Plenerowy spektakl o miłości, spotkania z wybitnymi pisarzami, okrągły stół pisarzy i czytelników, mecz o biblioteki czy próba bicia rekordu świata w czytaniu. To niektóre atrakcje piątej edycji festiwalu literackiego Big Book Festival, który rusza w piątek 23 czerwca.
Mamy pięć lat, akurat tyle, by po raz pierwszy zachwycić się czytaniem - mówią Anna Król i Paulina Wilk, współtwórczynie festiwalu z Fundacji "Kultura nie boli". - I to jest świetny moment, żeby wrócić do atmosfery pierwszego Big Booka: do marzeń, odwagi porwania się z motyką na słońce, świeżości, niewinności i ryzyka. W tym roku festiwal jest pełen zadziwień i pierwszych razów - dodają organizatorki.
Do Warszawy przyjedzie szesnastu autorów, m.in. z Rosji, Danii, Niemczech, Japonii, Francji, Turcji, Belgii, USA i Wielkiej Brytanii. Wśród nich są twórcy młodego pokolenia: Inua Ellams, pochodzący z Nigerii a mieszkający w Londynie poeta i performer, Ece Temelkuran – najpoczytniejsza i kontrowersyjna pisarka turecka, której książka "Turcja. Obłęd i melancholia" ukazała się w Polsce w maju, Kazuki Sakuraba – autorka sagi "Czerwone dziewczyny" i bestsellerowych powieści adaptowanych w Japonii jako filmy i anime; Dmitry Glukhovsky – rosyjski autor fantastyki, znany na kilku kontynentach z sagi "Metro" i inspirowanych nią gier, Marie Tourell Søderberg – aktorka filmowa, która przemierzyła Danię, by zrozumieć, a potem opisać sztukę szczęśliwego życia w przebojowej książce "Hygge". Gośćmi Big Book Festival będą także uznani i nagradzani mistrzowie: Stefan Hertmans, Simon Beckett, Charles King, Wiktor Jerofiejew, Bernd Heinrich, Matthew Kneale, Jelena Czyżowa czy Grégoire Delacourt.
Sceniczne dwie wizje miłości
Szczególna uwaga zostanie poświęcona w tym roku scenie literackiej Wielkiej Brytanii, a swojego rodzaju "superbohaterką" festiwalu będzie Jane Austin. - Scena brytyjska to nasza odpowiedź na prezentację polskich twórców w Wielkiej Brytanii. Przedstawimy nieoczywistych, intrygujących autorów. Bohaterami będą pisarze i poeci, ale też ikony popkultury, które staną się inspiracją wydarzeń specjalnych na otwarcie i zamknięcie festiwalu – mówią organizatorki.
Festiwal otworzy spektakl "Miłość" w reżyserii Anny Król, w którym udział wzięli Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Maria Peszek, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer. Jest to jedna z produkcji specjalnych, które co roku są wizytówką festiwalu. W spektaklu zderzają się ze sobą dwie wizje miłości i realizują dwa alternatywne scenariusze miłosnych relacji. Zduplikowani Pan Darcy (Janusz Chabior i Michał Meyer) i Elizabeth Bennet (Ilona Ostrowska i Magdalena Koleśnik), postaci z "Dumy i uprzedzenia", rozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson. To opowieść o miłości, pożądaniu, niespełniających się mitach, przemocy, jakiej dopuszczamy się w związkach i zdradzie. Przedsięwzięcie łączy w sobie sceniczny eksperyment i materiały filmowe oraz osobiste wideo, przygotowane przez samych aktorów. Całość współtworzy muzyka grana na żywo. Dźwięki skomponował muzyk i wokalista Leski, a nietypowej wokalno-aktorskiej odsłonie pojawia się Maria Peszek.
Rekord świata w czytaniu, mecz o biblioteki, impreza George'a Michaela
Jane Austen będzie bohaterką próby bicia rekordu świata w czytaniu. W niedzielę (25 czerwca) czytelnicy będą zbiorowo i spontanicznie interpretować fragmenty słynnej powieści brytyjskiej pisarki. Szykuje się jedna z najzabawniejszych adaptacji "Dumy i uprzedzenia".
Ponadto w programie przewidziano debaty, spotkania z twórcami oraz mecz koszykówki. Na przeciw siebie staną drużyny dziennikarzy i pisarzy. W tej pierwszej zagrają m.in.: Sylwia Chutnik, Agata Passent, Paweł Potoroczyn i Marcin Meller. Gra toczyć się będzie w ważnej sprawie - zespoły rywalizują o pulę książek, które pozwolą utworzyć biblioteki w pogotowiach opiekuńczych nr 1 i 2 w Warszawie.
Festiwal zamknie impreza George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach. W niedzielę, 25 czerwca brytyjski muzyk świętowałby urodziny. Impreza przypomni postać artysty oraz jego kultowe teksty. Podróż przez 30 lat kariery i przegląd najważniejszych utworów. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.
Program trzydniowego festiwalu składa się z sumie z ponad 50 wydarzeń. Na potrzeby wydarzenia zaadaptowane zostaną pomieszczenia, podwórza i boiska dawnej szkoły przy ul. Emilii Plater 31 w centrum Warszawy.
Autor: tmw/sk / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: fot. Marcin Łobaczewski/ Big Book Festival