14 filmów w konkursie głównym w Gdyni. Wśród nich kandydat do Oscara i "25 lat niewinności"

Źródło:
FPFF w Gdyni, tvn24.pl
"Śniegu już nigdy nie będzie " - zwiastun filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta
"Śniegu już nigdy nie będzie " - zwiastun filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta
The Match Factory
"Śniegu już nigdy nie będzie " - zwiastun filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała EnglertaThe Match Factory

14 filmów, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów, powalczy o Złote Lwy. Wśród nich są takie tytuły jak "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy i "25 lat niewinności" Jana Holoubka. Festiwal zaplanowano w dniach 8-12 grudnia. Niewykluczone, że w wersji online.

Wbrew zapowiedziom sprzed miesięcy, że do tegorocznego konkursu zakwalifikują się wszystkie zrealizowane w ciągu ostatniego roku filmy, bo z powodu pandemii gotowych będzie tylko kilkanaście, nie obyło się bez corocznej selekcji. Do konkursu bowiem filmowcy zdążyli zgłosić aż 30 filmów.

Dwanaście obrazów wybrał nowy dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Kolankiewicz wraz z zespołem selekcyjnym w składzie: reżyser Janusz Majewski, kulturoznawczyni dr hab. Iwona Kurz oraz krytycy filmowi Małgorzata Sadowska i Krzysztof Kwiatkowski. Pozostałe dwa do konkursu włączył zgodnie z regulaminem Komitet Organizacyjny.

- Przygotowujemy się do tegorocznego festiwalu dwutorowo. Do tej bardzo okrojonej liczebnie wersji stacjonarnej i do coraz bardziej prawdopodobnej wersji online - mówi Magdalena Jacoń, rzeczniczka gdyńskiej imprezy. I dodaje: - Komitet Organizacyjny daje sobie czas na ostateczną decyzję ws. formuły festiwalu do 30 października.

"25 lat niewinności" Jana Holoubka to bodaj najmocniejszy debiut br.Kino Świat

Mocne debiuty

Wśród 14 konkursowych tytułów cztery to pełnometrażowe debiuty reżyserskie. Sześć z nich to drugie filmy młodych reżyserów. Z wspomnianych czterech debiutów o dwóch już jest głośno.

Pierwszy z nich "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, zdobył aż pięć nagród na festiwalu w Koszalinie "Młodzi i Film" (w tym za reżyserię i scenariusz oraz za najlepszą rolę męską) i mimo pandemii przyciągnął do kin w ciągu dwóch miesięcy od premiery ponad 670 tys. widzów. Przejmujące, świetnie zagrane kino gatunkowe ze społecznikowskim zacięciem, opowiadające głośną historię skazanego na 25 lat więzienia za niepopełnioną zbrodnię chłopaka, to bodaj najmocniejszy z tegorocznych debiutów. Także aktorskich, bo świetny w roli Komendy Piotr Trojan to niemal pewny kandydat do nagrody za aktorski debiut.

Rywalizować z nim będzie autobiograficzna, animowana impresja z lat dzieciństwa Mariusza Wilczyńskiego, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Wilczyński to jeden z najważniejszych twórców (nie tylko polskich), współczesnej animacji, mający na koncie wiele nagród, którego pełnometrażowy debiut zdołał już zaistnieć na tegorocznym Berlinale, w konkursie 'Encounters' - 'Spotkania'.

Wilczyński jest także pierwszym polskim autorem filmów animowanych, który miał indywidualny, retrospektywny przegląd swoich filmów w nowojorskim Museum of Modern Art.

Kadr z filmu "Sala samobójców. Hejter"Kino Świat

Mocny konkurs, silni rywale

Mimo pandemi i lockdownu, z jakim musieli się zmagać podczas pracy filmowcy, nowo powołany dyrektor artystyczny zapewnił w wywiadzie dla "GW", że do konkursu trafiły naprawdę dobre filmy i jego poziom będzie wysoki.

Równie optymistycznie zapowiada się drugi z konkursów - filmów krótkometrażowych - w którym pokazane zostanie aż 27 tytułów. W ostatnim, trzecim konkursie, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami "Programu Operacyjnego PISF: Produkcja filmowa". Trafiło do niego sześć tytułów.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszy się konkurs główny i obrazy pełnometrażowe. A tutaj obok najgorętszych dziś nazwisk twórców młodego i średniego pokolenia - Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta z filmem "Śniegu już nigdy nie będzie" (naszym kandydatem do Oscara) oraz Jana Komasy z nagrodzoną na festiwalu w Tribece "Salą samobójców. Hejter", mamy też uznanych reżyserów starszego pokolenia.

Swoje nowe filmy pokażą więc w konkursie Dorota Kędzierzawska, która po dłuższej przerwie wróciła obrazem "Żużel" oraz dwukrotny zdobywca gdyńskich Złotych Lwów Robert Gliński z filmem "Zieja", opowiadającym niezwykłą historię życia ojca Jana Ziei.

Te dwa nazwiska to jednak "rodzynki", bo tegoroczny festiwal ponownie zdominowali młodzi. Obok Szumowskiej, Englerta i Komasy z kolejnym bardzo udanym filmem "Jak najdalej stąd" pojawi się też Piotr Domalewski (twórca nagrodzonej tu Złotymi Lwami "Cichej nocy") oraz Magnus von Horn - także z drugim filmem "Sweat".

Zofia Stafiej w filmie "Jak najdalej stąd" to kandydatka do nagrody za kobiecy debiutFilm Forum Poland

Zaskoczeniem jest nieobecność - wydawało się jednej z faworytek do nagród - mistrzyni polskiego kina Agnieszki Holland z obrazem "Szarlatan". Film jest koprodukcją czesko-słowacko-polską, a nawet został czeskim kandydatem do Oscara. Co w niczym nie przeszkadzało mu startować w najważniejszym festiwalu filmowym w ojczyźnie reżyserki. Dlaczego nie został zgłoszony do konkursu, niestety nie wiadomo, a Holland udowodniła nim, że jest w świetnej formie.

Pozostaje już tylko poczekać na ostateczną decyzję organizatorów dotyczącą samej formuły imprezy, choć pandemia pisze nam scenariusze tak nieprzewidywalne, że nie powstydziliby się ich nawet zdobywcy Złotych Lwów.

Lista Filmów w Konkursie Głównym

"25 lat niewinności". Sprawa Tomka Komendy", reżyseria Jan Holoubek (debiut) "Amatorzy", reżyseria Iwona Siekierzyńska (debiut) "Bliscy", reżyseria Grzegorz Jaroszuk (drugi film) "Jak najdalej stąd", reżyseria Piotr Domalewski (drugi film) "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa", reżyseria Maciej Kawulski (drugi film) "Magnezja", reżyseria Maciej Bochniak (drugi film) "Sala samobójców. Hejter", reżyseria Jan Komasa "Sweat", reżyseria Magnus von Horn (drugi film) "Śniegu już nigdy nie będzie", reżyseria Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem "Zabij to i wyjedź z tego miasta", reżyseria Mariusz Wilczyński (debiut) "Zieja", reżyseria Robert Gliński "Żużel", reżyseria Dorota Kędzierzawska.

Komitet Organizacyjny dołączył do Konkursu Głównego filmy:

"Mistrz", reżyseria Maciej Barczewski (debiut) "Tarapaty 2", reżyseria Marta Karwowska (drugi film).

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: FPFF w Gdyni, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Prokremlowska agencja RIA Nowosti podała, że prezydent Władimir Putin mianował ministra obrony Siergieja Szojgu sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Z tego stanowiska odwołany został Nikołaj Patruszew. Nowym ministrem obrony Rosji ma zostać Andriej Biełousow.

Niespodziewany ruch Putina

Niespodziewany ruch Putina

Źródło:
RIA Nowosti, Reuters, tvn24.pl

Przymrozki nie odpuszczają. Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują w 15 województwach. Temperatura przy gruncie może spaść do -4 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce

Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Drugi w ciągu tego tygodnia samolot rosyjskiej linii lotniczej zepsuł się podczas lotu - napisał w niedzielę niezależny portal The Moscow Times. Przypomniał, że liczba incydentów lotniczych w Rosji gwałtownie wzrosła po wprowadzeniu amerykańskich i unijnych sankcji z powody inwazji zbrojnej na Ukrainie.

Seria niefortunnych incydentów w rosyjskim lotnictwie

Seria niefortunnych incydentów w rosyjskim lotnictwie

Źródło:
The Moscow Times, Fontanka

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Resort obrony w Moskwie twierdzi, że w obwodzie charkowskim rosyjscy żołnierze zajęli dziewięć wiosek. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski nie potwierdził tych doniesień, przyznał jednak, że sytuacja w tym regionie "znacznie się zaostrzyła". Prezydentowi przekazał, że ciężkie walki trwają na "całej linii frontu". Pojawiły się także prognozy, kiedy może nastąpić "krytyczna faza wojny". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

"Rosja wie". Kiedy może nastąpić krytyczna faza wojny

"Rosja wie". Kiedy może nastąpić krytyczna faza wojny

Źródło:
tvn24.pl

Kilkudziesięciu pracowników Muzeów Watykańskich rozpoczęło oficjalny prawny spór dotyczący złych warunków pracy. To - pisze Reuters - sytuacja bez precedensu, która może doprowadzić do złożenia pozwu przeciwko papieskiej administracji.

"Żądania i prośby pozostawały bez odpowiedzi". W Watykanie sytuacja bez precedensu

"Żądania i prośby pozostawały bez odpowiedzi". W Watykanie sytuacja bez precedensu

Źródło:
Reuters

Do pożaru lasu doszło w niedzielę w miejscowości Janówek w Kampinoskim Parku Narodowym. Spłonęło ćwierć hektara - podała straż pożarna. Nikt nie ucierpiał.

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Źródło:
PAP

Aleksandr Surikow, ambasador Rosji w Mozambiku, został znaleziony martwy w swojej rezydencji. Policjanci otrzymali od rosyjskiego konsula Jurija Doroszenkowa informację, aby nie podejmować żadnych czynności związanych z wykonaniem autopsji.

Ambasador Rosji znaleziony martwy w swojej rezydencji. "Nagła śmierć"

Ambasador Rosji znaleziony martwy w swojej rezydencji. "Nagła śmierć"

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, przekonywał na spotkaniu z sympatykami, że Polskę pod rządami Donalda Tuska czeka bieda. Straszył, że Parlament Europejski kolejnej kadencji "odbierze nam właściwie wszystko". Jednocześnie promował kandydatów PiS w wyborach - Jacka Kurskiego i Adama Bielana. Nawiązał też do sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś.

Kaczyński straszy Tuskiem i europarlamentem, promuje "twardych" kandydatów

Kaczyński straszy Tuskiem i europarlamentem, promuje "twardych" kandydatów

Źródło:
TVN24, PAP

Pożar wybuchł w niedzielę nad ranem w centrum handlowym Marywilska 44 na warszawskiej Białołęce. Zawalił się dach. Komendant główny PSP nadbrygadier Mariusz Feltynowski mówił, że to "bardzo dziwna sytuacja", że po 11 minutach od zgłoszenia do straży pożarnej większość hali była objęta pożarem. Oto najważniejsze informacje i pytania, na które wciąż nie ma odpowiedzi.

Pożar centrum handlowego w Warszawie. Co wiemy, a czego nie wiemy do tej pory

Pożar centrum handlowego w Warszawie. Co wiemy, a czego nie wiemy do tej pory

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nad ranem wybuchł pożar w kompleksie handlowym przy ulicy Marywilskiej. Ogień objął ponad 80 procent hali. W powietrzu unosił się czarny, gryzący dym. Nikt nie odniósł obrażeń. W wyniku pożaru wiele osób straciło pracę i środki do życia.

Miała osiem boksów. Zostało jej 100 złotych. "Nie ma, nie ma nic"

Miała osiem boksów. Zostało jej 100 złotych. "Nie ma, nie ma nic"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Ninę reanimowano 17 razy, ale na końcu świata znalazła się teraz. "Dla was jesteśmy gorsi ludzie"

Ninę reanimowano 17 razy, ale na końcu świata znalazła się teraz. "Dla was jesteśmy gorsi ludzie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pożar wybuchł w bloku przy ulicy Grzybowskiej. Ogień pojawił się w mieszkaniu na 15. piętrze. Dwie osoby nie żyją. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Pożar na 15. piętrze. W spalonym mieszkaniu zwłoki, przed blokiem ciało mężczyzny z poparzonymi rękami

Pożar na 15. piętrze. W spalonym mieszkaniu zwłoki, przed blokiem ciało mężczyzny z poparzonymi rękami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po kilku dniach z arktycznym powietrzem wreszcie się od niego uwolnimy. Na horyzoncie widać koniec przymrozków. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dwa tygodnie maja w pogodzie? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł Richard Slayman, pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni - podała w niedzielę agencja AP. Mężczyzna przeszedł operację dwa miesiące temu. Zespół, który operował Amerykanina zapewnił, że nic nie wskazuje na to, aby przyczyną zgonu był przeszczep.

Był pierwszym człowiekiem, który przeszedł taką operację. Zmarł dwa miesiące po przeszczepie

Był pierwszym człowiekiem, który przeszedł taką operację. Zmarł dwa miesiące po przeszczepie

Źródło:
PAP

Mieszkanka miejscowości Komatipoort na wschodzie RPA odkręciła kran w kuchni i zauważyła w wodzie pływającą żywą rybę. Zwierzę trafiło do sądu jako dowód przeciw gminie w sprawie nieprawidłowości w działaniu kanalizacji i poważnego zanieczyszczenia wody pitnej.

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Źródło:
PAP

Matka dwóch małych dziewczynek, których ciała znaleziono w piątek w ognisku na terenie posesji w Woli Szczucińskiej (woj. małopolskie), usłyszała zarzut zabójstwa córek i trafiła do aresztu.

Ciała Oliwii i Natalii znaleźli w ognisku. Matka trafiła do aresztu

Ciała Oliwii i Natalii znaleźli w ognisku. Matka trafiła do aresztu

Źródło:
PAP

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl