"Trójka do potęgi" - premiera tej sztuki była w piątek głównym wydarzeniem jubileuszu 50-lecia Programu 3 Polskiego Radia. - Pięćdziesiątka Trójki, to sprawa poważna i powiem, że trochę niepokojąca, bo (...) to także radio mojej młodości - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który z żoną Anną oglądał spektaklu w teatrze Syrena. - Nie było łatwo, ekipa się parę razy zmieniała, ale w końcu się udało - powiedziała w TVN24 obecna szefowa radia Magda Jethon.
Spektakl "Trójka do potęgi" powstał na podstawie książki dziennikarza Grzegorza Miecugowa, wyreżyserował go Wojciech Malajkat. Nad całością czuwała Magdalena Jethon, dyrektor Trójki. - Dla mnie to był zaszczyt, ale też frajda ogromna - mówiła po spektaklu dziennikarka "Faktów" TVN Justyna Pochanke.
Z serca
Reżyser spektaklu Wojciech Malajkat podkreślał: - To przedstawienie powstawało z serca dla Trójki. Powstawało wśród przyjaciół Trójki, fanów i ludzi, którzy na Trójce się wychowali i którym Trójka daje życiodajne soki. Nie było żadnych trudności, żeby namówić kolegów i koleżanki do tego, żeby grali.
Trójka to także przykład dla innych. - Trójka to jest taki program, dzięki któremu mogły potem powstać takie stacje jak TVN24. Radio kierowane do widza inteligentnego, wymagającego, orientującego się na informacje i chcącego wiedzieć, co się dzieje w świecie i w Polsce - ocenił z kolei redaktor naczelny TVN24 Adam Pieczyński.
Przykład dla innych
"Trójka do potęgi" to współczesna historia utrzymana w konwencji komediowej. Jej bohaterami autor uczynił troje socjologów, którzy postanowili zarobić duże pieniądze na kojarzeniu międzynarodowych, fikcyjnych małżeństw. Po początkowym sukcesie sprawy dość szybko się mocno komplikują.
Trójka to jest taki program, dzięki któremu mogły potem powstać takie stacje jak TVN24. Radio kierowane do widza inteligentnego, wymagającego, orientującego się na informacje i chcącego wiedzieć, co się dzieje w świecie i w Polsce Adam Pieczyński
- Jestem człowiekiem, który wymyślił tę historię, a na scenę przerobił ją Wojtek Zimiński. Fajnie jest patrzeć, jak ta własna historia żyje teraz w gestach, słowach, ruchach i dialogach tylu osób - podkreślił Miecugow.
Potrójnie
W spektaklu grają m.in. Katarzyna Figura, Beata Ścibakówna, Krystyna Tkacz, Marek Kondrat, Grażyna Wolszczak, Mateusz Damięcki, Piotr Machalica, Piotr Szwedes, Stanisław Tym, Maria Czubaszek, Artur Andrus, Marek Niedźwiecki, Michał Olszański, Urszula Dudziak, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Muniek Staszczyk, Janusz Zaorski. - Dla Trójki gra się potrójnie. Trzeba wyglądać, trzeba umieć tekst, którego się nie napisało dla takiego aktora po trzecie umieć zejść ze sceny we właściwym momencie - powiedział aktor Marek Kondrat.
Jubileuszowe obchody trwają w Trójce przez cały rok. Na antenie Programu 3 Polskiego Radia pojawiają się nowe propozycje programowe, audycje specjalne oraz koncerty.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24