Po raz pierwszy od tysięcy lat antyczny instrument muzyczny może znowu zagrać. Stało się tak dzięki współpracy internautów z całego świata, udzielających projektowi mocy obliczeniowej swoich komputerów.
Epigonion - starożytny instrument strunowy - był znany dotąd jedynie ze zdjęć i literatury. Jego dźwięk był jednak tajemnicą. Do niedawna.
Drewniany instrument używany przez starożytnych Greków, podobny był do współczesnej harfy. Jego brzmienie zostało odtworzone przez członków projektu ASTRA (Ancient Instruments Sound/Timbre Reconstruction Application), zajmujących się rekonstrukcją brzmienia antycznych instrumentów. Wykorzystali do tego matematyczną metodę syntezy dźwięku.
Internauci pomogli badaczom
Proces modelowania dźwięku potrzebuje jednak olbrzymich mocy obliczeniowych komputera. W praktyce, aby odtworzyć 30-sekundowy utwór, komputer musi pracować 4 godziny. Członkowie projektu zbudowali sieć GÉANT2, do której mogli przystąpić internauci, zapewniając w ten sposób programowi dodatkową pamięć. To pozwoliło sprawnie odtwarzać brzmienia instrumentów, które dawno temu zamilkły w historii muzyki.
- Badacze mają dziś wiele sposobów, aby móc ze sobą współpracować. Nawet jeśli znajdują się w odległych miejscach. Dawniej nie byłoby to możliwe - powiedział Dai Davies, dyrektor organizacji DANTE, która zajmuje się tworzeniem właśnie takich sieci, służących edukacji i badaniom.
Kosmici następni w kolejce
Davies podkreślił, że na świecie jest wiele podobnych projektów. Między innymi SETI, program współpracy internautów, pozwalający na analizę ogromnej liczby informacji z radioteleskopów, szukających życia w kosmosie. - Dawniej radioteleskop przez 80 dni zapisywał informacje, a następnie taśma z zapisem do analizy była wysyłana pocztą do centrum komputerowego. Dziś analizy prowadzone są w czasie rzeczywistym w sieci - podkreślił.
Siła podobnych przedsięwzięć leży właśnie we współpracy internautów. W ten sposób każdy z nas może stać się częścią zespołu badawczego, nie wychodząc z domu.
Źródło: Sky News
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum