Irańska "Malaria" i polska "Komunia"

"Malaria" z Grand Prix 32 WFFWFF

Irańska "Malaria" - z pozoru zabawne kino drogi, w rzeczywistości opowieść poruszająca kwestię praw kobiet, ich potrzebę wolności w patriarchalnej islamskiej społeczności, zdobyła Grand Prix 32 Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W konkursie 1-2 (dla pierwszych i drugich filmów w dorobku reżyserów) zwyciężył francuski "Toril", a w sekcji Wolny Duch - dla pełnometrażowych filmów "niezależnych, nowatorskich, buntowniczych" - szwedzko-duński "Olbrzym". W konkursie filmów dokumentalnych zwyciężyła, będąca według zgodnej opinii widzów objawieniem festiwalu, "Komunia" Anny Zameckiej, historia 14-latki, która wyprawiając bratu komunię, próbuje scalić rozbitą rodzinę.

Irańska "Malaria", zdobywca nagrody Grand Prix, to film nietypowy dla tamtejszej kinematografii, pełen zabawnych sytuacji i dowcipnych dialogów. Początkowo mamy wrażenie, że to opowieść o przebiegłych nastolatkach, którzy oszukawszy rodzinę, próbują przeżyć na jej koszt przygodę w wielkim mieście. Dopiero z czasem odkrywamy, że za wydawałoby się zuchwałym postępkiem dziewczyny kryje się smutna codzienność pełna zakazów i ograniczeń, z europejskiej perspektywy trudnych do zrozumienia.

Zasiadająca w jury ze strony polskiej reżyserka Maria Sadowska podkreślała, że "widać spójną koncepcję reżysera, a także niebanalne pokazanie samego Iranu, ucieczkę od typowej bliskowschodniej egzotyki". - To film, który się też po prostu dobrze ogląda i który niesie ważne przesłanie, nie będąc równocześnie trudnym, skomplikowanym, artystowskim filmem – dodała.

"Malaria" z pomocą atrakcyjnej konwencji przygodowego kina drogi prezentuje kino społecznie, autentycznie zaangażowane. Dotyka kwestii praw kobiet, a także potrzeby wolności, niezbędnej do życia w każdym miejscu na ziemi, każdemu bez względu na płeć, religię i całą resztę. Jednocześnie jest filmem autentycznie zabawnym, barwnym i kapitalnie opowiedzianym. Łańcuszek zabawnych perypetii nakręca lawinę zdarzeń, które przewracają do góry nogami życie wszystkich bohaterów, jednocześnie wyciągając na światło dzienne poważne dylematy irańskiej społeczności.

Film Parviza Shahbaziego miał na festiwalu w Warszawie swoją światowa premierę.

Kadr z irańskiego filmu "Malaria"Omid Salehi WFF

Kolejna nagroda dla "Komunii" Zameckiej

O świetnej"Komunii" Anny Zameckiej pisaliśmy już przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, gdzie film zdobył Grand Prix sekcji "Tydzień Krytyki". Tym razem w uzasadnieniu jury czytamy: "Zakochaliśmy się w 14-letniej Oli, którą oglądamy na ekranie, w jej sile i energii, w tym bardzo intymnym filmie, w tragedii i komedii. Jury bije brawo dla Anny Zameckiej, której stanowcze filmowe decyzje odsłaniają wady naszego społeczeństwa".

Film Zameckiej (jego ekipa jest niemal w całości kobieca) opowiada historię 14-letniej Oli, która mając nieodpowiedzialnych rodziców, zwłaszcza beztroską, zajętą sobą matkę, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem i autystycznym bratem, ale przede wszystkim stara się złożyć rozbitą rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć do domu mieszkającą z dala od nich matkę. "Komunia" odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic jej nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania" - pisano o tym skromnym, wzruszającym filmie po pokazach w Locarno.

Młoda reżyserka po mistrzowsku operuje małą, zamkniętą przestrzenią, która staje się sceną rodzinnego dramatu z udziałem czworga bohaterów. To również opowieść o cenie, jaką płacą dzieci za brak odpowiedzialności rodziców.

Zamecka zadedykowała dzisiaj swoją nagrodę polskim kobietom. - We will win this battle (Wygramy tę bitwę) - powiedziała, odbierając nagrodę.

Wśród najnowszych produkcji w pozakonkursowej sekcji Pokazy Specjalne na 32 WFF zaprezentowane zostały również m.in. takie tytuły jak "To tylko koniec świata" Xaviera Dolana czy polsko-amerykański thriller "Prawdziwe zbrodnie" z udziałem m.in. Jima Carreya, Christopha Waltza, Piotra Głowackiego i Roberta Więckiewicza. Film niestety, mocno rozczarował publiczność, choć należał do najbardziej oczekiwanych produkcji imprezy.

W niedzielę ostatni dzień festiwalu. Poznamy laureata Nagrody Publiczności, a widzowie do późnych godzin nocnych będą mogli oglądać zwycięskie produkcje. Festiwal zamknie przygodowa "Odyseja" Jérôme'a Salle'a, z udziałem Audrey Tautou i Lamberta Wilsona, oparta na głośnej prozie Jean-Michela Cousteau.

"Komunia" Anny Zameckiej zadebiutowała na WFF WFF

LAUREACI 32 WFF

Konkurs Międzynarodowy

Warsaw Grand Prix - "Malaria", reżyseria Parviz Shahbazi (Iran)

Nagroda za reżyserię - "Serce z kamienia" (Islandia, Dania) - Guðmundur Arnar Guðmundsson

Specjalna Nagroda Jury - Ahmad Thaher za rolę w filmie "Błogosławione korzyści", reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)

Specjalne Wyróżnienie - Baldur Einarsson za rolę w filmie "Serce z kamienia", reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson

KONKURS 1-2

"Toril" - reżyseria Laurent Teyssier (Francja)

Oraz dwa Specjalne Wyróżnienia dla"

"Plac zabaw". reżyseria Bartosz M. Kowalski (Polska) i "Nie gap się w mój talerz", reżyseria Hana Jušić (Chorwacja, Dania)

KONKURS WOLNY DUCH

"Olbrzym", reżyseria Johannes Nyholm (Szwecja, Dania)

Oraz Specjalne Wyróżnienie dla "Anomii" , reżyseria Vladimir Kozlov (Rosja)

Konkurs filmów dokumentalnych

Grand Prix: "Komunia", reż. Anna Zamecka

Nagroda specjalna: "Mało ważny człowiek" (An Insignificant Man), reż. Khushboo Ranka, Vinay Shukla

Konkurs filmów krótkometrażowych

Short Grand Prix: "Pierwszy Polak na Marsie", reż. Agnieszka Elbanowska

Film animowany krótkometrażowy: "Rozmówki o ptaszkach i pszczółkach", reżyseria Alain Delannoy (Kanada)

Najlepszy Dokumentalny Film Krótkometrażowy – "Love bite niepokojące czarno-białe rysunku Laurie Lipton", reżyseria James Scott (Wielka Brytania)

Film aktorski: "Baraż", reż. Tomasz Gassowski, Polska

Nagroda specjalna: "Fabrykat" (Fabricated), reż. Brett Foxwell

Nagroda Fipresci - "Godless", reż. Ralitza Petrova

Jury Ekumeniczne - "Serce z kamienia" (Heartstone), reż. Gudmundur Amar Gudmundsson

Nagroda NETPAC

Jury NETPAC, czyli Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego przyznało nagrodę dla najlepszego filmu azjatyckiego w programie WFF - "Błogosławione korzyści", reżyseria Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar)

Autor: kob/mtom / Źródło: WFF/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WFF

Pozostałe wiadomości

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy weszli do banku z pistoletem na wodę i żartowali, że dokonują napadu. Pracownikom nie było do śmiechu, uruchomili procedurę napadową. Na miejsce przyjechała policja.

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska, PAP

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku z awanturą, do której doszło w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Trzeci uczestnik awantury zmarł na ulicy.

Awantura w Murowanej Goślinie. Nie żyje jeden z uczestników

Awantura w Murowanej Goślinie. Nie żyje jeden z uczestników

Źródło:
tvn24pl, PAP

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24