"Siła kobiety" - to motyw przewodni tegorocznego Festiwalu Transatlantyk, który odbędzie się w Łodzi w drugiej połowie lipca. W centrum uwagi będą filmy wybitnych reżyserek polskiego i światowego kina, a także tytuły poruszające problemy kobiet XXI wieku.
- Ogłosiliśmy, że siła kobiety - the power of woman - jest tematem przewodnim tego festiwalu. Wszyscy, którzy nie przespali tego roku, widzieli, że świat jest podminowany, a kobiety wszędzie mają do zagrania bardzo istotną rolę. Robią to coraz lepiej i - czy się z tym zgadzamy, czy nie - ignorować tej roli nie możemy. Wierzę w taką siłę kobiet, która uratuje świat - podkreślił dyrektor festiwalu Jan A.P. Kaczmarek na konferencji prasowej we wtorek.
Jeszcze silniej związany z Łodzią
Transatlantyk Festival to wydarzenie poświęcone muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej, organizowane w Łodzi po raz drugi. Wcześniej odbywało się w Poznaniu. Jak zaznaczył twórca festiwalu Jan A.P. Kaczmarek, w tym roku Transatlantyk jeszcze silniej związany z Łodzią poprzez współpracę z Narodowym Centrum Kultury Filmowej.
- Dwie sekcje, w których będziemy prezentować najważniejsze i najciekawsze filmy przywożone z wiodących festiwali, między innymi z Berlina, Locarno, Wenecji, Toronto to Panorama i Docs. W ramach tej pierwszej publiczność obejrzy między innymi "Zwierzęta" Grega Zglińskiego - jeden z najciekawszych filmów tegorocznego Berlinale. Pokażemy także polską premierę najnowszego obrazu Volkera Schloendorffa "Return to Montauk" - zaznaczyła dyrektor programowa festiwalu Joanna Łapińska.
Jak dodała, we wszystkich sekcjach pojawiać się będą pozycje dotyczące wiodącego tematu festiwalu, czyli "siły kobiety". W "Panoramie" będzie to np. szwajcarski film o walce kobiet o prawo do głosowania "The Divine Order".
"Siła kobiety" ma wiele twarzy
- Oglądamy kobiety, rozmawiamy o kobietach i przedstawiamy świat z ich perspektywy. Choć właściwie powinnam powiedzieć: z ich perspektyw, bo nie ma czegoś takiego jak jedna kobieca perspektywa. "Siła kobiety" ma wiele twarzy - wyjaśniała Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu.
W programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk pojawi sie miedzy innymi krótki metraż Aleksandry Terpińskiej "Najpiękniejsze fajerwerki ever"". Obraz pokazywany był w ramach sekcji Semaine de la Critique (Tydzień Krytyki) 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes i zdobył dwie nagrody.
Ponadto widzowie zobaczą "Boski porządek" szwajcarskiej reżyserki Petry Biodiny Volpe, który otrzymał trzy nagrody tegorocznego Tribeca Film Festival - w tym nagrodę publiczności i nagrodę dla najlepszej aktorki w międzynarodowym filmie fabularnym. Film opowiada o młodej gospodyni domowej, która rozpoczęła walkę o prawa wyborcze dla kobiet w Szwajcarii.
Jedna z najbardziej cenionych aktorek i scenarzystek we Francji
Ważnym punktem programu jest także najnowszy film Blandine Lenoir "Aurore" z Agnes Jaoui w roli głównej. Jaoui jest jedną z najbardziej cenionych aktorek i scenarzystek we Francji. Jako reżyserka i scenarzystka nominowana była w 2000 roku do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego za "Gusta i guściki". Na koncie ma również dwa Cezary i dwie Europejskie Nagrody Filmowe. Artystka była jedną z tegorocznych jurorek Konkursu Głównego MFF Cannes.
"Aurrore" opowiada historię kobiety, żyjącej w separacji z mężem, która musi stawić czoło kilku niespodziewanym zdarzeniom, które zachwieją jej codziennością. Aurore czuje, że nie jest w stanie sobie z tym poradzić, ale wspomnienie dawnej miłości każe zdefiniować jej życie na nowo i dojść do optymistycznego wniosku: to nie koniec, a dopiero początek.
Do motywu przewodniego tegorocznego Transatlantyku nawiąże przegląd filmów Barbary Sass-Zdort, specjalistki od tworzenia na ekranie wyrazistych portretów silnych kobiet. Publiczność będzie miała szansę poznać niektóre z odtwórczyń tych ról.
Festiwalowe nowości
Po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 tysięcy złotych. Otrzyma ją dystrybutor, który wprowadzi do kin film z sekcji Panorama i Docs, a który wybrany zostanie w głosowaniu festiwalowej publiczności. W ramach Transatlantyku po raz drugi odbędzie się też konkurs polskich filmów krótkometrażowych.
Nowością w programie Festiwalu będzie sekcja Historie Kina. Wypełnią ją najważniejsze dzieła w historii kina powszechnego - w tym roku będą to słynne debiuty, a wśród nich: "Czekolada" Claire Denis i "Noc myśliwego" Charlesa Laughtona.
Kino apetyczne i łóżkowe
Swoją kolejną odsłonę na Transatlantyku będzie miało Kino Kulinarne, czyli unikatowe przedsięwzięcie, realizowane wspólnie z festiwalem Berlinale. Program tej sekcji to 5 filmów o tematyce kulinarnej. Seans każdego z nich zostanie połączony z wyjątkową kolacją, tematycznie nawiązującą do treści obrazu. Wszystkie kolacje będą przygotowane przez znakomitych szefów kuchni: Roberta Skubisza, Sebastiana Krauzowicza, Modesta Amaro, Tomasza Purola, Mariusza Pieterwasa i Katarzynę Daniłowicz. Program sekcji powstał przy współpracy z kuratorem Kulinarisches Kino międzynarodowego festiwalu filmowego w Berlinie - Thomasem Struckiem.
Także w tym roku na ulicach Łodzi pojawi się Kino Łóżkowe, czyli kilkadziesiąt wieloosobowych łóżek, a których wieczorami odbywać się będą seanse filmowe, a w ciągu dnia - wykłady i spotkania z gośćmi festiwalowymi.
Do branży filmowej skierowane są dwie nowe propozycje festiwalowe - Lodołamacz, czyli cykl spotkań z reżyserami i producentami, przybliżających sekrety poruszania się po rynku dystrybucyjnym oraz konkurs na film krótkometrażowy "Poczuj wolność okiem kamery" skierowany do młodych twórców.
7. edycja Transatlantyk Festiwal odbędzie się w Łodzi od 14 do 21 lipca.
Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Studio Munka