Hitchcock za "Obywatela Kane’a". Nowy nr 1 wszech czasów

"Zawrót Głowy" Alfreda Hitchcocka filmem wszech czasów Materiały dystrybutora

Po półwieczu panowania na liście "Filmów wszech czasów" Orsona Wellesa i jego "Obywatela Kane’a" w br. zwyciężył "Zawrót głowy" Alfreda Hitchcocka. Listę, od 60 lat, co 10 lat aktualizowaną, publikuje magazyn „Sight and Sound” wydawany przez Brytyjski Instytut Filmowy.

"Obywatel Kane” – począwszy od roku 1962 numer 1 wszystkich głosowań, spadł na drugą pozycję zaś najmłodszy z obrazów pierwszej dziesiątki liczy… niemal pół wieku.

Fakt, że spośród najwyżej ocenionych filmów (w pierwszej dziesiątce) 50 procent stanowią tytuły z I połowy XX wieku, w tym trzy nieme, mówi wiele o kondycji kina. Drugie 50 procent to obrazy głównie z lat 50., zaś najmłodszy zwycięski tytuł, „Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka (6), powstał w 1968 roku.

Wybór filmu wszech czasów organizowany jest pod egidą Brytyjskiego Instytutu Filmowego począwszy od 1952 roku. Zawsze w drugim roku nowej dekady.

Zdumiewające, że do czołówki najwybitniejszych tytułów nie trafił nie tylko żaden obraz z XXI wieku, ale, że nie ma wśród nich tytułu z lat 70.,80. i 90. minionego stulecia. I tak np. arcydzieło tej miary co „Czas Apokalipsy” Coppoli znalazło się dopiero na 13. pozycji, zaś uważany za najwybitniejszego filmowca w historii kina Ingmar Bergman, trafił na miejsce 17. z „Personą”.

Nieprawdopodobnie też brzmi usytuowanie geniuszy na miarę Godarda, Antonioniego czy Tarkowskiego dopiero w trzeciej dziesiątce! Ciśnie się pytanie o kryteria, jakimi kierowali się oceniający filmy. Tych jednak nie zdradzono.

Wielki Hitchcock, bezwzględny magnat i zagubieni Azjaci

O ile nie trzeba streszczać dobrze znanego „Obywatela Kane’a” - historii pozbawionego skrupułów magnata prasowego, dla kariery gotowego na wszystko, to numer 1 wszech czasów „Zawrót głowy”, za oceanem popularny, warto przypomnieć.

Tę opowieść z wielkimi kreacjami Jamesa Stewarta i Kim Novak, Hitchcock uważał za swój najbardziej osobisty obraz. Stewart gra tu detektywa wynajętego przez przyjaciela do śledzenia żony. Detektywa, który się w niej zakochuje.

Jest w tym słusznie uznanym za wybitny filmie wszystko, co charakterystyczne dla Hitchcocka – surrealistyczne sytuacje, tajemnica, napięcie stopniowane aż do momentu, w którym widz ma uczucie, że więcej nie zniesie. Dodatkowo bohater cierpi na utratę orientacji przestrzennej, a w jego głowie rozgrywają się dantejskie sceny.

W tych okolicznościach rozegra się tragiczny romans detektywa i kobiety, którą śledzi, romans, który z czasem przejdzie w klasyczny thriller mistrza gatunku. Obraz ma na koncie mnóstwo nagród i cały czas „deptał po piętach” Wellesowi.

Trzecie miejsce na podium przypadło niesłusznie zapomnianemu japońskiemu filmowi Yasujiro Ozu „Tokijska opowieść” z 1953 roku. Historia podróży starszej pary Japończyków z prowincjonalnego miasteczka do Tokio, gdzie mają odwiedzić dzieci, należy do czołówki wielkich dzieł azjatyckiego kina. Staroświecki styl życia konfrontowany jest tu z wielkomiejskim, który obrały dzieci.

Do obrazu Ozu dziś, ponad pół wieku od jego powstania, odwołuje się wielu wybitnych filmowców, jak Wim Wenders i Jim Jarmusch. Warto też dodać, że na „osobnej” liście arcydzieł, sporządzanej od 1992 roku przez reżyserów (niejako w opozycji do wyborów krytyków) ten właśnie tytuł zajmuje miejsce pierwsze. To arcydzieło wszech czasów m.in. według Martina Scorsese i Woddy’ego Allena. Od kina niemego do Johna Forda

Najstarszym tytułem pośród dziesiątki uznanych za najwybitniejsze jest „Wschód słońca” - niemy obraz z 1927 roku Friedricha Murnaua, niemieckiego ekspresjonisty.

Film gości na miejscu 5., a jeszcze przed nim, ulubieniec krytyków filmowych pod każdą szerokością geograficzną - „Reguły gry" Jeana Renoira - mistrza realizmu. (1939).

Historia skazanego na klęskę romansu pilota z arystokratką to obraz społeczeństwa skostniałych reguł, którego wizerunek powtarzał się w większości filmów Renoira. Życiorys filmowca, który po zajęciu przez Niemców Francji wyjechał do Hollywood, ale nigdy nie odnalazł się w systemie producenckim, to materiał na osobny film. Uhonorowany Oscarem pod koniec życia, chciał kręcić jak w rodzinnej Francji kino zaangażowane, co w Hollywood nie było pożądane.

Pozycję 6. zajęło najwybitniejsze obok „Mechanicznej pomarańczy" dzieło Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna”- „najmłodszy” obraz z pierwszej dziesiątki. To arcydzieło fantastyki, które wielością możliwości interpretacji bije na głowę wszystko, co powstało przedtem i potem, znane jest doskonale kinomanom.

By sprawiedliwości stało się zadość, na 7. pozycję trafił twórca ponad 30 westernów John Ford z „Poszukiwaczami” (1956). Czemu np. nie z równie świetnym „Dyliżansem”? Nie wiadomo. Fellini na deser

8. i 9. pozycja należy do dwóch bardzo głośnych filmów niemych: „Człowieka z kamerą filmową” Dżiga Wiertowa - poetyckiego obrazu Moskwy lat 20. i zarazem jedynego dokumentu w zestawieniu oraz głośnego, „Męczeństwa Joanny d'Arc" Carla Dreyera.

Nas jednak bardziej interesuje umiejscowione pozycji 10 - „Osiem i pół” Federico Felliniego z 1963 roku, jeden z najgenialniejszych obrazów jakie nakręcono. Opowieść o twórczej niemocy artysty, którego przed artystyczną klęską ratują bohaterowie jego własnych filmów.

Dlaczego ten nagrodzony dwoma Oscarami film, nazwany „najbardziej inspirującym i wpływowym” w historii kina nie znalazł się wyżej na liście filmów wszech czasów? Aż korci, by stwierdzić: ”są gusta i guściki”… Niewykluczone, że wyrafinowane dzieło włoskiego mistrza przerasta tych, którym przyszło je oceniać.

Świat się zmienia. Kino też.

Prawdopodobnie już we wrześniu British Film Institute ogłosi pełną listę filmów wszech czasów. Niewykluczone, że dowiemy się też czegoś więcej o tych, którzy je oceniali.

Na stronach Instytutu widnieje archiwum pokazujące, jak zmieniały się gusta i mody w kinie - widać to po zmianach w rankingach ocen tytułów. (Jak dotąd jedynym, który nieprzerwanie trwał na swoim miejscu był „Obywatel Kane”.)

Ale i na niego przyszła pora. Pierwszy sondaż, w 1952 roku, zwieńczyła wygrana „Złodziei rowerów” Victorio De Siki, który dzisiaj gości w okolicach 4. dziesiątki. W 2002 r. w sondażu aż 885 różnych filmów znalazło przynajmniej jednego wyborcę.

W pierwszej pięćdziesiątce w „Sight and Sound”, nie widać, jak można było podejrzewać, żadnego polskiego tytułu. Ale nie powinniśmy mieć kompleksów. Nie widać też mnóstwa innych arcydzieł kina z Rosji, Francji, Niemiec.

Dominują twórcy anglojęzyczni. Takie arcydzieła naszego kina jak „Ziemia obiecana” Wajdy, czy którakolwiek z części „Trzech kolorów” Kieślowskiego, nie ustępują w niczym wielu tytułom na liście filmów wszech czasów. Niektóre zaś - biją na głowę.

Autor: Justyna Kobus/tr / Źródło: „Sight and Sound”, Tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Według najnowszych informacji, przekazanych w poniedziałek, papież "miał dobrą noc, przespał ją i odpoczywa". Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, jego stan jest określany jako krytyczny.

Najnowsze informacje o stanie papieża. Komunikat

Najnowsze informacje o stanie papieża. Komunikat

Źródło:
Reuters

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek.

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl