursowej sekcji Pokazy Specjalne na 32 WFF zaprezentowane zostały również m.in. takie tytuły jak "To tylko koniec świata" Xaviera Dolana czy polsko-amerykański thriller "Prawdziwe zbrodnie" z udziałem m.in. Jima Carreya, Christopha Waltza, Piotra Głowackiego i Roberta Więckiewicza. Film niestety, mocno rozczarował publiczność, choć należał do najbardziej oczekiwanych produkcji imprezy.

W niedzielę ostatni dzień festiwalu. Poznamy laureata Nagrody Publiczności, a widzowie do późnych godzin nocnych będą mogli oglądać zwycięskie produkcje. Festiwal zamknie przygodowa "Odyseja" Jérôme'a Salle'a, z udziałem Audrey Tautou i Lamberta Wilsona, oparta na głośnej prozie Jean-Michela Cousteau.

"Komunia" Anny Zameckiej zadebiutowała na WFF WFF

LAUREACI 32 WFF

Konkurs Międzynarodowy

Warsaw Grand Prix - "Malaria", reżyseria Parviz Shahbazi (Iran)

Nagroda za reżyserię - "Serce z kamienia" (Islandia, Dania) - Guðmundur Arnar Guðmundsson

Specjalna Nagroda Jury - Ahmad Thaher za rolę w filmie "Błogosławione korzyści", reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)

Specjalne Wyróżnienie - Baldur Einarsson za rolę w filmie "Serce z kamienia", reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson

KONKURS 1-2

"Toril" - reżyseria Laurent Teyssier (Francja)

Oraz dwa Specjalne Wyróżnienia dla"

"Plac zabaw". reżyseria Bartosz M. Kowalski (Polska) i "Nie gap się w mój talerz", reżyseria Hana Jušić (Chorwacja, Dania)

KONKURS WOLNY DUCH

"Olbrzym", reżyseria Johannes Nyholm (Szwecja, Dania)

Oraz Specjalne Wyróżnienie dla "Anomii" , reżyseria Vladimir Kozlov (Rosja)

Konkurs filmów dokumentalnych

Grand Prix: "Komunia", reż. Anna Zamecka

Nagroda specjalna: "Mało ważny człowiek" (An Insignificant Man), reż. Khushboo Ranka, Vinay Shukla

Konkurs filmów krótkometrażowych

Short Grand Prix: "Pierwszy Polak na Marsie", reż. Agnieszka Elbanowska

Film animowany krótkometrażowy: "Rozmówki o ptaszkach i pszczółkach", reżyseria Alain Delannoy (Kanada)

Najlepszy Dokumentalny Film Krótkometrażowy – "Love bite niepokojące czarno-białe rysunku Laurie Lipton", reżyseria James Scott (Wielka Brytania)

Film aktorski: "Baraż", reż. Tomasz Gassowski, Polska

Nagroda specjalna: "Fabrykat" (Fabricated), reż. Brett Foxwell

Nagroda Fipresci - "Godless", reż. Ralitza Petrova

Jury Ekumeniczne - "Serce z kamienia" (Heartstone), reż. Gudmundur Amar Gudmundsson

Nagroda NETPAC

Jury NETPAC, czyli Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego przyznało nagrodę dla najlepszego filmu azjatyckiego w programie WFF - "Błogosławione korzyści", reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)

Autor: kob/mtom / Źródło: WFF/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WFF

Pozostałe wiadomości

Ogłoszono zwycięzcę prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Kandydatem ugrupowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jest Rafał Trzaskowski. - Zwycięzca uzyskał 74,75 procent głosów - przekazał Donald Tusk.

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Źródło:
TVN24

To brawa są dla was, dziękuję wam bardzo, to nasze święto - mówił Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu wyniku prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Trzaskowski uzyskał 74,75 procent głosów i jest kandydatem KO na prezydenta.

Trzaskowski: znowu pokażemy, że jesteśmy w stanie obudzić całą Polskę

Trzaskowski: znowu pokażemy, że jesteśmy w stanie obudzić całą Polskę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent Warszawy, członek rządu Donalda Tuska i Ewy Kopacz, europoseł, poseł na Sejm, a wcześniej wykładowca, tłumacz, zdolny student i zaangażowany licealista. Dziś Rafał Trzaskowski został ogłoszony zwycięzcą prawyborów i kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Przypominamy jego drogę, nie tylko polityczną.

Polityczna droga Rafała Trzaskowskiego

Polityczna droga Rafała Trzaskowskiego

Źródło:
PAP, Gazeta Prawna, Onet, tvn24.pl

"Już za chwilę wszystko będzie jasne" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych przed ogłoszeniem wyniku prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Do wpisu dołączył swoje zdjęcie z kandydatami.

Wpis Tuska przed ogłoszeniem wyniku prawyborów w Koalicji Obywatelskiej

Wpis Tuska przed ogłoszeniem wyniku prawyborów w Koalicji Obywatelskiej

Źródło:
tvn24.pl

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym roku odnotowano już ponad 26 tysięcy przypadków zachorowania na krztusiec, 35 razy więcej niż w zeszłym roku. To najwyższa liczba zachorowań od kilku lat. To choroba podstępna, bo objawy często mylone są z przeziębieniem. Tyle, że trwa dłużej, jest bardziej uporczywa i możemy nawet nie wiedzieć, że nią zarażamy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Źródło:
TVN24

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Północnokoreańscy żołnierze zostali zauważeni w okupowanym Mariupolu i na okupowanych terenach obwodu charkowskiego - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy i armii ukraińskiej.

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Źródło:
CNN, Defense Express

Wołodymyr Zełenski poinformował, że na jego polecenie minister obrony Rustem Umierow rozpoczął rozmowy z krajami partnerskimi w sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej po ataku Rosji na Dniepr. Wcześniej o tym, że Ukraina dąży do pozyskania środków obrony przed pociskami międzykontynentalnymi napisała agencja Interfax-Ukraina.

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

Źródło:
PAP

Chiński statek Yi Peng 3, którego załoga podejrzana jest o zerwanie dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego, pozostaje w cieśninie Kattegat. Zdaniem publicznego nadawcy DR może mieć uszkodzoną kotwicę.

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

Źródło:
PAP

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Drugi dzień trwa akcja pożarowa w kopalni Staszic w Katowicach. W miejscu, gdzie pojawił się ogień, pracowało 30 osób. Są już bezpieczne. Na dół zjechali ratownicy.

Pożar 900 metrów pod ziemią. Z kopalni ewakuowano 30 górników

Pożar 900 metrów pod ziemią. Z kopalni ewakuowano 30 górników

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Na fotografii wykonanej z samolotu lecącego nad Tarnowem widać Warszawę. Stolica tylko majaczy na horyzoncie, ale jest dostrzegalna. Zdjęcie zrobiono smartfonem. - Uchwycenie stolicy z tak dużej odległości jest na pewno czymś ciekawym - mówi Paweł Kłak, pasjonat obserwacji długodystansowych.

Warszawa widoczna z odległości 240 kilometrów. "Takie zdjęcia są rzadkością i zawsze cieszą"

Warszawa widoczna z odległości 240 kilometrów. "Takie zdjęcia są rzadkością i zawsze cieszą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

89-letnia mieszkanka Piaseczna padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Wszystko za sprawą jednego telefonu. Oszust skłonił ją, by oszczędności życia zawiesiła na ogrodzeniu posesji. Seniorka straciła 120 tysięcy złotych.

Oszczędności życia zawiesiła na ogrodzeniu posesji

Oszczędności życia zawiesiła na ogrodzeniu posesji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rolnicy rozpoczęli całodobową blokadę drogi krajowej numer 28 przed granicą w Medyce. Protest ma potrwać do końca roku. Akcję skomentowała ambasada Ukrainy w Polsce.

Rolnicy zablokowali drogę przy granicy. Nie wpuszczają tirów z Ukrainy

Rolnicy zablokowali drogę przy granicy. Nie wpuszczają tirów z Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Śledczy ujawnili, że syn norweskiej księżnej Mette-Marit z jej pierwszego małżeństwa, podejrzany przez policję w tym kraju o dwa przypadki zgwałcenia, starał się zniszczyć obciążające go dowody. Policja twierdzi, że podejrzany starał się usunąć obciążające go materiały z chmury i telefonu.

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Źródło:
PAP

W sobotę rano nad Pomorzem przechodzą burze i śnieżyce. - Warunki drogowe mogą zmienić się dosłownie w ciągu kilku minut nie do poznania - zaznaczył we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Tomasz Wasilewski.

"Efekt morza". Gwałtowne śnieżyce w Polsce

"Efekt morza". Gwałtowne śnieżyce w Polsce

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

35 lat temu uchwalono Konwencję o Prawach Dziecka. Z tej okazji powołano parlamentarno-społeczny projekt "35 lat Konwencji - wyzwania przyszłości". Jak oznajmiła szefowa komisji do spraw dzieci i młodzieży Monika Rosa, "ma on ulepszyć jakość stanowienia prawa, mającego wpływ na młodych ludzi".

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Reportaż "To nie jest kraj dla kobiet" dziennikarki TVN24 Anety Regulskiej został wyróżniony na 30. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Opowiada o losie kobiet w obliczu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. - Sprawy kobiet, ich prawa, nigdy nie powinny być przedmiotem cynicznych, politycznych targów, rozgrywek czy interesów - komentowała dziennikarka.

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Źródło:
TVN24, PAP

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl