Harper Lee nie żyje. Autorka "Zabić drozda" miała 89 lat


Harper Lee, amerykańska pisarka i publicystka, znana głównie z powieści "Zabić drozda", zmarła w wieku 89 lat.

Harper Lee, autorka jednej z najważniejszych powieści w historii literatury amerykańskiej, "Zabić drozda", zmarła w wieku 89 lat. Informację potwierdziła Mary Jackson, urzędniczka miejska z Monroeville (w stanie Alabama).

Autorka jednej z najważniejszych amerykańskich powieści

Pisarka i publicystka, laureatka Nagrody Pulitzera za "Zabić drozda" swoją drugą powieść wydała po 55 latach. W lipcu 2015 ukazała się książka "Idź, postaw wartownika", która była pierwsza wersją nagrodzonej powieści z lat 60. Publikacja "Idź, postaw wartownika" była wielkim, zaskakującym wydarzeniem literackim, gdyż przez dekady uważano, że Lee nie wyda kolejnej powieści. W 1960 roku wydanie "Zabić drozda" okazało się artystycznym i komercyjnym sukcesem - sprzedając dotychczas 40 mln egzemplarzy w USA. Powieść Lee została uznana za jedną z najbardziej cenionych dzieł w USA. Jak podaje "The Washington Post", powieść Lee znalazła się kilka miejsc poniżej Biblii w rankingu książek, które miały największy wpływ na życie Amerykanów.

Chwilę później wycofała się z życia publicznego, pisząc od czasu do czasu eseje.

Fabuła "Zabić drozda" umiejscowiona została w czasach "Wielkiej kryzysu" w południowych stanach USA, gdzie dorastała pisarka. Dotyczyła m.in. kwestii nierówności rasowych w USA. Książka trafiła do księgarń we właściwym momencie, kiedy ruchy na rzecz praw obywatelskich przybierały na sile. Sławę zyskała dzięki symbolicznej postaci Atticusa Fincha, prawnika, który zawzięcie, ale bezskutecznie bronił Afroamerykanina, niesłusznie oskarżonego o zgwałcenie białej kobiety. Wielu - jak wskazuje "The Washington Post" - słusznie dopatruje się autobiograficznych faktów w powieści. W 1962 roku powstał film na podstawie powieści Lee, w którym Fincha zagrał Gregory Peck (aktor za tę rolę otrzymał Oscara w 1963 roku).

"Napisała wszystko, co miała do powiedzenia"

Opublikowana w 2015 roku powieść "Idź, postaw wartownika" również stała się bestsellerem. Zaledwie kilka dni od premiery książka rozeszła się w milionowym nakładzie w samych Stanach Zjednoczonych.

Twórczość literacka Lee była tematem spekulacji przez dziesięciolecia - zanim ukazała się druga powieść. Jak podaje Reuters, Lee przyznała, że przytłoczona była Nagrodą Pulitzera za "Zabić drozda" i nie mogła przeskoczyć poprzeczki postawionej przez jej debiutancką powieść. Jej bliscy potwierdzają jednak, że Lee pracowała przez lata przynajmniej nad dwoma książkami - bezskutecznie.

Przyjaciel rodziny, wielebny Thomas Lane Butts, powiedział w jednym z wywiadów, że Lee zdecydowała się, że nie będzie więcej publikować, ponieważ nie zamierzała poddawać się presji promocji książki. Według Buttsa, Lee miała stwierdzić, że napisała wszystko, co miała do powiedzenia.

Autor: tmw/kk / Źródło: al.com, The Telegraph, The Guardian, Reuters, The Washington Post

Pozostałe wiadomości