"Imago" to określenie stanu przejściowego u owadów. To także tytuł wystawy fotograficznej, która prezentuje dwa niezależne projekty. Oba pokazują zupełnie różne spojrzenia na dojrzewanie. Jeden to zapis dorastania w poprawczaku, drugi - udokumentowany stan zawieszenia nastolatki, która jeszcze nie jest kobietą, ale nie jest już dziewczynką.
Wystawa "Imago" łączy w sobie niezależnie powstałe projekty fotograficzne Anny Grzelewskiej i Zuzy Krajewskiej.
"Imago"
Tytuł projektu nawiązuje do stadium rozwoju owada, stanowiącego etap przejściowy pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. W takim właśnie momencie życia sportretowana została córka Anny Grzelewskiej, bohaterka cyklu "Julia Wannabe". Fotografowana na przestrzeni lat dziewczynka przechodzi na naszych oczach metamorfozę. Ze złotowłosego dziecka zmienia się w piękną, świadomą swej kobiecości nastolatkę.
Anna Grzelewska (1976 r.) urodziła się i mieszka w Warszawie. Jest fotografką i reżyserką filmów dokumentalnych. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest również absolwentką warszawskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i studentką ITF Opava. Jej zdjęcia były publikowane m.in. w magazynach: "The Guardian", "Gup Magazine", "Magenta Mag", "Polityka", "Elle", "Exklusiv", "Kikimora". Jest laureatką Lensculture Emerging Talent Award (San Francisco, 2015), drugiej nagrody Grand Prix Fotofestiwalu (Łódz 2015) i finalistką 29e Festival International De Mode & De Photographie (Hyères 2014).
Życie w zakładzie poprawczym
Z kolei sportretowani przez Zuzę Krajewską chłopcy są rówieśnikami Julii. Nie mieszkają jak ona w domach z rodzicami i rodzeństwem, tylko w zakładzie poprawczym. Kiedy jako 18-latkowie opuszczą zakład, nikt nie da im taryfy ulgowej; będą musieli poradzić sobie bez pomocy wychowawców, zajęć terapeutycznych, narzuconych im ograniczeń.
"Patrzące na nas ze zdjęć osoby z jednej strony wydają się dziecinne, nieporadne, niewinne, z drugiej zaś są uderzająco dorosłe i jakby doświadczone przez życie. Ich ciała to wciąż ciała dzieci; chude szyje, nieowłosione torsy w nieco za dużych ubraniach" - pisze o zdjęciach Krajewskiej kurator wystawy Michał Suchora.
Fotografka Zuza Krajewska jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Publikowała m.in. w "Elle", "Szumie" i "K MAG-u". Swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski ("Efekt czerwonych oczu", 2008) czy Muzeum Narodowym w Warszawie ("Ars Homo Erotica", 2010; "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi", 2012).
Podczas wernisażu, który odbędzie się w piątek (16 września) zorganizowana zostanie aukcja charytatywna fotografii Zuzy Krajewskiej, z której dochód przekazany zostanie na rzecz wychowanków Zakładu Poprawczego im. J. Wieczorkowskiego w Studzieńcu. Wystawa w Domu Słowa Polskiego w Warszawie (ul. Miedziana 11) prezentowana jest w ramach programu GRIFFIN ART SPACE ZAPRASZA, potrwa do 25 września.
Autor: tmw/kk / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zuza Krajewska (dzięki uprzejmości Griffin Art Space)