Charlie Chaplin znów w kinach! W kilku polskich miastach wyświetlony zostanie niewielki przegląd filmów klasyka slapsticku. Zobaczymy trzy obrazy: "Brzdąca", "Gorączkę złota" i "Dyktatora".
Chaplin był największą gwiazdą kina niemego, pierwszym aktorem, który dostał za rolę milion dolarów. Postacią, za którą wszyscy go zapamiętali był włóczęga z dżentelmeńskimi manierami w meloniku na głowie i laseczką w dłoni.
Wybrane do przeglądu obrazy to filmy wyreżyserowane przez samego Chaplina. Będą one pokazywane w kinach studyjnych z nowych kopii 35 mm oraz kopii cyfrowych. "Brzdąc" (z 1921 roku) był pierwszym pełnometrażowym filmem w karierze Chaplina. Był artystyczną reakcją mistrza na rodzinną tragedię – śmierć, zaraz po narodzeniu, jego pierworodnego synka. Tworząc "Brzdąca", Chaplin doprowadził do wcielenia w życie swojej podstawowej zasady: że tragedia i komedia absolutnie się nie wykluczają, a wręcz wynikają z siebie. Film jest też uważany za swoiste pożegnanie smutnego i samotnego dzieciństwa Chaplina (ojciec szybko zmarł, matka trafiła do zakładu psychiatrycznego).
Uhonorowana dwoma nominacjami do Oscara "Gorączka złota" (1925 r.) jest chyba najbardziej znanym filmem Chaplina. Jest to opowieść o włóczędze, który jako poszukiwacz złota dołącza do krzepkich, rosłych mężczyzn i ich gorączkowej gonitwy w nieznane. Ambitny słabeusz, nieprzystosowany do życia w brutalnych warunkach, musi stawić czoło mrozom Alaski. Jego kariera była doskonałym urzeczywistnieniem "amerykańskiego marzenia".
"Dyktator" (1940 r.) dostał aż pięć nominacji do Oscara. Tworząc ten film, Chaplin zaatakował nazistowską ideologię Hitlera. Bohaterem komedii jest niezdarny żydowski żołnierz (Chaplin), walczący podczas wojny światowej w armii Tomanii. Żołnierz traci pamięć w wypadku samolotowym. Zostaje wysłany do szpitala, gdzie pozostaje przez następne 20 lat. Nieświadomy zachodzących wokół zmian, nie wie, że w Tomanii zapanował reżim dyktatora Hynkela (również granego przez Chaplina). Hynkel, wspierany przez swych ministrów - Garbitscha i Herringa - prześladuje tomańskich Żydów.
Mimo, że filmy Chaplina były wielokrotnie nominowane do Oscarów, to jedyną statuetkę mistrz slapsticu dostał dopiero za całokształt twórczości.
Przegląd Chaplina wchodzi w skład większego projektu - "Klasyka Kina Światowego", który ma przypomnieć najważniejsze obrazy z historii, dzięki cyfrowo odnowionym kopiom. Drugą częścią będzie ekspresjonizm niemiecki. Wśród trzech wybranych filmów znajdą się m.in. "Błękitny Anioł" z Marleną Dietrich i "Metropolis" Fritza Langa, a filmy te trafią do kin w marcu.
Program przeglądu:
KINOTEKA, PKiN, Warszawa 17.01 - Brzdąc - uroczysta inauguracja, impreza zamknięta. 18.01 - Brzdąc 19.01 - Gorączka złota 20.01 – Dyktator
Kino FEMINA, Warszawa 18 i 19.01 - Dyktator 18. i 20.0 - Gorączka złota 19 i 20.01 - Brzdąc
"DKF Dom Sztuki", Warszawa-Ursynów 22.01- Brzdąc 23.01- Gorączka złota 24.01 - Dyktator
Kino Rialto, Poznań 23.01 - Dyktator 24.01- Brzdąc i Gorączka złota.
Gdańskie Centrum Filmowe, Gdańsk 28.01 - Brzdąc 29.01 - Gorączka złota 30.01 – Dyktator
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Vivarto